TAPINA: Na tomhle je zajímavý, že to říká dost matek - ale žádný výzkum to nikdy nepotvrdil. Nebo aspoň nic s výpovědní hodnotou. Matky svorně hlásily dramatický efekty i po sugarfree palcebu, když si myslely, že dítě dostalo cukr. Zatím se vyzkoumalo, že to hlásí matky, co děti hodně pozorují a víc to hrotí, ale děti se chovají objektivně stejně. Plus se řeší, jestli to není spíš okolnostmi - že se cpou sladkostmi hlavně na akcích, oslavách, kde jsou jak urvaný ze řetězu, protože jsou rozdováděný, a ne z bonbonu. Že to bude spíš okolnostmi. Plus se zdá, že divoké děti mají prostě větší spotřebu cukru, než ty krotké, ale kauzalita je opačná.
Jako dobrý argument považuju to, že kdyby dítě takhle bouřlivě reagovalo, že ho to vykopne do stropu, musela by pak přijít stejně bouřlivá protireakce a dojezd. Což asi úplně nehrozí, že dítěti zničehonic dojde pára a zklidní k nule.
Samozřejmě nikdo netvrdil, že cukr je super a je ho do dětí vhodný hrnout lopatou, ale zrovna to nastřelení cukrem se prostě nikdy věrohodně neprokázalo.