• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Dalsi byl pak Neuromancer - v te dobe uz mi mohlo byt tak 16 a u pocitace jsem travil veskery cas, ktery mi byl propujcen. Ucil jsem se programovat a uz prvni veta knihy mi zpusobila studene zjezeni chlupu na zatylku. “Nebe nad Chiba City pripominalo mrtvy kanal televize.” Dlouho mi trvalo, nez jsem precet anglicky original. Ta kniha je proste techno poesie odrazena na strepech vzpominek, ktere clovek nikdy nemel.

    A pak Mistr a Marketka, spolecne s Camusovym Cizincem - to uz jsem byl dospely, tedy podle obcanky. Jedna mi dala obrazy, pochopeni Jezise i ironie jeho obeti, a obeti kazdeho, kdo tak cini vedome. Druha mi dala vhled na emoce, na samy prah byti v uprimnosti, at je jakkoliv znicujici. To se spatne popisuje. Puvodne jsem chtel psat jen o Dune. Dobrych knih je obrovske mnozstvi, a za velky klad demokraticke zmeny povazuju to, ze jsem si moh precist Strugacske, Havla, Pratchetta i Ernesta Che Guevaru.


    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Snazim se Adelu ukecat, at si precte Dunu, ona ma dojem, ze je to “jen nejake sf” a ja tvrdim, ze je to nejgenialnejsi bajka, kterou muzes vykladat o lidstvi, moci, vernosti, lasce, magii a ekologii. Vubec.

    Mam v zivote nekolik zasadnich knih:
    Pan Prstenu (vydany u nas nakladatelstvim Mlada Fronta, 1991) : vychazalo to, co rok to dil. Nesnesitelne cekani na Navrat Krale. - tahle kniha ma pro me 2 prvenstvi. Jako dyslekticke dite, navic valnou cast prvni tridy v internatni nemocnicni skole, jeste na zacatku druhe tridy zakladky, jsem neumel cist. Tak moc jsem chtel poznat, co v knize, o ktere mi vykladala mati, vlastne zije, ze jsem cetl prvni stranky doslova po pismenkac... nez jsem zkoncil prvni dil (Spolecenstvo Prstenu), cet jem plynne... zaroven LOTR byla prvni kniha, co jsem precet anglicky.


    Druha moje kniha, pri cekani na Navrat Krale, tak byla Duna. Nedokazal jsem uverit svym ocim, cetl jsem hodiny a hodiny, spis dny v kuse. Pak jeste slabsi (z pohledu 10 leteho ditete, jinak velmi fylosoficky a religiozni druhy dil). Pan prstenu ve me zustal, ale zadny mocny zarez na vedome urovni. Holt elfove a trpaslici jsou fakt. Ale Duna me zmenila, clovek je proti cele te knize tak maly. Je to jako koukat na hvezdnou oblohu a uvedomovat si, ze tam nekde jsou svety, ktere hraji podle uplne jinych pravidel, a my do nich prinasime malost. A to i v te nejvelkolepejsi pyse a slave. Teky Duna je svet, kde pysni a mali padnou, byt by byli imperatory znameho vesmiru, a posledni jsou prvnimi. Muad Dib, prorok, ktery si vybral jmeno po postni mysi. Ani muz, ani zena, ten, ktery pretvoril jed svou mysli, a jako jed otravil nejvetsi risi vesmiru. Nadherne, velke, plne pouste a nadeje na vodu. Taky nemam citat v zahlavi auditu zbytecne.

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zda se, ze remake jeste neni, kazdopadne na tohle se asi MOC tesim.


    https://systemshock.com/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uplne jsem zapomel, ze se mi kdysi pozdaval tenhle jazz noir. Neni to ambient, neni to uplne tak desne temne, jako vetsina veci, co posloucham kvuli hudbe, ne kvuli textum, ale ma to neco do sebe. Na me je to obcas malo invencni a malo temne, ale jako soundtrack k insomnii a cteni do brzkeho rana, tak je to docela uzitecne (moc teda nedelam to, ze u hudby jeste provozuju jinou aktivitu, ale obcas, kdyz je nekde kraval, nebo si potrebuju udelat aktivni ticho, treba v praci v openSpace, nebo kdyz me neco rusi u knizky, tak se podobne rozplizlosti hodi... stejne mam z toho noir radej DJ Crush, zvlast prvni 2 desky):

    Bohren & Der Club Of Gore on Spotify
    https://open.spotify.com/artist/4VpWzXVUAR2YyQuWQpNGAf?si=s2mcjL1XRTmwQQ9dDdfsNQ
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    To je zajimave, treti dil knih Expanze uz konecne bere z cyberpunku ruzne implantaty, coz bych cekal uz driv, kdyz uz mam kosolode cestujici 2/3c ale nasel jsem tam vec, co dava smysl, a zajimalo by mne, zda se pouziva.
    To, ze sekundove lepidlo bylo puvodne vymysleno k zacelovani ran, to mi kdysi ukazal Prawitz, ktery i pri svem langustim-preciznim zpusobu manipulace s nozi, mel obcas tendenci se porezat skalpelem. Pouzil jsem to i treba, kdyz potkan vykousnul psovi cm nosni prepazky. Jak jinak ovazes/zalepis psovi cumak.
    Kazdopadne v Expanzi lepi dohromady kosti. Ne jen zlomeniny, ale treba roztristene koleno. To mi pripadne VELMI elegantni. Musim se podivat, jak je to v realite s chirurgii a lepidly, potazmo bunecnymi lepidly. Neco jsem o tom cet, ale nevim, zda to bylo ski-fi, nebo realne r&d a aplikace. Kdyztak si necham odkazat.
    Libilo se mi uz to, ze DARPA ma jeden ze sf planu, to, co jsem vymyslel davno pro Shadowrun: pokud jsem schopen symulovat a stimulivat, idealne pres neuralni rozhrani, muzu nekoho donutit, aby se jeho telo hojilo/poskozovalo za pomoci te stimulace.
    Vymyslel jsem to jako ekvivalent popaleniny kapsaicinem (chilli), kdyz se spalis chilli, muzou ti naskakat puchyre, jak pri realne popalenine (autoopravny mechanismus, neco s bilymi krvinkami a krevni plazmou), kazdopadne kapsaicin ale realne neposkozuje bunky. To jen mozek si predstavuje spaleninu.
    Uz jsem o tom psal v cyberpunkovem auditu.
    Kazdopadne lepidla na tkane/kosti mi pripadnou hodne cool.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A jeste jedna, kterou posloucham nejen v prubehu Samolecebnych Seanci, a vlastne uz roky furt dokola. Vyrazne zvysuje schopnost poslouchat zvuky, ktere mnozi povazuji za ticho


    The Empty Hollow Unfolds (Expanded) by Raison D'être on Spotify
    https://open.spotify.com/album/20YYgUs3l8i8qNROCSS1Y4?si=_DHg52uPQpihTJRJ1vQ7AQ
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jinak pokud ma nekdo rad temne ambienty, tak tahle kapela (Atrium Carcery) je muj nejvic nejoblibenejsi soundtrack k Lekarnicce Kocky Skliby. Zni to vsechno jako soundtrack k horroru, ktery nikdy nikdo nenatocil, zni to jako kdyz zpivaji duchove mest a fabrik, jako septani v jemne siti kolektivniho silenstvi, ktera nas vsechny spojuje, a u nekoho je tim hezcim a lepsim ja, u nekoho prave naopak...

    Takze pokud nekdo ma rad temne ambyenty, nebo nikdy zadny neslysel, tak maji novou desku z 2019 (i kdyz ja mam nejradeji prvni tri, co vydali)

    Black Stage of Night by Atrium Carceri on Spotify
    https://open.spotify.com/album/3HOvyhrx5Ede7Fq1u1JjTk?si=_K1VuOXST5mfumUsNNPqBA

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Dalsi kniha do must read (myslim, ze na youtube je idocela hezky zdramatizovana rozhlasova hra). Jedna z mala veci, ktera se povedla i jako fil i jako kniha. I kdyz treba ta severska Lisbeth Salanderova je taky dost dobra jako oboji


    13. Umberto Eco - Jméno růže.epub | Ulož.to
    https://uloz.to/file/JBXOEFj23Ujg/13-umberto-eco-jmeno-ruze-epub
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Takovy ten playlist, co jsou k nemu na youtube animovane-pixelArtove gify s atmosferou ponurych zadnich ulicek mest budoucoti, ktera nenastane, protoze na tech gifech na lidstvo jeste prsi.


    Neuromancer on Spotify
    https://open.spotify.com/playlist/09tZq1d1n8asOhrWDtB4RA?si=5einlrBsRTqz0P1nmhFvBQ
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Jinak je to fotomontaz
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tahle hrala v serii Divka s tetovanim draka, o muzich ktera kopala do vosiho hnizda a divka, ktera si hrala s ohnem. Tedy v te severske verzi, emerickou jsem nevidel. A knizky jsou mimochodem vynikajici

    Myslim, ze za tuhle fotku ji bude mit rad kazdy norek

    (Jinak je to extreme netalentovana herecka, jako Lisbeth Salander, autistka a sociopaticka hackerka dobry, v Guy Ritchieho Sherlocku Holmesovi byla uz naprosto nee... jediny dobry moment je, kdyz nabizi Watsonovi peceneho jezka, coz je mmchodem jidlo, ktere bych chtel zkusit, akorat se bojim vztekliny a blech...)



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Gerald Durrell - Himself And Other Animals
    http://www.youtube.com/watch?v=l1MK6BKrc-U
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Skoda, ze zena vydelava vyrazne min nez ja, dokazu si predstavit, ze varim, uklizim, peru, zehlim, vencim psy (coz delam i tak), k tomu freediving, lezeni, cteni si, zonglovani (a treba nejaka trocha hackovani) a mel bych z toho celodenni praci. Jen kojit se mi nechce, moc nechapu chlapa, co zustane s ditetem na materske. Nikdoze zucastnenych na to neni optimalizovany. Chlap nema oxytocin, dite mliko, jen zenska ma karieru, asi. No. Ale ja bych to nedal. Ze zkusenosti. Ale kazdemu jeho nebe. Jen me proste bavi varit, diky cemuz nikdy nebudu uplne bez prace, dokud nebude hladomor.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Stejne nechapu lidi, co vic utrati za mobil, nez za rok kvalitniho jidla, resp surovin. Taky moc nechapu treba spolubydliciho, ktery se sice cele dny vali, ale jidlosi objednava. Testoviny s dovozem za 220,-? To same jidlo dam mezi kapitolama knizky a cigarem, kdyz moc, tak za 40.-
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Zaludkem, tak ted varim jen s kurkumou, mayorankou, kminem a potrzeli. Zadna cibule, cesnek, zazvor.
    Zlucnik je svine, pricina neznama, i kdyz normalne ji asi trapim ruznymi druhy chilli, kterych mam doma hromadu druhu...

    Da se varit i “plane”, aniz by to bylo tucne, slane a ostre a pritom se pak stravnici ptaji na recept.
    Hrozne rad varim, a myslim, ze si to muzu napsat jako skill, lvl 4/6
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Musim se pochvalit. Sice jsem zhresil, pac normalne nekupuju nic v plastech na jedno pouziti, coz neni tak snadne, jak by se mohlo zdat, ale jde to. Jen clovek musi mit to predsevzeti.

    Kazdopadne obed:
    - treska - dochucena timianem a osolena japonskou soyovkou
    - jasminova ryze, dochucena kurkumou a hrebickem
    - svestkovy kompot (ze skla)
    - rybi vivar, ala halasle, akorat bez papriky (ze zbytku z rybarny, ktere pak dostali psi, obecne si obhajuju maso tak, ze jej pak 80% dostanou zviraci)

    A ten hrich: predvarene klasy kukurice (v tuhem plastu :/, ktery nejde recyklovat)

    Adela ma neco se z
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A pokud nekdo necet uzasny roma o vzniku Hong Kongu, tak tohle je opravdu must read

    Snad nevadi, ze sem davam ted hlavne knizky (jeste v podobe warezu, ale ja osobne mam 85% z toho, co sem linkuju papirove, jen uz se mi s tema 4k knizek nechce tahat, navic vytvarim adresar “must read” + “read during winter”)... rozhodne uvitam dalsi knizky, ktery budto patri do “easy reading na zimu”, nebo jsou naopak dulezite, i kdyz beletrie, pro pochopeni sveta, ve kterem zijem. Proste, ted je to o knizkach, pac na video necumim (malo, pomaly)... proste zima.

    Sorry taky za neusprada text, kracim parkem


    Clavell, James - Tai-Pan.epub | Ulož.to
    https://uloz.to/file/0IekwJxEMYHZ/clavell-james-tai-pan-epub
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Mluvici Balik je taky k dispozici. Kdo nezna, jakoze i dospeli, tak si dejte. Fakt hezka fantasie. Gerald Durell napsal knih spoustu, o lidech a zviratech, a vsechny jsou super. Mam dojem, ze zalozil prvni zoo pro ohrozene druhy, na svete...


    Mluvici balik - Durrell, Gerald.epub | Ulož.to
    https://uloz.to/file/neK5j1wpPRTR/mluvici-balik-durrell-gerald-epub
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam