VALENTINA: Tak jsem byl právě doma poučen, že po euthyroxu se přibrat fakt nedá! Naopak... hubne se po něm, pokud bylo příbírání předtím způsobené hypofunkcí štítné žlázy... (přítelkyně - aktuálně s léčenou ŠŽ už 15 let, prý nejdřív přibrala asi 10 kg, pak je shodila brutální dietou...a následně měla za dva měsíce 12 kg nahoře... dostala euthyrox a během 3 měsíců bylo 9 kg dole - zbylé 3 jí zůstaly, jak říká "na památku" ....
teoreticky se prý ale může stát, že když někdo euthyrox bere jaksi moc, přestává štítná žláza plnit svou přirozenou funkci (jakoby "atrofuje" - laicky řečeno) a tím pádem, když se pak ten lék vysadí/ sníží, opět se začne přibírat.... proto se prý taky přestalo se zvyšováním dávek euthyroxu u pocitentů s hypofunkcí preventivně "na zimu" kdy je spotřeba hormonu kvůli nárokům na termoregulaci vyšší... dřív to prý byla jinak běžná praxe.
Ovšem taky je možný, že ŠŽ (a vezměme si, kolik ovlivňuje hormonů, orgánů apod, že přímo souvisí s hypofýzou) vyvolá po "uměle nasazeném hormonu" (pokud ho bere někdo, kdo "nemá nárok") nějakou reakci v hormonální rovnováze... a pak těch 6 kg můžou být třeba oteklý končetiny z poruchy kdo ví čeho... (to už je ale můj laickej odhad)
SARGO: K tomu rozestupování - pokud se bavíme o ŠZ - ano, zvětšuje se za určitých okolností (nedostatek jodu, ale zatím ne hypofunkce) právě proto, aby mohla lépe "vychytávat a uchovávat" jód a vyrábět si z něj thyroxin... to je taky ten jev, který se prý pozná i zvýšeným TSH... následuje, když je jodu málo, hypofunkce... takže laicky, ale správně, řečeno ;)