• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.



    Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

    Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

    Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

    Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
    http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

    Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
    Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
    http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

    Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
    Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

    [SERVER ERROR]
    rozbalit záhlaví
    JELENA
    JELENA --- ---
    HOOLIGAN: Kazdy ma pravo jit studovat co chce a naopak nikdo nema pravo ho v jeho svobodne volbe jakkoli omezovat.

    Tohle je krásný, leč v reálné společnosti naprosto nedosažitelný ideál, který by znamenal mj. zrušení přijímacích zkoušek, právo na vysokoškolské vzdělaní i pro osoby s notně sníženou inteligencí, povinnost státu zaplatit druhotné výdaje spojené se vzděláním studentům, kteří nemají finance ani na ně (ubytování na koleji pro studenty z chudých poměrů zdarma) a povinnost státu zařídit dostatečnou kapacitu všech oborů (včetně těch, jejichž absolventů je třeba zcela minimálně), aby je mohl studovat každý, kdo chce (v extrémním případě když se najednou 100.000 lidí v jednom roce rozhodne jít studovat egyptologii, stát musí povinně rozšířit kapacitu českých kateder egyptologie, aby to těmto lidem bylo umožněno - nemáme přece právo jejich svobodnou volbu VŠ vzdělání narušit jenom kvůli tomu, že jsou naše kapacity v tomto oboru nedostatečné).

    Přesně k tomuto v současnosti směřujeme rušením či zjednodušováním přijímacích zkoušek v honbě za studenty a státními dotacemi na zapsaného studenta. A když se potom člověk rozhlídne po prvních ročnícíh - ach bože! Mě by, pokud zachováme současný trend snižování průměrné inteligence nastupujících studentů, docela zajímalo, kdo je bude v budoucnu učit. Protože co tak slýchám kolem sebe, řadu vyučujících přednášení přestává bavit (neb kdo má překřikovat tu naprosto nesoustředěnou bandu bez zájmu o předmět - ani sebelepší přednášející nestačí na někoho, komu je celá látka upřímně fuk). Já mám od příštího roku začít učit v rámci cviček z evoluční biologie a fakt se na to netěším - myslím, že mám na svých přednáškách pro laiky například v rámci festivalu fantazie soustředěnější a zvídavější publikum, než budu mít tady.

    - právě tohle podle mne může školné změnit. Pokud si budu školu platit, budu za to chtít něco dostat (vzdělání) a pokud nejsem úplnej pitomec, tak mi dojde, že vzdělávání se není jednostranný proces: potřebujeme obě strany, studenta a školu. Škola má dodat co možná nejlepší prostředky ke vzdělání (skripta, přednášky, cvičení, konzultace), student má dodat aktivní zájem, pozornost, čas. Zatím mám pocit, že jsme přesně na úrovni "tsche, já mám právo si tu dělat co chci, a vy mne nemůžete omezovat. Nedokončím? Moje věc. Ale teď mne tu nechte pár let o přednáškách svačit a probírat milostný život." - Netýká se to všech, je tu stále spousta opravdu inteligentních studentů, kteří mají zájem a skutečně tu něco dělají (možná, že by jim ale více financí do školství umožnilo dělat ještě víc - třeba by mohli dostávat peníze za práci v laborce, místo aby odpoledne prodávali hamburgery), ale s otevíráním přijímačkových vrat dokořán zastoupení flákačů a "méně inteligentních" lidí roste. Když budou vědět, že je čekají splátky za studia a že tedy potřebují dosáhnout kvalitního vzdělání, které jim umožní získat lépe placenou práci, bude jejich přístup jiný. Alespoň u některých. Alespoň doufám.
    TALVI
    TALVI --- ---
    HOOLIGAN: Promiň, ale nemyslím si, že "vysoké školství jako výdobytek civilizace" "rovnoprávně využívají" všichni. Já ano, Ty asi taky ano, nejspíš většina, kteří v tomto klubu diskutují taky ano. Ale můj nevlastní otec ne, dělníci v jeho firmě ne, moje nevlastní sestra ne...

