• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    GAARQ:

    Ja se domnivam, ze se nejedna jen o technikalie, ale skutecne spise o ideologicky rozpor. Jednak neverim, ze vetsina protestujicich studentu je s obsahem vecneho zameru vubec seznamena, a jednak i argumentace prorektora UK se nesla prevazne v ideologicke rovine.
    Hyde park ČT24: 19. 1. 2012 — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/212411058080119-hyde-park/

    S tim druhym odstavcem uz vubec nesouhlasim. Pokud ma VS primarne naucit lidi myslet, proc existuje tolik ruznych oboru? Proc na VS chodi jen cast populace? Proc lidi nenauci myslet uz stredni skola? Vzdelani jednotlivcu (coz je vystupem kazde univerzity) rozhodne neni verejny statek. Mozna z male casti. Vysoke skoly vychovavaji pravniky, lekare, architekty, vedce, ucitele atp. Nevidim zasadni rozdil mezi temito odbornostmi a zminenymi soustruzniky, krome objemu znalosti a dovednosti. Vcelku me takove argumentace prekvapuje u prirodovedce. Cekal bych ji spis u zastupce tech humanitnich oboru, kde skutecne o nejake kvalifikaci nemuze byt rec, a proto se uchyluji k prazdnym frazim o vzdelanosti a mysleni.

    V cem se shodneme je system skolneho a stipendii. Nedomnivam se, ze skolne muze vyresit financovani VS skolstvi ani zlepsit kvalitu vzdelavani. Na druhou stranu system skolneho, ktere se pak z vetsi casti vyplati nadanym studentum jako stipendium muze mit dobrou motivacni funkci a odrizne mrtve duse.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    NIZBORSKY: vysoké školy principiálně neodmítají ani školné, ani správní rady. vysoké školy argumentují, v čem je návrh reformy špatný a děravý. je otázkou, koho učinit zodpovědným za to, že převážnou část informací, jež se běžnému voliči dostanou, tvoří žurnalistický paskvil. díky médiím vzniká klasická mlha, kdy jeden mluví o voze a druhý o koze. se stejného soudku je mimomísoidní projev prezidentův, podle kterého to vypadá, že nemá jiné informace než z tisku.

    univerzity jsou nezávislé na základě principu nestrannosti a nezávislosti vzdělání, stejně jako je nezávislý soud či banka. lidé si často pletou kvalifikaci a vzdělání, to jsou dvě diametrálně rozdílné věci. kdo chce kvalifikaci, ať si ji financuje sám. chce fabrika soustružníky? ať si je vyškolí, ať jim káže, co mají a nemají umět. vysoká škola má vzdělávat. naučit lidi myslet (nakolik to skutečně dělá, to je otázka, ale ta se zásahem shůry nevyřeší). a vzdělání financované jako veřejný statek by mělo zaručit ideologickou a odbornou nezávislost. školné není v rozporu s nezávislostí, ani správní rady, ale to jejich provedení, jenž je navrhováno. bez instituce stipendií je školné jen záminkou k nesystémovým vládním rozpočtovým prostocvikům, bez jasných pravidel obsazování správních rad je to jen záminka k ovládání univerzit politikům blízkými mocenskými elitami bez pozitivního vlivu na univerzity.

    obecně, ve společnosti je zásadní problém v tom, že optimální počet příslušně vzdělaných a kvalifikovaných lidí bude vždycky větší než počet aktuálně existujících příslušně vzdělaných a kvalifikovaných lidí. kdyby měli učit jen dobří učitelé, léčit jen skvělí lékaři, tak brzy shledáme, že je jich krutý nedostatek. veškerý život je založen na existenci jen omezených zdrojů, mohu-li si dovolit tohle šestákové moudro, takže vždy jde jen o to, jak v tom dokážeme plavat. buď se smíříme s tím, že většina se bude mít zhruba stejně dobře (nebo špatně ;), nebo budeme muset zvládnout obrovské sociální rozdíly, kdy většina se bude mít špatně a menšina skvěle. zatím zkoušíme na dluh to první, to druhé přijde, až se sesype ekonomika ;)

    a radši končím ;) howgh
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    MINGHAO:

    Ta reakce mi prijde ve vetsine bodu spatna. U autora s anotaci: "Po studiu chemie, teologie a filosofie jsem skončil u filosofie, kterou vyučuji." se neni cemu divit.

    Nicmene pristupuji na blogovou valku:
    Reforma vysokých škol – další zmařená šance | schneider.blog.ihned.cz -
    http://schneider.blog.ihned.cz/c1-54532350-reforma-vysokych-skol-dalsi-zmarena-sance
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK:
    1. Vzdyt ano. Momentalne stat plati vsechno a neridi nic. To mi prijde spatne. Jsou pak dve extremni varianty: stat plati vsechno a dosazuje rektora, nebo stat neplati nic a neridi nic. Reseni, ze stat plati neco a podili se na rizeni, mi prijde principialne rozumne a zcela v souladu s tim, co jsem psal.

    2. Ad "magna charta". Ja samozrejme chapu, ze rektori skol chteji prosazovat univerzitni nezavislost, cimz brani svou vlastni moc a pozici. Navic, pokud jsem neco neprehledl, tak formulace "musí být její bádání a výuka morálně a intelektuálně nezávislé na jakékoli politické a ekonomické moci" lze vykladat ruzne. Podle me se "moralni a intelektualni nezavislost vyuky a badani" nevylucuje s podilem volenych zastupcu na rizeni univerzity. Moralni a intelektualni zavislost si predstavuju jako vyuku marxismu-leninismu apod.
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    GAARQ:
    Nerikam, ze se o vnitrni politiku nezajimaji ti zvoleni do AS. Rikam, ze se o ni nezajima vetsina volicu. S ignoraci volicu pri vseobecnych volbach je to nesrovnatelne horsi. Tvoje poznamka o mensinove oligarchii je zcela demagogicka. I kdyby ucast byla 20% (coz neni, u snemovnich voleb je pres 60%), tak se jedna o zastupce vsech volicu, protoze tito meli moznost se voleb ucastnit. Ti, kteri tak neucini, jen vyjadruji svou indiferenci.

    Chtel bych zduraznit, ze ja nepodporuji navrzenou reformu a vecne zamery. Ani s obsahem nejsem podrobne seznamen a nemam duvod pochybovat, ze to bude paskvil. Ja jen rikam, ze principialne odmitat institut spravnich rad s ohledem na jakousi automatickou nezavislost univerzit je zvracene. Opakuji, nevidim duvod, proc by stat mel posilat penize do univerzit, aniz by mohl jakkoliv zasahovat do jejich fungovani. Univerzity nejsou ustavni soud ani centralni banka, aby mely byt z nejakeho principu nezavisle.

    To stejne plati o akademii ved (kde pracuji). Stat do instituce posila penize a zamestanci te instituce si sami rozhodnou, co s nimi udelaji. Podle toho to tam vypada. Kdyz vlada pred 2 lety chtela akademii de facto zrusit (opet v ramci spatne koncepce), tak se take argumentovalo tim, akademie musi byt nezavisla, je soucasti ceske kultury atp.

    Abych uzavrel tento dlouhy post. Pokud je ten vecny zamer spatny, coz nerozporuji, argumentujte tim, v cem je spatny a deravy, a ne nejakou hodnotou principialni nezavislosti univerzit. Obavam se totiz, ze univerzity by rvaly tak jako tak, pokud by se prisly o cast sve nezavislosti. Proto muze byt ministerstvu vlastne jedno, jestli ten navrh je dobry nebo spatny, protoze protestovat se bude tak jako tak.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    GAARQ: ještě dodám 12 studentů z 27 členů senátu.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    NIZBORSKY: na přf mu je z 12 členů studentské komory 6 doktorandů a 6 studentů magisterských oborů - pár jich znám a vnitřní politika je zajímá. akademický senát je stejnou parodií jako jakýkoliv jiný volený orgán. zrovna tak bychom mohli říci, že politika nezajímá, než jak co nejvíc nahrabat, než ho příště nezvolí.

    klaus jako většina diskutujících přehlíží, že nejde o to, jestli školné ano nebo ne, správní rady ano nebo ne, ale o provedení těchhle institucí. ministr dobeš neomylně vybírá ta nejhorší možná řešení - školné jen jako záminku pro snižování rozpočtů vš z veřejných prostředků (ale jiné veřejné zakázky se příliš neomezují), správní rady jen trójští koně lobbistů. jako již tradičně, návrhy nejsou koncepční a je v nich děr jak v pověstném švýcarském sýru. proti se je třeba ohrazovat. až budou institucionálně zároveň fungovat školné a stipendia, až bude správní rada obsazována zodpovědný lidmi a ne kamarády zrovna vládnoucích politiků, pak nebude proti čemu protestovat.

    ps. až budou povinné volby nebo bude existovat institut bílých lístků, pak teprve můžeme mluvit o našich volených politických zástupcích jako o těch volených všemi plátci daní, do té doby jsou jen (při dnešní volební účasti) menšinou volenou oligarchií ;)
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    SMRGL:

    V tomhle ma Klaus pravdu. Proc by mel nekdo (v tomto pripade stat) sypat penize nekam, co absolutne nema pod kontrolou? Samozrejme, ze v nasem prostredi neschopnych a zkorumpovanych politiku zde existuji rizika, ale na druhou stranu jsou to porad zvoleni zastupci vsech danovych poplatniku, narozdil od akademickych senatu.

    Jinak ty akademicke senaty jsou take dobra parodie. 50% je studentska komora, ale vetsina studentu je na skole par let a zajima je, jak skolu skoncit, a ne nejaka vnitrni politika. Clenove senatu jsou pak zvoleni vicemene na zaklade fotky a nahody.
    SMRGL
    SMRGL --- ---
    olol, "Profesor" Klaus zase něco přednesl... facku mu dát.

    Klaus je pobouřen tím, "co si akademický svět dovoluje" – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/domaci/257125-klaus-je-pobouren-tim-co-si-akademicky-svet-dovoluje.html?ref=zpravy-dne
    CISLO42
    CISLO42 --- ---
    Debata s Janem Čulíkem o školném - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vzRlVyx8gbk#!
    BOBR
    BOBR --- ---
    Bohužel, ue strany MŠMT (Dobeš) lze dikusi shrnout takto:

    Dobeš tlačí změny ve financování školství bez debaty s vysokými školami | Strana zelených

    Dobeš tlačí změny ve financování školství bez debaty s vysokými školami | Strana zelených
    http://www.zeleni.cz/media/aktuality/dobes-tlaci-zmeny-ve-financovani-skolstvi-bez-debaty-s-vysokymi-skolami/

    „Svévole, s níž ministr Dobeš prosazuje své asociální reformy, přesáhla myslitelné meze. Vyzývám premiéra Petra Nečase, aby sebral odvahu k druhému pokusu o jeho odvolání, podle Ústavy prezident takovému návrhu musí vyhovět,“ doplnil Ondřej Liška, předseda SZ.
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    CYBER_GEORGE: Já jsem se třeba naučila mluvit na veřejnosti (ano dřív mi to činilo nepřekonatelné potíže) - to je sice něco trochu jiného, ale věřím, že některé věci se dají naučit, pokud má člověk vlohy. Upřímně, nikdo není dokonalý a vždycky je možné se nějak zlepšit.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    IVANA_ANAVI: "...zažila jsem lidi, kteří sice byli kapacitami ve svých oborech, nicméně sami své znalosti neuměli druhým předat..." - tohle je IMHO jedna z veci, ktere bud proste zvladas a nebo se vzdycky budes vice ci mene trapit, protoze se to zkratka dost dobre "naucit" neda (respektive casto by to vyzadovalo spis zmenit osobnost/zpusob mysleni onoho cloveka).

    Umim si ale predstavit, ze treba v pripade specialni pedagogiky je to uz o necem trochu jinem.
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    NIZBORSKY: Pedagogika ani psychologie nejsou pseudopředměty, respektive záleží na tom, z jaké perspektivy jsou uchopeny. Každopádně bych je celkově neodsuzovala. Jak jinak se učitelé mají naučit jak učit? Přece je nehodíš do rybníku a neřekneš: "Tak plav!"

    Ano, učitel musí znát svůj předmět, ale není to to jediné. Zažila jsem lidi, kteří sice byli kapacitami ve svých oborech, nicméně sami své znalosti neuměli druhým předat.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    NIZBORSKY: :-)) ja se tomu (opisovani) po svych zkusenostech uprimne receno ani nemuzu divit... ja fakt nemam tuseni co vlastne se v ramci pedagogiky uci/neuci, ale muj nazor je takovy, ze cele rade ucitelu/ucitelek by mnohem vic prospelo vzdelavat se predevsim v tech predmetech, ktere uci (chteji ucit).
    NIZBORSKY
    NIZBORSKY --- ---
    Ja jsem si vzdycky myslel, ze pseudopredmety jako pedagogika nebo psychologie se uci na pedagogickych skolach nebo odbornych skolach v ramci ucitelske aprobace jen kvuli tomu, aby lide, co neumi nic jineho nez zvatlat, meli praci. Docela me prekvapuje, ze je zde rozsireny spis opacny nazor.

    To mi pripomina, ze sestra meho kamarada chodila jeden rok na pedak a znacna cast jejich ""spoluzacek" byly ucitelky stredniho a vyssiho veku, ktere si to studium musely udelat z duvodu "zvysovani kvalifikace". Legracni pry bylo, ze tyto damy pri studiu nejvice podvadely a opisovaly.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    SMRGL: uf, tuhle vetu (ze to neni jednoduche) jsem slychal tak casto od ucitelu na ZS (kterou jsem musel zmenit cca 4x), ze...

    Ja tu nechci zacinat nejaky flamewar, ale nikdy mi proste nepridalo slozite nekoho naucit... nikoliv ovsem "neco", ale veci z oboru, kteremu se ja sam dlouhodobe venuji. Slo mi to jak u mensich deti (v krouzku), tak kdyz jsem napr. chvili pripravoval stredoskolaky k prijimacim zkouskam na VS. O dospelych nemluve. Zadne pedagogicke vzdelani nemam a ani jsem se o pedagogiku sam nikdy nezajimal. Jedine co umim je proste jen vysvetlovat veci, kterym rozumim - tak, aby to kazdy pochopil. Pripoustim ovsem, ze ve vsech mnou zminovanych pripadech jsem pracoval s lidmi, kteri meli sami zajem to pochopit (neb je to bavilo... nebo to minimalne potrebovali).

    Chapu ovsem, ze muze byt znacne problematicke snazit se nekoho naucit neco, o cem toho v konecnem dusledku sam prilis nevim (pripad vetsiny mych ucitelu/ucitelek prirodopisu). Hlavne kdyz musim mit vzdycky pravdu, moji autoritu nesmi uz z principu nikdo zpochybnit tim, ze by me v necem opravil (nedejboze dokonce pred zbytkem tridy) atd. Obcas jsem premyslel nad tim, zda prave tomuto chovani se na pedagogice nahodou neuci. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam