PHAILO: ano, to je v zásadě pravda.
Jenže dlouhodobě podjídající člověk (třeba žena z kanceláře s příjmem 5-6000 kJ) tu a tam nevydrží (někdo 1x za týden, někdo víc, někdo méně) a sní něco navíc - např. 2000 kJ navíc, což je furt houby, ale obvykle to bude tukocukr. A v takové chvíli neustále podjedené tělo zajásá, pošle co nejvíc z 2000 kJ do tukových zásob* a na svůj provoz nepřidá skoro nic, tělo je zvyklé žít z mála a má priorotu ve vytvoření zásob.
Takže taková neustále podjedená osoba si každým "přežráním" uloží víc tuku než kdyby jedla neustále 8000 kJdenně a nestresovala se. Možná i víc, než kdyby jedla 8000 kJ/den a jednou týdně navíc dort. Navíc při nižším příjmu má méně energie a chuti něco dělat, tak případné sportovní aktivity nejsou tak intenzivní, častěji vynechá, podvědomě udělá denně méně kroků, pohybů atd. Včetně toho, že podvyživená osoba se méně obrací ve spánku, méně energie využívá na zahřátí (je jí zima), což už je neovlivněnitelné.
*tady je ještě horší zádrhel. Pokud osoba jednou týdně "selže" a sežere smažák a čokoládu, do tuku půjde omezené množství (u každého jiné). Ale pokud to dbrobné selhání mimo přísnou dietu bude jednou denně malá sušenka ke kafi, tělo nacpe každý den to tukových zásob právě tuhle sušenku absolutně celou, součet za týden a za měsíc dost velký.
Tělo je složitý organismus, jevy uvnitř jsou fyzioologické, procesy biochemické. Fyziku ze ZŠ do toho fakt netahejte. I ten příklad za jak dlouho se rozteče sněhulák v ešusu na vařiči jsme počítali se zanedbáním spousty vlivů (třeba teploty místnosti s vařičem).