    Jinak s Tebou souhlasím v tom, že nikdo nemá právo nikoho omezovat v tom, kam chce jít studovat (což mi ale nepřijde jako argument proti školnému), zároveň ale nechápu, jak je otázka "a proč jsi šel studovat X místo Y?" nabouráváním osobních svobod... Mohl bys mi to, prosím, vysvětlit?
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    HOOLIGAN: Tak skolne system prirozenych autorit na VS neneboura. Argument, ze placenim skolneho se student stava zakaznikem a ma tak na skolu nejakou paku, mi pripadne dost usmevny. Nevim, jak si to kdo predstavuje, ale z me zkusenosti tomu tak vubec neni, naopak skolne dava skole jeste vetsi moc nad studentem.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    HOOLIGAN: Ano, to je konzistentní názor, s tím se mohu nějak popasovat. Ať již s ním souhlasím, či nikoli. Děkuji.
    HOOLIGAN
    HOOLIGAN --- ---
    GREATDRAKE: Je to zjednoduseni jen do urcite miry:

    kazdy druhy pisatel z rad zastancu zavedeni skolneho se tu dostal svymi dotazy na oponenty na osobni, dost kritickou uroven "a proc jsi sel studuvat X misto Y"?, "pokud ses tak vyblal (v jejich ocich neracionalne) tak proc ti to mam platit?", "ten nedo onen obor povazuji za prebytecny, protoze bych ho nestudoval, potazmo muze byt zruseny" a td.

    Toto mi prijde uz jako naproste nabouravani osobnich svobod a volneho rozhoodvani.

    Muj nazor je:

    Skolsti, stejne jako zdravotnictvi a bezpecnost (vnitrni a vnejsi), patri k zakladnim verejnym sluzbam! Jsou poskytovany vsem bez rozdilu socialniho stavu, barvy kuze ci vyznani. Tohle jsme si vydobily jako civilizovana demokraticka humanni spolecnost. Kazdy ma pravo jit studovat co chce a naopak nikdo nema pravo ho v jeho svobodne volbe jakkoli omezovat.

    A ano, tyto civilizacni vydobyteky platime my vsichni a my vchichni je rovnopravne vyuzivame.

    Pokud dnes nekdo i pres to z nejakych duvodu na VS nejde, tak zavedenim skolneho mu k tomu rozhodne nepomuzeme


    Navic mi prijde vztah "student = platici zakaznik" jako nabouravani systemu prirozenych autorit na VS.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    RAGNAROK: Jeste jsem neslysel o skole, kterou by prumerne inteligentni clovek s trochou snahy nezvladl. Jestli ma byt skolne sitem, kterym neprojdou lide, kteri nemaji o studium zajem, jen chteji studentske vyhody, tak si myslim, ze to je nefer vuci lidem, kteri to mysli se studiem vazne.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RAGNAROK: Prosím, zkus být poněkud přínosnější, nežli jsou takovéto nic neřešící osamocené výkřiky.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPEEDY: Velmi zajímavé, děkuji.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    V Anglii funguje sytsem tak, ze bakalarske studium je regulovane a skola muze chtit momentalne maximale £3 225 a da se na nej a dalsi vydaje pujcit od statu. Za magisterske studium muze skola chtit kolik chce a pujcky se nekonaji.

    Vyzkousel jsem si oba systemy a dosel jsem k nazoru, ze pokud bude skolne odlozene, tak to moc rozhodovani o VS neovlivni. Alespon u me ne a co jsem tak vypozoroval, tak u vetsiny Anglicanu taky ne. Nejspis proto, ze pred nastupem je odlozene skolne neco abstraktniho, co se bude resit az dlouho po skole, az se bude vydelavat, pripadne nebude resit vubec, pokud se vydelavat nebude. Rovnez se neukazalo, ze by se zvysil podil absolventu na ukor odpadliku, nebo ze by se zvysila kvalita. Kdyz pak ovsem prijde konecne vyuctovani, nova vlada navic oznami, ze se podminky pujcky a jejiho splaceni zmeni retroaktivne a hned na prvni strance zadosti o hypoteku je kolonka studentska pujcka, tak tepre pak covek pochopi, co to znamena dluzit.

    Pokud bude skolne vyzadovano predem, tak to ovlivni pomerne dost. Za prve clovek muze jit pouze tam, kde si to muze dovolit, a za druhe pujde tam, kde se mu to vrati, pokud teda neni tak bohaty, ze mu to je jedno, nebo tak nadany, ze to za nej nekdo zaplati. Z toho plyne, ze 50% magistru v Anglii jsou cizinci, na mem oboru (ktery je mimochodem jeden z nejlevnejsich, "pouze" £3 500 rocne) dokonce 95%. Za ty to vetsinou plati jejich vlada nebo nejake soukrome konsorcium a tato stipendia pokryvaji i zivotni naklady, takze jsou ve vysi nejakych £15 000 az £25 000 rocne. Toto uzce souvisi s motivaci, protoze pokud student skolu radne neukonci v terminu, musi tyto penize vratit, takze neni divu, ze uspesnost je nejakych 99% a to i presto, ze terminy zkousek vsech predmetu za cely rok jsou pevne dane, probehnou ve dvou tydnech a musi se udelat na prvni pokus. To 1% tvori vetsinou clovek, ktery si to zaplatil sam. Takze si myslim, ze pokud chce neko v Cechach zvysit motivaci studentu, tak misto zavadeni plosneho skolneho, stacilo by chtit po odpadlicich zaplatit veskere naklady na jeho studia vcetne zdravotniho pojisteni.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    HOOLIGAN: To je, při vší úctě, enormně zjednodušený pohled na situaci, který navíc předjímá dosti negativní osobnostní stránky aktérů diskuze - a k tomu není sebemenší důvod.
    HOOLIGAN
    HOOLIGAN --- ---
    Fakt se nemuzu ubranit dojmu po precteni cca 200 pristevku, ze naprosta vetsina tech co jsou "pro" zavadeni skolneho, skolne jiz (z ruznych duvodu) plati nebo platili. Takze se mi to zacina jevit jako otevrena skodolibost "proc ty neplatis, kdyz ja jo?"
    VFISA
    VFISA --- ---
    GREATDRAKE: Bohuzel nemam prakticke zkusenosti s VSE a myslim, ze u tohoto oboru je to presne hlavni dilema: jit na vse, mit skolu s lepsim jmenem, ale nepoznat tolik lidi (do budoucna dulezite), nemit takovou prilezitost studovat v zahranici a mit velkou pravdepodobnost toho, ze cloveka vylijou. Navic CVUT se ted otevrelo 21. stoleti a ta manazerska informatika je super vec. Kdybych ted vysel ss, sel bych tam a klidne i tech 10k platil..
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    VFISA: zajímavé.. myslíš, že bys školy dokázal ohodnotit podobně jako jsou ty na homepage?
    VFISA
    VFISA --- ---
    Jenom bych chtel jeste dodat svuj pribeh, snad to nebude uplne OT:

    od x-nacti jsem delal pocitacovou grafiku, jak 3D, tak 2D a celou dobu jsem to chtel studovat. Na druhou stranu me bavila historie, politika a proste soc. vedy. Vedel jsem ale, ze to studovat nechci.

    Sel jsem na gympl na prirodovedne zamereni, pocital jsem s tim, ze pujdu na nejakou technickou skolu. Gympl jsem vysel s maturitu z CZ, EN, matiky a programovani. Finalista fyzikalni paraolympiady v Praze.

    Sel jsem an CVUT s tim, ze budu studovat pocitacovou grafiku..

    Po roce jsem CVUT vzdal (na pocitac jsem si tak s vyjimkou programovani za ten rok nesahl) a sel jsem na zemedelku, po doporuceni byvaleho spoluzaka na maly obor Verejna sprava a regionalni rozvoj, pze tam nebyly zemedelsky predmety a bylo to dost vztazeno na praxi. Pry me to bude bavit.

    Ve druhem rocniku jsem odjel na rok studovat do Irska na UCC, obory napric rozvoji a politologie. Za rok v IRL jsem dostal od EU cca 120k. Dalsich 120k jsem doplatil ze sveho, resp. pulku mi dali rodice. Irska ale nelituju, naucil jsem se tam snad vic, nez za 6 let v CR.

    Po navratu jsem obdrzel papir, ze studuji balkalare jiz 5. rokem a to se nesmi, cili ze mam platit skolne, 12k za semestr. To jsem zadosti snizil na 4k a druhy semestr se mi to nepodarilo, cili 12k.

    Po Bc jsem udelal a nastoupil jsem na anglicky obor (Ekonomie a management), kde jsem si vzal vetev (/zamereni) na ruralni rozvoj a environmentalni ekonomiku. To si platim, 15k za rok, za to, ze je cela vyuka v EN a ze k nam jezdi na tydenni bloky ucit lidi z celeho sveta, naposledy jsme meli cloveka s PhD z London School of Economy, coz si pomerne povazuju. Vyuka ma jinak sinusoidovou tendenci, nekdy je to vazne kvalita, nekdy naprd.

    Po navratu z Irska jsem vsak dostal praci v jedne organizaci radici verejne sprave ohledne dotaci EU. Pomohlo mi v tom zamereni VS, na kterou jsem puvodne ani nechtel a pak Irsko, ktere me stalo ranec (mimojine i malem vztah). Aktualne delam na 3/4 uvazek a k tomu ta skola (radne studium-ano, jde to, kdyz clovek dela do vecera a ma zaprah i o vikendu)), za kterou si platim 15k rocne.

    Pokud bych to tedy mel spocitat, Bc me stal 136k a magistr aktualne v ramci usle prilezitosti 135k za rok, tedy 270k (10k mesicne na platu plus 15k za rok skola x 2 roky). Niceho vsak nelituji.

    Abych se vratil k tematu: Zajimalo by me, jaky efekt pri rozhodovani by mi skolne zmenilo, kdyby bylo zavedene v dobe, kdy jsem skoncil SŠ?
    Jak se tak na to koukam, tak je to tezke urcit. 20k za rok je uz suma, kdy bych si rozmýšlel CVUT, vim ale, ze bych na zemedelku za boha nesel.. :))
    Je ale jasne, ze bych si skoly daleko vic v bakalari vazil a ostatne myslim, ze cca polovina zemedelky by byla buď vyhazena, nebo by odesli sami..
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    JELENA: me se to srovnani tedy moc nelibi.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    O motivačních efektech při volbě studia

    Bylo by asi chybou myslet si, že se student nějaký ten třičtvrtěrok před podáním přihlášky rozhodne s prstem zapíchnutým do seznamu vysokých škol a oborů s výrazem "tudle (a nebo tudle)" jen tak ve vzduchoprázdnu. Zhusta se zde zrcadlí rozhodnutí rodičů, vliv okolostudujících, zpětná vazba těch, kteří na studium již nastoupili, lákání škol či zkušenosti absolventů. To ani nemluvím o tom, vždy má vůbec šanci si vybrat (kdy fyzická vzdálenost/obsazenost/náročost nejlákavějšího oboru vede k volbě něčeho uplně jiného). Výběr přesně toho co chce je doména relativně úzké skupiny těch, kteří na obor mají schopnosti, jsou schopni si volbu prosadit proti negativnímu vlivu okolí a mají na to příslušné materiální zázemí - a měli šanci alespoň průměrně zodpovědně vyhodnotit co vlastně chtějí.

    Školné nebude něco co "rozhodne za mně" an sich. Prostě se jen přiřadí k mnoha ostatním faktorům. ("do Ostravy? ses zbláznil, tady v Budějicích budeš!"). Pokud se dobře pamatuji, dal jsem měsíčně cca 600 kč jen za cesty na kolej a zpět za rodinou. Pokud bych byl z méně hmotně zajištěné rodiny, jezdil bych asi daleko méně a navíc volba studovat bližší školu či školu v méně finančně náročném městě nežli Praha by jistě měla větší váhu. A je to uplně ta samá motivační kategorie jako pozitivní či negativní oborové pobídky.

    Školné na tomto patrně mnohé usměrní trochu jinam. Nicméně na otázku "kam" není vůbec snadné odpovědět. Jedno bych si ale dovolil označit za velmi pravděpodobné:
    Daleko intenzivněji zohlední rozvažování nad náklady na studium do volby studia a zviditelní ty nepřímé (cestování, ubytování, strava, pomůcky....) protože student zvažuje výsledek - a tak škola se školným v místě bydliště se klidně může stát atraktivnější nežli škola zdarma na druhém konci republiky.

    V úvaze to pochopitelně naráží na to, co jsem zde již linkoval - často prosazovaný názor, že student by "měl mít možnost studovat to co chce a to co ho baví", jehož kořeny lze nalézt v pojímání studia jako nástroje pro osobnostní růst a lepší pojímání světa. Víme, že to prakticky není možné již teď (ekonomické faktory, obsazenost). A je zřejmé, že školné může být značným směrem OD tohoto ideálu. Jestli je to dobře či špatně opět závisí na tom, jak celé vzdělání pojímáme... a to, že každý jinak, je asi z rozpravy zřejmé.
    JELENA
    JELENA --- ---
    CYBER_GEORGE: já jsem si prošla pár škol, než jsem zakotvila u nás na PřF; všude se to dalo zařídit tak, abys za skripta a podobné věci zaplatil totální minimum. Půjčovné v rámci fakultní knihovny: 0, skripta a učebnice: sehnatelné z druhé ruky a za rok možno předat dál za (téměř) nezměněnou cenu, vázání knih? To jako diplomky? 1-2x za pět let? Dobře, asi většinou potřebuješ nějaký psací potřeby kolik stojí levná propiska - 5Kč) a něco, do čeho psát... (celkově tohle prostě jako "investici do vzdělání" příliš neberu. Samozřejmě že si magoři do knih jako jsem já nakoupí každou učebnici, která aspoň trochu souvisí s tématem, ale jako nutnou investici do vzdělání to fakt neberu.
    Co se týče druhotných nákladů a nákladů obětované příliežitosti: ano, existují. Ale i když je třeba nelze oddělit od "samotného vzdělání" z hlediska studenta (platí a nevydělává), z vnějšku oddělitelné pochopitelně jsou: nic z toho nejde škole, nic z toho nejde na materály, které spotřebováváš v rámci cvičení, nic z toho nejde na platy vyučujících, nic z toho nejde na údržbu školy a na to, že máš ráno v učebnách vysypané koše.

    Mně se tu nejvíc líbilo to srovnání s jazykovakama a dalšími kurzy: chci si zvýšit jazykové kompetence, zaplatím si jazykovou školu. Chci se naučit vařit, zapltím si kurz vaření. Chci mít oprávnění k řízení vozidla, zaplatím si autoškolu.
    x
    Chci mít lepší znalosti ekonomie? Chci se naučit deskriptivní geometrii? Chci mít oprávnění vyučovat biologii? - To si přece nemůžu platit, vždyť už takhle do toho budu investovat svoje úsilí, peníze za učebnice atd. (do výše zmíněných kurzů toto investovat nebudu a stát nemá kupříkladu zájem na tom, aby jeho občané byli schopni kváknout při styku s cizincem?)
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    Jinak si tedy myslim, ze zbytecne slovickarime - nicmene at je videt, ze nektere me nazory se alespon castecne opiraji i o neco konkretniho... uz je to sice trosku starsi vec, avsak dle meho soudu (co se prave nasi debaty o "investicich" tyce) stale pomerne zajimava:

    http://dione.zcu.cz/content/vysoka-skola-investice-do-budoucnosti
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    JELENA: odkazal bych se na to, ze ciste v tomto smeru mi dal za pravdu do jiste miry i MAZA (se kterym se jinak nazorove rozchazim), kdyz napsal v reakci na muj prispevek "...Co se týče druhé části, minimálně skripta investicí jsou. Stejně tak poplatky za vše možné, náklady na kopírování, půjčovné v knihovnách, vázání knih, materiál, pastelky atd. Tyto náklady by nevznikly, pokud by student nestudoval, jsou se studiem spjaty, a tudíž jsou investicí....".

    Co se tyce tzv. "druhotnych nakladu" (ubytovani, doprava), kdyz uz to tedy musime jednou odlisovat, tak ja osobne je zkratka povazuji za "investici" do vzdelani stejne tak (i kdyz vim, ze tady se mnou uz mnozi souhlasit nebudou), protoze je jako student zkratka nemam z ceho platit - zatimco kdybych se rozhodl do sve budoucnosti neinvestovat a na VS nejit, muzu proste nastoupit do prace a vydelavat v ni penize za ktere si to jidlo nasledne koupim.

    Na pojmu "samotne vzdelani" (co to ma vlastne byt, take uz jsem tu po tom zkousel trochu patrat) se asi neshodneme, jelikoz muj nazor je, ze tyto veci zkratka nelze takto striktne od sebe oddelovat. Pokud se jednou chci vubec zacit nekde vzdelavat, musim proste brat v potaz, ze v prubehu dalsich nekolika let nebudu mit zadny prijem a vyresit odkud budu ty penize na jidlo, obleceni atd. vlastne brat. Nemuzu si jen tak nastoupit do prvniho rocniku s myslenkou "do samotneho vzdelani prece nedam ani halir"...
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Anketa již nasbírala přes 100 hlasů, večer ji tedy uzavřu, přesunu na homepage a udělám novou. Zatím předpokládám, že se bude týkat šíře nabídky oborů a vztahu vzdělání k pozdější uplatnitelnosti. Pokud máte své návrhy, prosím ke mně do pošty.
    JELENA
    JELENA --- ---
    CYBER_GEORGE: ne, student své peníze investuje jenom do služeb spojených se vzděláním (ubytování, doprava atd.), do samotného vzdělání z jeho peněz nejde ani halíř. Pokud je opravdu dobrý, i toto je mu formou stipendia (nebo pokud mu to jde ve výzkumu, tak formou grantů) proplaceno. Podle mne by větší přenos nákladů na studenta umožnil větší podporu právě té motivační části - tj. stipendií a grantů.
    IKARIE
    IKARIE --- ---
    VFISA: k tomu poslednimu odstavci bych dodala, ze podobne to funguje v portugalsku - licenciatura (obdoba naseho bakalare, ale 4 roky studia a ve vetsine oboru krom mediciny a podobnych se to bere jako plnohodnotny titul) za nejakych 900E/rok. mestrado (obdoba naseho magistra, 2 roky studia, ale uz neco navic) za nejakych 2000E/rok.
    VFISA
    VFISA --- ---
    CYBER_GEORGE: vsak to taky nebyl uceleny navod na zmenu klimatu, jen si myslim, ze alespon jako zaklad by tohle z oblasti skolstvi stacilo..
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    VFISA: ja si v prvni rade myslim, ze pro rozvoj podnikani je zapotrebi udelat spis ponekud jine veci, nez zrovna to o cem pises. Mlady clovek s chuti podnikat mj. zjistuje, ze jednou z prvnich "odmen" za tuto snahu je nutnost okamzite zacit platit zalohy na pojisteni. Dale zjistuje, ze je pro nej prakticky nemozne ziskat pujcku pro potreby startupu. Dale zjistuje, ze mu stat misto podpory bude prubezne spis hazet klacky pod nohy (zarnym prikladem je zcela stupidni novela zakonu o DPH, diky ktere nyni nemuzu poskytovat sluzby do zadne zeme v ramci EU). Obavam se, ze tohle vsechno neni dvakrat motivujici a nejaka povinna ekonomie to moc nevytrhne....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam