• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    rozbalit záhlaví
    VEVER
    VEVER --- ---
    WANTON: asi si budu muset najít proč přesně...traviny (tj. včetně obilí) se fakt neopyluji, takže úplně nevidím proč bychom měli vymírat...nějaká redukce počtu by možná mohla nastat, ale vymřít? I nějaké to ovoce a dvouděložné rostliny by zbyly, i když v menších počtech, opylilo by to něco jiného.
    WANTON
    WANTON --- ---
    Greta s Gorem se shodují, že bez včel vymřeme do 12 dní, 16 hodin a 50 minut.
    DIVER
    DIVER --- ---
    já včelařství ani včelám nerozumím (mravencům jo:) a asi vás to tady nasere, ale berte to prostě jenom tak, že jsem zabouchal na úl:) prostě pro zajímavost. a taky mě zajímá váš pohled...

    Jiří Hlavenka: Vyplachování mozku včelami opět na scéně - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-hlavenka-vyplachovani-mozku-vcelami-opet-na-scene
    MIKE23
    MIKE23 --- ---
    Víme, že bez včel bychom vyhynuli za 4 roky.
    Bez Becherovky, olejů a bavlněných kalhotek. Jak by vypadal obchod bez včel - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vcely-pyl-rostliny-opylovani-penny-market.A220713_101714_ekonomika_drh
    MAJA
    MAJA --- ---
    měl jsem jeden úl o dost starší a předtím asi lakovaný (lak se už většinou oloupal) ... nakonec jsem to opálil a natáhl olejem a i po roce to vypadá dobře ... než na to patlat nějakou chemii, tak to raději jednou za pár let prohnat kamnama a pořídit nové (z ekologického i finančního hlediska ... )
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    KOTILION: Já to teda taky neřešim (nenatírám ničim). Nejstarší nástavky mám z roku 2014 a většinou zatim držej. Problém je spíš v tom, že se některý rozkližujou. Až dosloužej, půjdou do kamen ;-)
    MAJA
    MAJA --- ---
    LUCIEN: tak nějak bajvoko, dokud se to rozpouští ... vznikne z toho naředěný roztíratelný vosk
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    MAJA: v jakém poměru to mícháš?
    BOUMRY
    BOUMRY --- ---
    Přesně, velký víko a jako nater v podstatě cokoliv ...
    MAJA
    MAJA --- ---
    KOTILION: lněný olej svařený s voskem ... chtělo by to ale přidat nějaký pigment kvůli UV
    WANTON
    WANTON --- ---
    KOTILION: Už ničím. Když je dobré víko, vydrží i bez ošetření dlouho.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    KOTILION: silnovrstvá lazura
    KOTILION
    KOTILION --- ---
    Ahoj, chci se zeptat, cim osetrujete drevene uly, ktere mate venku?
    MIKE23
    MIKE23 --- ---
    Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vcelarstvi-doporuceny-balik-posta-vcely-veterina-policie.A220629_085827_pardubice-zpravy_mvo
    KOTILION
    KOTILION --- ---
    Mel bych dalsi otazku: kde kupujete matky, kdyz uz je kupujete? Mam deset vcelstvev na dvou stanovistich. Vcelstva maji ruznej puvod: par oddelku jsem koupil, par jsem jich dostal ruzne od kamaradu a znamych. Jedny vcely jsem ted prevzal po dedovi, kterej uz na ne nemel silu, zachranili jsme je jen diky nouzovym matecnikum. Chtel bych tuhle vsehochut v zari trochu sjednotit a temer vsem vymenit matky. Premyslim o objednavce z Dolu, nebo od tohoto pana: https://vcelarstvi-hrasko.cz/produkty/
    Mate s temito stanicemi nejakou zkusenost? Doporucujete jine chovatele?
    Dekuji za rady
    KOTILION
    KOTILION --- ---
    THEO_PHIL:
    Ahoj, diky vsem za rady. Vcely byly skutecne vyrojene a mlada matka se jiz rozkladla. Udelal jsem zkousku s otevrenym plodem, jak jste radili a to me zachranilo. Byval bych je asi spojil s oddelkem s matkou.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ELFRIK: Zkus tu obec, zajdi za tajemnikem. Ze na obecnim pozemku jsou dva kocovne vozy a ze budes nucen volat veterinu.
    ELFRIK
    ELFRIK --- ---
    MAJA: majitel pozemků je obec, aspoň v mém případě.
    ELFRIK
    ELFRIK --- ---
    ELFRIK: tak 500m dal přijel další kočovný vůz...
    MAJA
    MAJA --- ---
    ELFRIK: jiný (majitel) pozemek (pozemku) ?
    WANTON
    WANTON --- ---
    KUATO: Bez mřížky - musel jsem se naučit, jak zebrovat, aby mi matka nedělala v úlu blbosti. Taky nepoužívám očka, očka zacpávám voskem, co mi vždy zůstane po prohlídce na včelnici, když čistím nástavky, rámky, apod. Včelařím v Praze u Průhonic, cca 350 metrů nad mořem.

    - Obvykle mi postaví včelstvo 11 mezistěn ročně. Celý nástavek mezistěn dávám na začátku května. Zebruju 3. medník, takže jsou mezistěny nejčastěji v 3 a 4. Rámky plné medu kopu do 4. nástavku. Má to své mouchy, tak 5 - 10 mezistěn je postavených za sezonu blbě a svezou se s medem. Spoustu ale postaví blbě i bez medu, takže dost tavím na konci sezony. Medomet mám od Lysoně a nastavil jsem si program, aby mi medomet panenský rámky s medem netrhal.
    - Oddělku dělám tolik, abych zazimoval 180 včelstev. Je to složitější: Podle úmrtnosti na jaře tuším, kolik bude potřeba minimálně oddělků udělat již v dubnu. A pak podle citu, kolik jich je slabých se špatným jarním rozvojem, starou matkou, atd. A taky občas nějaké matky poškodíme, zamáčkneme. Taky chytnu vždy pár cizích rojů. Takže se mi stává, že jich zazimuji 175 až 185. Prostě odhad. Kmenových, průmyslových, každý je nazývá jinak, tak mám okolo 150 každý rok. Ty mi přenesou med. Úmrtnost okolo 10 procent, takže okolo 18 včelstev za zimu padne, spíše méně, ale měl jsem i 15 procent úmrtí jeden rok. A zbytek jsou slabá včelstva s pomalým jarním rozvojem, starou matkou, atd.
    - Používám trubčí rámky, dávám jeden nevydrátkovaný jako druhý rámek ve druhém nástavku. Trubčinu nevyřezávám. Včely samy vědí, kolik trubců potřebují.
    - Starý matky a výměnu neřeším. Mám prostě část včelstev, kde je slabší rozvoj, pravděpodobně i kvůli starým matkám. Včely si udělají tichou výměnu samy. Nepamatuji, že by včelstvo bylo slabé dva roky po sobě. Pak samozřejmě bych ale nemilosrdně matku vyměnil, starou zamáčkl a spojil s oddělkem. Ale dal jsi mi brouka do hlavy, já opravdu nemám více jak 10 slabých se špatným jarním rozvojem ročně, takže procentuálně je to minimum. Tvoje situace ale nemusí být, že děláš něco blbě, když máš polovinu slabochů. Těch možností, proč se ti to tak děje, je mnoho. I proto uvádím vše, co mne napadne.

    Když zužuju na dvě v červenci při odebírání medníků, tak jim odeberu ty černé, špatně vystavěné, atd. Když tam je plod nebo hodně pylu, tak se snažím tyhle černý nebo blbě vystavěný rámky s plodem nebo pylem dát jako krajní do druhého, abych je mohl hodit při zebrování do třetího nástavku při přidávání dalšího nástavku v dubnu další rok.

    * * *

    Nevím, čím je moje metoda zajímavá. Čím jsem starší a zkušenější, tak tím více mám za to, že nejlépe je do nich lézt co nejméně a nechat to na nich, když je problém. Situace, co samy nezvládnou, řeším, ale většinou vše zvládne plodová zkouška. ;) Když je ve včelstvu hodně včel a třeba i nevylíhlý plod, nechám je udělat nouzové matečníky. Když je včelstvo slabé, spojím s oddělkem. Léčím jen Apiguardem v srpnu a fumigace 3x v říjnu, kdy první vklidu s plodem.

    Krmím 15 kg cukru kmenová, 12 kg oddělky. Nechávám jim tak 3 - 5 kg medu, takže celkem mají do 20 kg zásob na zimu. Vůbec neprohlížím včelstva v lednu až březnu. Jestli žijí zjistím při odebírání měli v lednu a pak až když rozšiřuji v dubnu na 3 nástavky soušema. Tam dělám první velký zásah - rozzebruju jim plodiště první druhý nástavek, do třetího dám med, co už natahaly. Pak na začátku května 4. nástavek s mezistěnama, rozzebruju 3 a 4. Nejsilnějším přidám s nástavkem mezistěn i další 5. nástavek se soušema. Vše zebruji. Málokdy zebruji 2. nástavek mezistěnama, ale i to se stane, když mají už hodně natahanýho medu a chci jim udělat místo v plodišti, zamezit rojový náladě.

    Když si to tak po sobě čtu, tak si myslím, že hodně dělá to, že jak mám těch včelstev více, tak se anomáliema setkám více a proto ze zkušenosti vím, jak je řešit, hodně často citem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam