• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARGANNAHObezita
    BERUSKA_CA
    BERUSKA_CA --- ---
    BARA_ONLY_ONE: Hodne zalezi na kusu. Kdyz jsem byla dite, obcas jsme navstivili znamou se dvema detmi. Dcera byla jako ja, v jidle se nipala a dostat do nas sousto byl ukol pro vraha. Zato chlapec…jedl vsechno, porad a hlavne at je toho hodne. Nedalo se mu domluvit, vysvetlit, sebrat jidlo znamenalo ryk o kterem vedelo pul mesta. Chlapec to mel po sve matce, ta byla taky zrava a bylo na ni videt, ze se rozhodne neomezuje. Dcera byla po tatinkovi - zajimaly ji jine veci a jidlo bylo nutne zlo. Geny nevycuras.
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    BRUNA: dluzno teda rict, ze pro me je to stlaskani tabulky cokolady (pul kila broskvi atd) pri cteni knihy uplne ultimatni pohoda a pozitek a musim se tomu hodne branit.
    Kdyz jsem s detma cetla Klub divnych deti, presne jsem v tomhle tu Katku chapala
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    BARA_ONLY_ONE: Tak malé děti (třeba do těch 6 let) o nic nepřichází, když doma sladkosti nejsou. Stejně se s tím setkají venku (školka, oslavy, prarodiče), není nutné to tláskat denně.
    Já jsem třeba potomčeti do roka a půl nedávala přidaný cukr vůbec, pak měla občas třeba piškot u babičky.
    Ale u nás to není úplný utrum, protože tatínek si své sladkosti kupuje (např. linecké rohlíčky) a občas se s dítětem podělí. Samotné dítě vyžaduje spíš sladké pečivo (donuty, croissanty, makronky) a to koupím kus po cestě domů a pak si to sní, neskladujeme to doma. Občas upeču doma buchtu nebo muffiny, většinou před akcí, kam odneseme zbytek nebo to vezmu kolegům do práce.
    Zatím (5) nevypadá, že by bylo poškozené tím, že se doma neválí sušenky.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    KURE: To srovnání s alkoholikama je přesný. Dlouhý roky sleduju místní klub alkoholiků, co se snažej přestat chlastat, zejména pro ex-PPP je to teda mega poučný. A i některý ty techniky, jak přestat s pitím, perfektně fungujou na přežírání/obezitu. Jedno z prvních pravidel v AAA je, že ten problém je tak obrovskej, že přesahuje individuální schopnost ho zvládnout, a základ k uzdravení je si to uvědomit. Tohle je věc, která mi v začátcích mýho momentálního pokusu o vyléčení obezity FAKT EXTRÉMNĚ pomohla.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Zcela mimo momentální diskusi, perlička z hlubin Facebooku:

    "Jak jste dokázal zařídit, že se vám po zhubnutí tak dobře stáhla kůže?"
    "Hodně makám s motorovou pilou a k tomu se občas namažu jezevčím sádlem."

    :D
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    ANNIKA: ja teda jedno pazravy dite mam, sladkosti doma nejake jsou takrka furt. Ale nakupuje vetsinou konzervativni manzel, ktery bere porad tech par svych oblibenych veci. A i me, velkemu milovnikovi sladkeho, se to docela prejedlo uz. Syna se snazim smerovat k pozitku z jidla, aby si spis nachystal neco zajimaveho sloziteho a pak si to v klidu vychutnal a nesnedl u mobilu bezmyslenkovite tabulku cokolady.
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    BARA_ONLY_ONE: My doma neměli skoro nikdy nic, občas balení sušenek na čtyři lidi na týden nebo dva. A když jsme něco chtěli, tak sprd, že už jsme všechno sežrali, tak máme smůlu. Kapesny dlouho nic. A myslím, že se to na me pazravosti sladkého dost podepsalo. Prostě sladký, wow, když je, hrn to tam lopatou! (Třeba na jedné víkendové akci byly limonády, to jsme nikdy neměli. A každá fotka z toho víkendu, kde jsme, tak na ní trimame flašku a klopime to tam) Dlouho to tak bylo a fakt je těžký se učit té umerenosti.

    Takže doma sladký je, děti si můžou brát. Mají se zeptat a reguluju jen cpani před jídlem, jinak většinou můžou.

    Ale jak mám vybiravy nezravce, tak jsou stejně na levelu dva medvídci nebo jedno lízo co pár dní. Spajz nesmejci.

    A dcera to teď zabila na návštěvě (ona je hlavně na maso) - otevřeli krabici zákusků z lepší cukrárny, srdce se smálo (a ano, já teda sežrala, co šlo, to se tam nedalo nechat) a moje sladká pětiletá holčička si to prohlidla a sladce pronesla: "A nějaký normalni jídlo nemáte?"

    Takže za nás to klape a nechci jim z toho dělat vzácný skvost. Ale zase mám výhodu, že prostě mají zaklopku, a nemám modely, s kterými jsou denně slzavý hádky, že třetí sušenka už fakt ne.
    BERUSKA_CA
    BERUSKA_CA --- ---
    ANNIKA: Kdyz si dam tyhle “jedle substance” po dlouhe dobe, tak mi chutnaji vylozene hnusne. Telo umi navyknout i odvyknout.
    MARINNE
    MARINNE --- ---
    MADIETTA: ja to mám tiež tak, čokoľvek kúpim to zjem, takže sladké a slané nekupujem. Vnímam síce kedy mám dosť, ale ja to dokážem prejesť a vlastne mi neni až tak zle. Zato mi zle keď zjem viac zeleniny, alebo nedajbože 2 banány, to si zapamätám.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    CHOCOLAT: a možná ještě horší je mít i doma nějakého sladkomila, který se stará, aby doma neustále nějaká sladkost byla.
    VALENTINA
    VALENTINA --- ---
    BARA_ONLY_ONE: ano, moje děti už mají dávno kapesné, takže si to pořizují samy. Já už jim můžu pouze k tomu říct, že je to sračka, pardon, ale mezi mládeží frčí energeťáky. Nějaké sušenky mívaly běžně k svačině, to mi nevadí.
    Moje děti jsou teda hubené,ale mně prostě vadí ten fakt, že do sebe cpou junk food a to nehodlám podporovat, ať si to platí ze svého.
    BARA_ONLY_ONE
    BARA_ONLY_ONE --- ---
    VALENTINA: Díky, že jsi zmínila děti. Z toho, co píšeš, chápu, že už jsou starší a mohou si za kapesné pořídit, na co mají chuť, doma ve spíži to prostě není jako v krámě.

    Při pročítání tohoto tématu jsou právě děti to, na co nejvíc myslím.
    Bude to znít drsně, nikoho za jeho rozhodnutí neodsuzuji, skutečně mě zajímá, jak jste se k tomu kdo postavili. Protože předpokládám, že každý, kdo má děti s cílem vychovat zdravě fungující dospělé bytosti, to musel někdy nějak řešit.

    Je kvůli závislosti na jídle, nebo zkrátka nějak neobvyklému vztahu k jídlu na straně rodiče, ok, že má dítě nedostupné něco, s čím se děti běžně setkávají, protože je to součástí našich životů?
    Komunikujete to s nimi nějak? Jak to fungovalo, když byly úplně malé, a nešlo jim vysvětlit, proč je doma nestandardní přístup k jídlu? Jak jste si to srovnali sami v sobě, že je to ok tak, jak to je u vás doma nastavené? Jak se snažíte budovat v dětech zdravý vztah k jídlu, aby v dospělosti nemuseli řešit to, co vy sami? Nebo to prostě vůbec neřešíte?
    JOPS
    JOPS --- ---
    jak ja Vas chapu :D snazim se vubec neotevirat spajz se susenkama. A hlavne u me je pruser stejnej, jak tu nekdo pise uzeniny, maso :D Takze kdyz jdu do kramu, tak proste koupim nejake kvalitni klobasy a proste projdu okolo lednicky, ukrojim si kousek klobasy a jsem spokojenej.

    A hlavne, ja to ted mam nastavene tak, ze kdyz krute hresim (mekac, pizza, nutella atd...), tak sednu na kolo a jdu se znicit (v dobrem slova smyslu :) ) ja chodim na kolo i bez toho hreseni, ale po techto prasecinach neexistuje vymluva, jedine hnusne pocasi, ale to si zase zajdu radsi zvednout cinku no :D

    A zatim musim zaklepat, zvladam to v pohode.

    Ale zmrzlina, o tu se fakt nenecham ochudit. Kdyz jsem si nabouchal do kalorickejch tabulek moje denni vydaje a prijmy, tak me zmrzlina fakt nemuze ani trochu rozhodit no :D
    VALENTINA
    VALENTINA --- ---
    MADIETTA: buď v klidu, tohle dělám i já, záměrně nekupu domů chipsy, zmrzliny, sladkosti, sladké pití. Ne, že bych po tom vyloženě bažila, ale večer může člověk dostat chu´t na ledacos a je lepší to prostě doma nemít. Děti teda trpí, protože si to musí kupovat samy:)
    KURE
    KURE --- ---
    MADIETTA: jo přesně tak. jednou za čas jeden dezert/prasarnu. Někde venku kde ti naservírujou porci. Clověk si může vybrat něco fakt parádního, žádnej umolousanej chlebíček z babišovo veky 50% šunky a ramy.

    ANNIKA: jenže tahle "vojenská" disciplina je snadná. Představ si to podobně jako alkoholismus. Vyléčenej alkoholik zvládá nepít. Některej dokonce zvládá nepít i v prostředí kde se kolem něj pije, ale nezvládá si dát skleničku na chuť.

    Opravdová přiměřenost je to nejtěžší, prostě si občas dát, to chce abys měla vyváženej a zdravej vztah k tý substanci, a to je to nejtěžší, pokud je to substance s kterou máš problém.
    Já mam například kliku na kouření. Přes první pokusy s cigaretou ve třetí třídě, období piv a cigárek v pubertě, sbírku dýmek a občasnej doutník, jsem nekuřák. Sem tam, si zakouřím, když se mi chce, jsou pro to podmínky a čas. V reálu to bylo 2x vloni a letos ještě vůbec.

    MADIETTA: fakt ti rozumim. Měl jsem období, kdy jsem si v hospodě dával tak 4 večeře (a deset+ piv, ostatí alkohol nepořítaje) a dal bych si víc ale většinou pak zavírala kuchyně... A ne nebyl to nějakej hec, prostě jsem chtěl ochutnat, co tam mají.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    KRISKA: vůbec o tom neuvažuju, zkusila jsem terapii několikrát, z různých důvodů, nikdy to nedopadlo, nemám štěsti na dobrý výběr a už nemám chuť to zkoušet. Nemám zájem ničit něco, co víceméně funguje. Důvody svých potíží jsem schopná nahlédnout líp než většina tzv. odborníků.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    MADIETTA: a nejaka psychoterapie v tomto smeru? nebyla by ta cesta pak trochu snazsi?
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MADIETTA: Tak to je super! Já bych ho schopna vůbec nebyla, takže pro mě jsi vrchol sebediscipliny :-)
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    ANNIKA: dávno na něm nejedu, poučila jsem se, že je to špatně, můj současný příjem je oproti tomu snad dvojnásobný, ale jiná skladba a denní rozložení. Ani už hystericky neomezuju sacharidy, vlastně nic z toho.

    Můj vztah k jídlu je nemocný, můj metabolismus je nemocný, ale snažím se poučovat z vlastních i cizích omylů.
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MADIETTA: Tak tím spíš jsi hustá, že jedeš na tak minimalistickym jídelníčku. Jestli si to pamatuju dobře, že jsi ho sem kdysi dávala a brečela jsem hlady jen z toho pohledu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam