• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Napsano jinam a ma to kontext, ale to asi pochopite i bez celeho copy pastu:


    To je vyhoda “byt zamestnanec”, clovek v kancelari nema dojem, ze se mu neco nedari, nebo, ze jeho prace je uplne zbytecna... kdezto kdyz ti ovce chyti kulhavku, pes ti zdechne na torzi, pole ti pomlati kroupy, nebo ti jej posekaj hloupi spolubydlaci, rikas si “jak ja toho Joba chapu”...

    Jedine co zustava je mit vzdy nejaky plan b. Varit se da vzdy ze surovin koupeny od jinych a nekdo ti neplati za surovinu, ale za umeni.

    Proto je ovsem velmi nebezpecny dlohodoby krizovy stav, protoze zahradka 10x10m je k hovnu, kdyz prijdou kroupy, zlodej, nebo jiny druh neurody.
    Zemedelstvi potrebuje hektary a hektary, diverzitu... nemluve o hromade vedy... nikdy jsem uplne neveril v bio-chovy. Je naprosto bezne, ze treba na pastvine se rozmnozi skrkavky (treba hnojenim, ale i divokou zveri), ktere ti vybiji bio stado, nesyrena reva/vino je blbost uz od ... jakziva. Jako jo, par litru vina z toho bude, ale nevymenis je za veprove a umres hlady.

    Rika se, ze minimalni udrzitelnost bez zisku je 10ha.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: To bude asi desne slozity. Treba anodizace titanu je v tomhle dost zajimavej proces.
    Fyzikalni... no, rekneme chemickej, budto laserem nebo roste elektrinou na anode dokazes menit povrchove vlastnosti titanu tak, ze bud dostanes skoro RGB barevne, nebo treba vyrazne snizis treni... zajimave je, ze tim vytvarix oxidy, ktere jsou porad soucasti puvodniho materialu (takze oteruvzdornost a tak)...

    Taky me to bavi, ale zachazim do casti poznani, kde nemam ani zaklady, a tohle jsou takove cherry picking hezkych momentu aplikace
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Adla ted dala k dobremu dobrou storku [pac jsem daval, jak kamosum ukradli ze zahrady 3 kozy, kdyz vedle stal kun, plnokrevnik, v te dobe za bratru 80 tisic, potazmo, jak stejnym kamosum, a u toho jsem byl, ukradli ze sklepa Jawu 250, na ktere jsme prijeli o 20min predtim]... potazmo, ze jinemu kamosovi ukradli ze zahrady barzoje Miu, coz ovsem trosku posrali tim, ze s nim pak sli k veterinari, ktery byl nas znamy, takze to zkoncilo ponekud krvave a pes byl navracen pravoplatnemu majiteli ...

    Kazdopadne Adla: no, ja mam kamarada u Karvine, co tam ma farmu, jednou chtil bandu deti, ktera mu po poli jezdila na ctyrkolkach, pricemz on zaroven byl na poli s traktorem. Jak byl nasranej, prejel jim ctyrkolky traktorem, ... dostal za to 1/2 roku podminku.

    Vracime se z5 k problemu, ktery jsme tady resili s Lancrem, tedy, zda bych byl ochoten strilet po ciganskych detech, ktere mi kradou boty.

    Jsou tady nazory: ano, protoze boty te muzou delit od zivota a smrti... pak jsou tu nazory [treba moje] : ne, protoze nic co mam, krom treba zrovna zbrani, mi nestoji za to, abych vzal zivot...

    Obecne furt ale dodavam, ze mi VADI CESKY ZAKONODARSTVI, ktery rika, ze v dobe hajeni vlastniho pozemku, domu, ci svobody a zdravi jsem trestne zodpovedny vic nez "trespasser".

    V tomhle PLNE obhajuji US legislativu [mmchodem s tema volne nosenyma zbranema a tak to nein jak si mysli vetsina Eu lidi].... ktera rika "trepassers will be shot, survivors will be shot again"

    S tim naprosto a uplne souhlasim. Oznacene misto, ktere rika, budu po tobe strilet, poslu na tebe psy, a kdyz te najdu s dirou v brise, nezavolam ti sanitku, ale strelim te do hlavy, to mi pripadne fehr.

    To ted nema nic spolecneho s par kytkama, ty me uplne uprime vubec neserou, uz kvuli tomu, ze hulim tak jednou za mesic, a to jen kdyz nekdo neco ma, a kdyz nema, klidne si na to rok nevzpomenu. [i kdyz ted jsem mel obdobi, kdy bych si zahulil vic, jak jsem odvykal z kratomu]... spis jde o princip. Me se proste nelibi,ze neko muze lezt na cizi pozemek bez dovoleni.
    Copak mam stejne pravidlo na sukani sve zeny, nebo koupani v me vane?

    Jako v konecnem dusledku mi vsichni rikaj, ze jsem levicak, coz bude asi v mnoha ohledech pravda, ja si myslim, ze jsem pravicak. Nicmene, co mi pripadne svate je "osobni vlastnictvi"

    soryy, ale treba i technare, kteri si jen tak udelaj Piknik u cesty na mem pozemku, potazmu squatttery, kteri si jen tak obsadi muj barak, tak bych nejdriv vyslechnul, co a jak, a pripadne bych je hnal hroubou silou [min squattery, vic technare]...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Nejsem ani moc nasrany, pac to nikdy nemelo byt k uzivani, proste me bavilo pestovat kytky. Kazdopadne vcelku mu preju ten postrik proti plisnim, bude to urcite zdrave a chutne koureni

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chtel bych “podekovat” neznamemu zlodeji

    MATT
    MATT --- ---
    OVERDRIVE: ty kytky maj casto UV barvy a ty hmyzaci videj..

    is my green your green byl jen vtipek, kdysi na to byl muj oblibenej philosoraptor. ale vic me zajima to michani barev.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A je to trocha jinak: naopak radi modre spektrum, jenze to je v prirode tezke vyrobit (nebo u kytek nemozne bez cispru), takze spravne by hmyzaci nemeli videt zlutou, cervenou, oranzovou... a presto vidi, pac kytka ma na jiste urovni prave modre odstiny.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Tak jsem rikal, ze budu fabulovat, princip je stejny, jen jsem si spravne nepamatoval, ktere barvy se zamenuji za zlutou,... cely clanek tady


    Jak vidí včely žluté květy? - Časopis Vesmír
    https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2018/cislo-5/jak-vidi-vcely-zlute-kvety.html
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Asi jo, no... furt je mi nedobre, tak pospavam a obcas se snazim cist.

    Mmchodem Adla je neg...


    Jinak k tem barvam, rek bych, ze tvoje zelena neni moje zelena, nebo spis prenesenej... tusim v casopisu Vesmir jsem si precet o zlute na kytkach. Ted budu trosku fabulovat, pac si uz presne nepamatuju... nicmene slozene oko hmyzu ma rado zlutou, proste ji vidi dobre (lidske to ma zas rado pro zelenou, psi spis pro cervenou a modrou, atd).

    No, a pokud si dobre pamatuju, slozene oko nevidi modrou (zrejme proto v prirode neni moc modrych kytek a obecne je modra vcelku vzacna, kdyz nepocitam nebe a plast panny Marie)....

    Zvlastni je, ze na nano-urovni jsou i jine barvy nez zluta, tedy na kytkach, videt jako zluta.


    Delali s tim nejake pokusy a modra kytka, kterou udelali z neceho “chlupateho”, tak, ze vlastne pro cloveka byla modra ale pro hmyzaka zluta, tak ac nevonela a nic, hmyzak se ji pokusil ochutnat (opylovat), kdezto pouze modra kytka hmyza nezajimala a zluta kytka ve vsech modech vnimani jej zajimala stejne, jako modro-zluta.

    SPECZ
    SPECZ --- ---
    OVERDRIVE: Tohle můžeš dávat častějš :-)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Mrkni do pošty.
    MATT
    MATT --- ---
    jinak teda spravne se to pise Rayleigh, skoro ray lengh, Eben by mel radost, omen nomen ;)

    zareni s vyssi frekvenci (modra 700-600 THz, cervena 480-375 THz; Wiki) se vic rozptyluje, ale i vic tlumi, proto je pres den modro a pri vychodu/zapadu do cervena.
    MATT
    MATT --- ---
    OVERDRIVE: polarizace? nejde tam spis o nakou difuzivitu? si to budu muset zase precist...

    ale kolem barvem se casto motaj muje meltalni prostocviky.. is my green your green? ale to mi jeste nikdo poradne neodpovedel, je michani barev fyzikalni jev nebo je to jen dusledek nasich oci? samozrejme nazor mam, ale jak koresponduje s realitou, to je otazka ktera me trapi.

    ad koule: vsechno?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Dobre Ty! Polarizace v plynech (ale i v tekutinach a pevnych materialech). A popravde pochopit to by pro me znamenalo asi tak semestr optiky, mozna vic ;)


    Dobre, kdyz uz tu ted mam tak pozorneho posluchace, tak po precteni The Fall, or Dodge in Hell od Stephensona ( a doporucuju i 7ev, kde mimochodem resi, ze veda nam rika neco, ale pak zasahne politika a stejne vsichni umrou... Dejve)...

    No kazdopadne asi znas Eschera, jak kreslil ruzny opticky nekonecna. Stephenson me upozornil na “Ruka Odrazejici se v kristalove kouli”.

    Chvili mi dalo zabrat, nez jsem dosel k myslenkovemu experimentu, ktery mi rika, ze Escher se nezproneveril svojim autoportretem logice svojich ostatnich veci.

    Aneb: co by se odrazelo v idealni kouli idealniho zrcadla, v idealnim vesmiru.

    Jo, a optika v tom hraje roli.



    MATT
    MATT --- ---
    OVERDRIVE: protoze buh ho tak stvoril! ;) ba ne, ja tusim, pred vysvetlovanim nekomu, bych si to musel chvili ujasnovat. naskakuje mi termin rayleigh scaterring, ale co to je presne je uz si jistej nejsem.

    btw: jsem asi taky ten, kdo by na firemni chripkocovani nesel - nemam rad jehly a s nemocma (tuktuknadrevo) obecne problemy nemivam. a taky jak je to jen sezoni a jeste se ty kmeny spis odhadujou, co prijde, ale tak to uz je asi vcelku vychytany. ale zas mam novej ockovak, tak bych si tam treba razitko do sbirky nechal dat ;)) coz mi pripomina, ze si musim obnovit tetanus... (!!)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Stejne je to vtipne, ze kdyz se lidi zeptas, jak vypada gaussova krivka, nemaji poneti.
    Kdyz se jich zeptas na ockovani, ma kazdy jasno.

    Zajimalo by me, kdo z nas vi, proc je nebe modre?

    Pritom jsou jen 3 veci, co nas spojuji: narozeni, nebe nad hlavou a smrt ;)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jeden set studii, se kterym me lidi taky radi posilaj do prdele rika, ze u zanetlyvych poskozeni plic se prokazalo (a to je duvod posilani do prdele: na kreccich a potkanech), ze vitaminy tridy B3 zpusobuji neco, co chrani plice pred zajizvovanim, resp spis rozvojem zanetu... nehledal jsem, zda v posledni dobe doslo k nejakym testum na lidech, ale na jare WHO upozornovala, ze tyhle studie existuji, a pokud budem plicni (nejen cov-19) pacienty cpat zvysenym mnozstvim B3, prinejhorsim nic neztratime a v lepsim pripade jsou to nejake desitky procent (pod 50, rozhodne, ale v extremu treba i 28%, pokud si dobre pamatuju).

    K tomu zas mam komentar o poucitelnosti lidi:

    Firma nam plati kombinovanou vakcinu proti chripce, idea je, omezit vyskyt chripky, tudiz vic lokalizovat pripadny cov navic nedelat kombinaci.

    Tak se ptam kolegu, vsichni spis geekove IQ odhadem 130+, kdo pujde. Ja samo automaticky jo.

    Odpovedi: ja nejdu, stejne to nefunguje. Nebo: ja si nebudu narusovat imunitni system.


    Muj selsky-rozum dotaz: kdyz by to nefungovalo, co ztratis? Kdyz by to fungovalo, co ziskas?

    Procez samozrejme (no-samozrejme asi ne, no), vime, ze dik ockovani jsme nekde uplne hrube jinde v umrtnosti deti do 5 let veku (kdo ma dnes 12 deti, z kterych preziji 3? Kdo dnes umira v 21 na tuberu? Atd...).

    Kazdopadne odpoved 80% chytrych kolegu byla: ja nejdu.

    A to jsem si rikal, ze 800 vakcin pro firmu s 2500 zamestnanci je desne malo...

    Jak psala nekde Chido v comixu, ktery kresli:
    “Hura! Nasla jsem gen, ktery u lidi ovlivnuje odmitani genetickych manipulaci.”


    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Adlina teta (praktik, plicarka, prave ta Mudr. Co jsem ji pokladal dotaz a sem jej copy-pastnul), tak na jare chodila na online konference s vyzkumnym teamem z Wu-Chan (jak se to vlastne pise, pice), a prave treba pred zjizvenim plic (kterezto cov-19 odlisuje od “rymicky”, tak varovala uz v kvetnu).

    Melo to drobnou potiz:
    - nebyly to v te dobe publikovane studie s peer reviews, takze spousta lidi me s tim posilala do prdele (dnes uz jsou)
    - nebyl to verejny zdroj, clovek na to potreboval jakousi akreditaci, aby se moh koukat


    Varovani prave byla ani ne tak smrtnost, jako spis dlouhodobe nasledky. To, ze od te doby se zjistilo, ze cov-19 napada i mozek, to je jen dalsi “bonus”



    Dalsi oblibene tema, proc me vyhodit z ruznych auditu bylo, ze jsem na jare tvrdil, ze je dobre sledovat epidemiologii Spanelske Chripky, kde zasadni problem nastal az v tzv. druhe vlne, a v konecnem dusledku zabila asi 3-5% populace planety (ovsem treba v Tichomori klidne i 48% atp.)


    Vsichni rikali: bylo po valce, spatna hygjena, nedostatek zdroju... a ja se furt ptal, zda jsme se poucili, a tentokrat treba efektivne dokazem poresit lockdowny a ne nechat lidi pochodovat na oslavach a protestech...

    Myslim, ze cas mi odpovida tak nejak sam.

    Mmchodem proto jsem sem daval Smucler vs Flegr, kdy zubar rika: zadne tisice obeti nebudou, vsechno pripravujem, a Fleg mu slusne a vecne rika: kecas blbosti. Prave z toho odstupu casu mi to pripadne zajimave.

    Ne, ze bych rad tvrdil “ja jsem vam to rikal”, na to nemam koule, pac ja jen preposilam, co mi pripadne koscher, ale stejne, jako kdyz v praci resim linuxovy/unix/infra problem, casto jsou ve vecech videt patterny. Ono me to funguje intuitivne, a casem si to vecne zduvodnis ... kazdopadne si vsimam prave toho, jak nefunguje “zdrzenlivost” a “komunikace” a podobne, a imho uplne stejne jako pred 100 lety u Spanish Flu. To me zajima a kdyz bych psal historicky pohled na 2 stolete nakazy, rek bych, ze bych to pojal z tohohle pohledu, coz ale zas asi ukaze jen cas...
    MATT
    MATT --- ---
    OVERDRIVE: vim, sleduju, az prej 1/3 lidi ma dlouhodoby potize, trvala unava, neschopnost se soustredit.. nejni to sranda a venku behaj dmnti jako Csakova a Smucler... ;))
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Odpovida tam mmchodem i na imunitu, druhe nakazeni...

    Mmchodem neurologicke potize, zjizveni plic,...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam