• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: There is no spoon...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    V konecnem dusledku se furt bavime o “kdo jsem ja, abych urcoval, co je zidle?”
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: Me se na Anathemu neskutecne libil presah z jedne strany kvantove fyziky, multiverza a do toho pronikajici teorie o kvantove povaze vedomi, a na druhe strane brutalni idea prosivani relevantnich vzorcu v lidskem poznani, v podstate takova Masina na emergenci, system archivace, prosivani a filtrovani poznani, odstranovani kratkodobejch vykyvu a identifikaci podkladovejch stalejch vzorcu, ke kterymu v podobnem mechanismu dochazi, trochu to rezonuje se Snehem a predbabylonskym prajazykem primo provazanym s podvedomim/nevedomim.

    Odkryvani podobnejch vzorcu je vubec prdel ve ltere se vraci furt dokola ke kolektivbnimu nevedomi. Ve Sneho je to jazyk, v Diamantovym veku archetypy pouzivany pri vyuce citankou (a v podstate rozkosne reprezentovany postavama), a v Anathemu primarni vzorce a vztahy mathickeho sveta...no jebe mu slusne, kazda stranka je ucebnice.
    I proto se na Cryptonomicon dost tesim :)

    Mj aktualne jsem zacal velice vazne koketovat s myslenkou vyuziti Tarotu ve Shadowrunu a ve FATE, je to docela prdel sledovat, jak se mi "synchronicity" dejou v mym vlastnim zivote :)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    ADELAJKA: Kdyz se podivas na obrazek o jedna pod svou kritiku, vsimni si, ze dost pripomina mandalu, co mame nad posteli. Chaos, ktery se smerem do stredu koncentruje v system. Kontemploval jsem tu mandalu obdobne jako Stephenson, akorat dik jejimu tvaru bylo vyzneni duchovni. Vypadalo to, ze z jadra mandaly vystupuje poznani, ktere je uchopovano cim dal vetsim mnozstvim chytrych lidi (osvicenych), ale nakonec uz je tak ridke, ze se meni v chaos...

    Jenze Stephenson to pojal chytrej, on v podstate deklaruje prvotni chaos, ze ktereho lidsky mozek zacne tvorit systemy, cimz promenuje padajici matrixova pismenka v Zenu v Cervenem.

    Je to paradigmaticky rozdil, ja jsem si rekl: v jadru je Buh, ktery stvoril logos a cim dal od poznani jsi, tim je poznani ridsi. Stephenson rika: na pocatku je entropie a ty si z ni tvoris logos.

    To mi pripadlo jako jedno z tech hezkych heureka druhu chvilek. Neco jako humor, tyhle chvilky mi davaji duvod zit.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    ADELAJKA: Tos podle me nepobrala dobre, to neni pseudointelektualni status, to je vizualizovana uvaha soudobe casticove fyziky. Odkazuje to az k Hesenbergovu principu neurcitosti a Schroedingerove kocce. Napadlo me to ale, kdyz jsem si nekdy v 18.poprve zahulil, podival jsem se na veci okolo sebe, a uvidel je jako padajici pismenka matrix, jako chaos bodu. Uvedomil jsem si, ze je to jen hromada tecek, ja taky, zaroven, ze je to signal, ktery propocitava moje oka a muj mozek. Znejidtel jsem, ze co kdyby...

    Cele Fall or, Dodge in Hell je postavene na tehle uvaze, to je gro 2000 strankove knihy. Proto qualia, co vsechno veci obsahuji “o sobe” a co vsechno vznika vypoctem pri pozorovani.

    Pravda, nebavi me lidem vysvetlovat par tisic stran neintuitivni fyziky a spoilovat jim kouzlo cele knizky, coz ovsem pseudointelektualne delam.

    Bavim se predstavou, ze ten kdo knihu bude cist, za pomoci mojich narazek se semnou sesynchronizuje, a budem se pak bavit ve smyslu tech “wow, tohle mi doslo” “hele a vsiml sis, ze tady to odkazuje na ten a ten vyzkum/teprii” “aha, nevsim, takze tim padem tohle znamena ze...”

    Proste ctu knihu, pro jejiz pochopeni se vyplati znat zaklady vysokoskolske fyziky a zaroven nejake zaklady neuro-science; ktere vlastne obe rikaji

    “Kdo jsem ja, abych urcoval co je zidle”

    Chapu, ze se urazis, kdyz nevis, jak funguje jaderny reaktor, pripadne Ti, ze tu blabolim. Ne, veskutecnosti jsou to spoilery pro lidi, kteri maji jisty set znalosti...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: Tyvole Cryptonomicon SI DEJ!!! Cist se da i na telefonu (neco o tom vim, dene prectu par set kilo textaku takhle). Ta knizka je naprosto super, podle me mu nejvic klaplo zapletani tri pramenu pribehu (ktere jsou vsechny super) do karabace, kterym cloveka pretahne pres zada, az to dojde ;)

    Ale me se to libilo o level jinde, pac kryptografii povazuju za konicek, ktery si hyckam uz od konce devadesatek, takze to mluvilo mou reci a bylo tam jen minimum chyb/zjednoduseni.

    Na mem zebricku: Neuromancer, Cryptonomicon, Mistr a Marketka, 7ev, Stary Zakon

    Anathem jsem uplne nepobral, podle me na me nespad v dobry cas, kombinace mniske totality, renesanci Newtonovske empirie a astrofyziky mi proste nesedla. Barokni cyklus je lepsi, furt je tam hromada vedy a politiky + zamorskych objevu, ale je to lip skloubeny dohromady. Sak taky cekam na posledni dil, jak fanousci Hry o Truny (ktery jsem dal taky vsechny a nejvic se mi z nich libila kniha povidek o bludnem rytiri, a cekam vlastne jen na Ariu a Johna Sneha, pac osud 7 kralovstvi je mi u prdele... navic cesta je jasna, vsichni umrou;)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: Jop, dobry je dat si starej zakon a epos o Gylgamesovi, tak taky po beres kousky. Stephenson z nabozenstvi vychazi cim dal vic, i kdyz nikdy tak moc jako ve Snehu.
    Jsem to cetl v case asi 3x a cim min me zajimal a bavil ten cyberpunk, tim vic jsem se bavil underlay protokoly Dark Sun a lidskeho mysleni.
    To je stejne vec, ja jsem jeste vysoko, jsem az na urovni operaku, takze sice debuguju preruseni na procesoru, ale to co doopravdy mather jsou sitari, protokol tcp, enkapsulace, obsahy packetu, rozbite protokoly typi DNS, kde packet muze obsahovat optional data, ktera projdou nezastavitelne celou siti, pac dns pouziva kazdej a spousta sitarin udp ignoruje (proto byl Skype se svou mesh udp parazitni strukturou tak uspesny)...

    Proste od urcite urovne protokolu jsi nezastavitelny, kam vsude se podivas, pravda, musis si trosku ohybat oficialni nastroje (i kdyz v unixech casto jen prepinacem, o kterem nikdo nevi, ale v manu je; viz data over icmp ping, tusim -e ;€ asi jako evil)

    Vyzkum mozku pokracuje prave ve Fall or, a jednoduchy sitarsky koncept, zavirovatelnost vicemene nevidis, uz je na urovni slozitosti od sitariny k OS, ac na urovni preruseni na procesoru...


    Jak resiSTD, tedy sexual transmited diseases, tak me napadlo bobry osli pojitko. Nejaka virolozka zkouma nemoci netopiru, vicemene jsou to chripky typu H5Nx, maji ale zvlastni vlastnost, nenapadaji organy, napadaji imunitni system. Asi jako v dobe, kdy jsem psal prvni viry a myslenka byla, ze nejdriv znicim AVG...

    Prej by to byla uzasna katastrofa, ktera se nedeje hlavne proto, ze clovek nema s netopiry spolecnou nicu...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ranni vytlem:
    Rusko hlasi ztratu kosmicke lode, nastesti se zachranil lodni tesar a lodni nastenkar.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Moje ikona... oficialne se ta fotka jmenuje “last jude of ukraine”



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Vytrzene z delsi konverzace:

    Mmchodem a posledni k tematu: mel jsem obdobi, kdy jsem nosil kipu, goim tomu rikaji jarmulka, vicemene porad. Jednou jsem tak byl kupovat heroin, abych byl ve vlastni hlave se svetem smireny, a nemel jsem zdroj... sel jsem v Praze na hlavak a hledal lidi, co mi muzou pomoct, s kapuci na hlave. Nasel jsem mladeho cikana s kterym jsem prosel velky kus stare Prahy, a nakonec nasel, co bych chtel, mezi cikany, devkami a povlem, z pohledu majority. V jeden moment mi vitr vzal z hlavy kapuci a kipa byla videt. Mlady cikan, me bylo 33 a jenu tak 16 se najednou otrasl, pozval me na pivo, chtel si povidat. Vypadlo z nej, ze chape, ze jsem jude a ze ma hrozivy pribeh sveho klanu. Bylo to vicemene klasicke vypraveni o transportnich vlacich, o tom, kdo kde nemel co jist a byla mu zima. Par se jich vratilo, par jo. A mluvi. V generaci 16ti letehokluka, ktery na Prazskem hlavaku hleda, kde by co urval. Nebrecim casto, pred nim bych to ani nedovolil, ale kdyz jsem prisel domu, pochopil jsem, proc Sidon, v te dobe jeste zemsky rabi, pise pod pseudonimem Chaim (zivot) Cigan... to je jen na okraj, proc ptace nezasahuje uz nic moc tam nahore. Tam nahore je jen Buh, a to kdo vi jestli...
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    hm...kdyz tak koukam na tve dalsi posty, nejak pres miliardu a jednu odbocku jsem se ve sve "intelektualni" draze dostal k Jungovi, Tarotu, archetypum, emergenci...a hned jsem mnohem jasneji vnimal v Diamond Age roli Havrana/Krale Kojota treba. :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: REAMDE jeste ne, posledni co jsem docetl (kdyz nepocitam repete Diamond Age) byl Anathem, a ten mi ez odpocival v knihovne sto let. Ted 7eves, pak mam v planu agenturu Dodo. Bohuzel jsem nechal v letadle kindle s rozectenym Cryptonomiconem, takze jak jsem se k tomu po letech prokousal, tak to zustalo ve stadiu zrodu :(
    Ale Stephenson brutalne uci, potrebuju ty knizky cim dal vic. Treba v Diamantovym veku jsem pri ctvrtym cteni zacal nachazet uplne jiny veci nez predtim.
    A Anathem byl za me paradni priklad toho co popisujes, akorat trochu naopak. Cca kazdejch 100 stranek jsme mel pocit ze vim, o cem ta knizka je a kam se pribeh ubira. A cca kazdejch 110 stranek mi tuhle prdstavu naprosto rozstrilel :)
    ADELAJKA
    ADELAJKA --- ---
    OVERDRIVE: mozna ze se neumis zeptat. A mozna, ze Tva deklarace "kdo jsem, abych", neni nic nez pokrytectvi, protoze o tom, co si ma kdo myslet, rozhodujes casteji nez je zdravo. Polozit dotaz, a uzavrit se pro vsechny jine odpovedi, nez tu, kterou chci slyset, neni zvlast duchaplne ani uslechtile. Spise to svedci o nedostatku respektu a neschopnosti videt i jina reseni a prijmout jiny uhel pohledu. Hodnoceni sveta dle svych meritek, ale pak psat pseudointelektualni statusy o tom, zda je zidle zidli.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Oddelovac kapitol, presne, ale presne ve stejnem duchu se nese mandala nad mou posteli..



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tohle je biblicky Adam; taksel a bylo mu dano, aby oznacil veci jmeny - genesis

    To je MOCNE, presto, ze je to nazoropsany, ne vepsany.

    Tvrdim uz dlouho, ze jsou-li veci slozene z atomu a molekul, kdo jsem Ja, abych rozhodoval, ze tohle je stul, tohle zidle, a tohle je me telo, a ty veci (slozene z castic) jsou “o sobe” necim jinym, nez mnou...

    “Sky over Chiba City was like a dead TV channel”

    Mam podezreni, ze ti z nas, kteri jsou ochotni vnimat i tam, kam lidske oko nedohledne (polizil jsem na FB dotaz ohledne Reflexni koule, zobrazujici vsechno, a kupodivu vsichni moji ctenari, i ti chytrejsi, spadli do pasti hmoty. Case by se jimvysmal, stejne jako 2501. Livin thinkin creature created by the flow of information...

    To je fuk, biblicke tema... samo z Fall or, dodge in Hell (jo, fakt je tam olds oldschool pruser v Carovi zamcenem v konstruktu... “Jockey, sikovny na uceni,... hele, mam dojem, ze tohle uz je mohlo jednou stat, nemam pravdu?” -> Stephenson with mirrorshades
    :€



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: 7eves je BOZI!!! Kniha, ktera lidi znova vede k zavodum o vesmir. Za me asi nejzajimavejsi Stephensonovina. Ja ted v origu Fall, or... a cekam na posledni dil Barokniho Cyklu. Dodo uz vyslo Cz? Dik tomu, ze ctu na telefonu a kupuju v predprodeji Eng. verze, vychazi mi to letos na 4 Stephensony za rok.

    REAMDE! jsi cet? Vyslo to vubec CZ? On je to volitelny prequel pro Fall, or... vlastne jen tim, ze se zduvodni, proc jsou postavy Fall nechutne bohata privilegovana vrstva, a jedna zasadni a par vedlejsich postav jsou shodne. Cist reamde potreba jinak neni.

    Me se reamde mmchodel libilo vic nez Fall, or... u ktereho me dost zklamalo to, ze od asi strany 20 vim o cem to bude, asi jako kdyz v Tarantinovskem Tenkrat v Holywoodu pote, co zazni jedno konkretni jmeno (UMYSLNE NESPOILUJU!!!)... jako to, ze uz je to pak cele uplne jinak, nic nemeni na tom, ze vis. U Tarantina je to luxusne vyuzity trik, u toho Stephensona spis slabsi knizka...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Pokud se nekdo chystate na Marhoul vs Kosinski, tedy Nabarvene Ptace, tak preju prijemny zazitek. Skoro 3h lidskeho zla v koncentrovane podobe bez katarze, to ma neco do sebe...
    Je to hodne formalni film, ktery bez platna nebude fungovat, ac by rad byl Felinim ci Bergmanovou Sedmou peceti, neni. Stredovy filtr kamery, ktery me mimoradne rozciloval, ma ale zrejme duvod, ktery vidim v tom, ze formalne zjemuje. Kdyz J planuje vrazdu na trzisti, filtr zmizi. Nasili se koncentruje s formou, ktera najednou bodne do oci dik naprosto cistym, az portretnim zaberum... kazdopadne stejny filtr zjemuje brutalitu vsude jinde, jakoby kamera vnimala zlo v lidech jakoby koutkem oka.
    A tak to ma byt.
    Vicemene jedine, co bych vytknul, krom nedostatku pokory prave v opulentnosti vypravecskeho stylu, tak je hrozna zvukova stopa, kdyz herci mluvi.
    Bud mluvi jako cech, ktery se naucil “ubjezajit zajcok moj” pred rokem 1989, nebo jsou dabovani, a to hroznej, nez videokazety z pujcovny v roce 1990.

    Za me: na film jdete, idealne na sirokouhlem platne; urcite nezazijete ty zabery jinde. A mozna si nekteri uvedomi, ze lidi jsou fakt svine; my lidi.

    P.S. Rodiny cikanu v kine, ktere se byly podivat na cikanskeho chlapecka, ktery hraje zidovskeho chlapecka. Taky ze 3/4 plne kino... oboji potesilo. Na Ceske filmy nechodim, takze nemam zkusenost, kolik tam byva lidi normalne, pry dost, ale v Ostrave jsem se o listky na bijak jeste nerval.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    6-Year-Old Aaralyn Screams Her Original Song, "Zombie Skin" - America's Got Talent
    http://www.youtube.com/watch?v=VhQK-6iI7cI
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: sakra musim pridat pise rychleji nez ctu :) Aktualne Seveneves :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam