ARGANNAH: Myslím, že máte pravdu oba. Z antropologických výzkumů víme, že "plodný" vzhled je pro muže jedno z klíčových kritérií při výběru partnerky, navíc je vzhled partnerky pro muže i věc společenského statusu, takže na holky je v tomhle směru mnohem větší tlak ze všech stran. Ale ani muži toho tlaku na svůj vzhled nejsou ušetřeni. Zvlášť u mladých kluků, kteří ještě neměli čas a prostor vybudovat si společenský status, hraje vzhled velkou roli, jachtu, auťák, vilu, prachy a postavení si do třiceti pořídí opravdu málokdo. Mimo to, i ten finanční/statusový úspěch jde často ruku v ruce s atraktivním vzhledem (jako jedna z příčin i jeden z důsledků).
A média působí dnes na muže stejně silně jako na ženy, ve filmech se obtloustlí muži vyskytují výhradně v komických rolích, z reklam na muže koukají fotky ostře řezaných lícních kostí, nikoliv druhých a třetích brad, atd.
Rozdíl je v tom, že u mužů se na nějaké body positivity opravdu nehraje; od mužů se čeká, že nebudou remcat a začnou "makat" (jak já to slovo nesnáším...). Kdyby si nějaký muž v pánské společnosti stěžoval, že má problémy se štítnou žlázou a yoyo efektem, tak se mu ostatní jen vysmějí, i kdyby to byla stokrát pravda. Holky se naopak společně pochválí, jak jim to sluší (aby se pak za zády navzájem pomluvily ;). A ze spojení "fat shaming" se stalo nejen jedno slovo, nýbrž celé hnutí.
I ta slavná "dad bod" móda, co se vyrojila před pár lety, vznikla proto, že se některé ženy začaly ozývat, že se cítí nejistě vedle muže, který je ve srovnání s nimi příliš nasvalený a vysekaný, nikoliv proto, že by se chlapi sami cítili líp s pivním břichem. Ostatně, kdyby chlapi hromadně necvičili a nehubli, nikdo by o nějakém "dad bod" ani nepípl. :)
K úvaze bych taky dal, že zatímco ve zájmové fotografii a kinematografii pro dospělé existuje samostatná kategorie oblých a přeoblých žen, mužský ekvivalent se pokud vím nevyskytuje.
Neumím ovšem říct, jestli tenhle posměch víc poškozuje muže nebo ženy v jejich sociální roli.