• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VEZUVŠankprankšalána
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    SVA: Voda byla teplá? Zkus střídat rychlé a pomalé fáze - vodu vypít co nejrychleji (aspoň 3 deci), pak klidně chvilku počkat, pak sady cviků - poctivě a rychle, v udaném počtu (4x8), ale klidně dvě série. Pak zase v klidu počkat, než se pustíš do další sklenice. Ty pauzy pomůžou, aby ta voda tekla gravitací + peristatikou střev sama. Když po 6 sklenici nic, zkus pár sad cviků bez vody a pak klidně 7. 8. a 9. sklenici, příjde to, pak už to jde samo a bez cviků.

    Hodně tomu brání plyny (ani ne tak nánosy potravy) - když člověk jí sice zdravé, ale nadýmající jídlo - fazole, zelí, brokolici...
    SVA
    SVA --- ---
    KUBIS_IN: 6 sklenic a nic...ani stavět na hlavu mi nepomohlo:) ale myslím, že problém je hlavně v tom, že jsem to osolila jak polívku, chtělo to dát více soli...ani blbě mi z toho nebylo jak minule...tak příště...ještě to nezdávám...
    ROSADKO
    ROSADKO --- ---
    Zkoušeli jste šanku někdo s lehkým zeleninovým vývarem? nedovedu se přinutit pít samotnou slanou vodu, při posledním pokusu šla první sklenička ihned málem ven horem...někde jsem četla, že když se tam lehce povaří nějaká zelenina, aby to mělo chuť trochu jako polívka, tak to nevadí...
    MTJ
    MTJ --- ---
    LADYSERENDIPITY: Koukám že jsem se opravdu špatně vyjádřil, omlouvám se; nemyslel jsem to tak jak je napsáno(…) , jen jsem zvyklej ze svýho okolí na to že si to lidi osolí radši míň, tj. třeba že místo polévkový lžíce na litr dají kávovou. Takže jsem to napsal tak. A ono to stahování vody do střev je právě jeden z benefitů šankhy – polypy střeva, zvyklý tahat živiny jen jedním směrem - dovnitř, to najednou mají poprvý jinak a prochází to opačným směrem, tj. voda „zevnitř” jde „ven” – efekt jejich čištění. A podle mých informací je to s tím pitím trošičku jinak - půl hodiny po jídle a první jídlo půl hodiny po šankhce. Velice dobrý je ukončení pomocí vamanadhautí (zvracení).

    Znovu odkazuju na ten link co jsem dával pár příspěvků zpět a hlavně tu diskuzi tam, je to tam krásně popsané.
    KUBIS_IN
    KUBIS_IN --- ---
    SVA: co se ti nepovedlo? Tam bude spise problem v tom cviceni. Do jake faze jsi dosla?
    SVA
    SVA --- ---
    asi to bylo málo slané...
    SVA
    SVA --- ---
    tak nevím, se to zase nepovedlo...
    LADYSERENDIPITY
    LADYSERENDIPITY --- ---
    Do khičrí se mungo nedává naklíčené, přes noc jen nabobtná, takže se pak uvaří za stejnou dobu jako ta rýže. Totéž by platilo i pro jiné luštěniny, jen čím větší, tím déle namáčet (i když přes noc už to stačí i pro velké fazole).
    SVA
    SVA --- ---
    LADYSERENDIPITY: jo, jenže nejsem v čr a klíčené luštěniny tu neprodávají...tak snad to nebude problem
    LADYSERENDIPITY
    LADYSERENDIPITY --- ---
    SVA: "Mungo" nebo také "mungo dál" - prodává se ve zdravých výživách, ale bývá už i v supermarketech (Albert ho nabízí ve své BIO řadě). Podle mě se dá použít i jiná luštěnina, třeba čočka. Každopádně mungo je velice chutné :-) no a v Indii naprosto běžné, proto ho tam dávají..
    SVA
    SVA --- ---
    LADYSERENDIPITY: no já to mungo nemám...co už...každopádně díky za rady
    LADYSERENDIPITY
    LADYSERENDIPITY --- ---
    Sůl stačí obyčejná, protože stejně jen prochází. Rozhodně ale nesouhlasím s tím, že čím slanější, tím lepší - používá se zhruba fyziologická koncentrace, což je asi 8-9g/litr (obvykle zhruba menší čajová lžička na litr). Nižší koncentrace by opravdu "fungovala míň", ale vyšší naopak stahuje vodu z těla zpět do střev (a ještě po docvičení se nejmíň dvě hodiny nemá pít!).
    Stejně tak je nejlepší voda o tělesné teplotě, jinak zbytečně vysilujete tělo neustálým vyrovnáváním vnitřní teploty (člověk si užije i vlastním cvičením, netřeba si nakládat víc). Srozumitelný návod, podle kterého jsem postupovala poprvé, je zde

    Basti a šank prakšálana (dokonalá očista střev) - Hathajógové krije
    http://www.yogaindailylife.org/esystem/yoga/cs/140400/hathajogove-krije/basti-a-sank-praksalana/

    Včetně rady, co si potom uvařit; nezapomeňte namočit mungo večer den předem..a věřte, že vám bude chutnat :-)
    MTJ
    MTJ --- ---
    SVA: Aha, to jsem netušil. A máslo, no, nevím, já ho jím po šankhaprakšalaně vždycky, ale jinak nikdy. Nedělá mi dobře. Ale trochu chápu ten jeho význam, tak to tak prostě dělám :)
    Ale někde jsem teda četl že je možný ho nahradit olivovým olejem, to zkusím asi příště. Možná :)
    Miluju prostě svou osvědčenou kombinaci ovesná kaše (protože tu snídám i normálně) a máslo.
    A napadá mě ještě jedna věc - tu vodu je třeba mít co nejteplejší, pak není ani moc cítit ta přesolenost. A myslím že je důležitý mít to opravdu řádně přesolený, když to není tak to pak podle nejen mých pozorování nejde tak snadno a je potřeba vypít mnohem víc vody aby se „otevřel sifon“.
    I když na druhou stranu, při mý zatím poslední šankhce jsem tu teplotu ani už moc neřešil a taky v pohodě. Už jsem se na to totiž fakt těšil. :)
    Přeju hodně zdaru!
    SVA
    SVA --- ---
    MTJ: no a máslo k té rýži, to je nutné?
    SVA
    SVA --- ---
    MTJ: prý je lepší použit tu himalajskou
    MTJ
    MTJ --- ---
    SVA: Nechápu. Jakou jinou?
    SVA
    SVA --- ---
    MTJ: a co když použiju obyč. sůl? nevadí to moc?
    MTJ
    MTJ --- ---
    OLVEN: SVA: DAWYT: Neodkládal bych. Začít se dá buď tou rozvařenou bílou rýží a nebo (tak to dělám já) ovesnou kaší. No a postupně se za den dostaneš na svou normální stravu, takže je myslím jedno jestli je zrovna něco teď opravdu pořádnýho k sehnání nebo ne. Tedy myslím že je to jedno tý šankhaprakšalaně.

    No, a tím vším jsem chtěl jenom říct že je to skvělá věc a moc ji doporučuju a rozhodně bych ji neodkládal, a hlavně se toho nebojte, přinejhorším, když to nepůjde si uděláte klystýr, no.
    :)
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    OLVEN: ty ilustrační fotky jsou výživné...:)Také se chystam a asi to dám příští víkend a uvažuju o tom taky už pár let:)
    SVA
    SVA --- ---
    OLVEN: no já si tohle říkám už nějaký rok...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam