• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TRUCE: spis chutovy. nemuze se tam utvorit dost alkoholu, aby mohl zacit fungovat jako konzervant (viz vino, po dosazeni X% se kvasinky samy otravi a vic uz nic :))
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    SKRITEKB: dekuji moc ;)

    nakonec jsem se docetla o cem to cele je - cukr kdyz je ho hodne, tak ma konzervacni ucinky
    v ostatnich pripadech jde o to, vytvorit teplotu, pri ktere se vytlaci vzduch ze sklenicky, ktera se pak jeste dotahne a tim je hermeticke uzavreni hotovo
    a pred tim se musi obsah zbavit skodlivych mikrobu

    takze na lecivy sirup bude asi lepsi delat fakt sirup s hodne cukru a neprehanet to s rozvarovanim - i kdyz ja bych do toho chtela dat i ty slupky, takze to asi rozmixuju a nastavim vodou resp. cukrovym sirupem..
    a stale nechapu ten proces kvaseni ovoce na sirup/stavu. jsou to konzervacni, nebo jen chutove duvody? nevite?
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    TRUCE: rada k leču - nezavařovat s cibulí - ta ti zhořkne
    rada k marmeládám - ty nezavařuju - horké naliju do dobř umytejch sklenic a otočím, přikryju utěrkou a necham 24 hodin dojít
    rozvařený ovoce - já dělám jablečný přesnídávky např. - horké nalít do sklenic - zavařuji tak při 80 stupních - max. 20 minut - poklička hrnce nemusí být zavřená zcela - některé sklenice mi čouhají ven
    nejdůležitejší jsou asi fakt čistý sklenice a dobře dovřený víčka - zatím mi nic nesplesnivělo...
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    mam zacatecnicky dotaz.
    jak se zavaruje? nektere veci staci rozvarit s cukrem nebo medem, mozna nejaky gelfix, nebo citron, nalit do sklenic, otocit

    jine - stavy, se v nekterych receptech nechavaji dva dny kvasit, pak se z nich sbira pena pri vareni, opet se prida citronka nebo gelfix..

    a nektere veci se doporucuji pripravit, nalit do sklenic a pak sterilovat v hrnci


    jak to poznam, co se hodi? :)

    chci delat leco, brusinkovy lecivy sirup, pozdeji mozna nejake dzemy nebo rozvarene ovoce.
    a ac moje maminka zavarovala a mela plnou spiz veci, tak jsem z toho volaka zmetena ted ;]
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Samotný bez ještě ne, zatím jsem se nedokopala..ještě potřebuju jít na vřes do lesa..a ještě nutně potřebovaly keře a rybíz sestříhat-nevyšel čas, ale snad tento týden!! :)
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    SVETLUSKA222: uz jsi zkusila? :) (samotny bez)
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    WITCHIE:No tak holt zkusím setřást něco ze stromů pár jablek se teď najde snad :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    s tím bezem, nemáte někdo osvědčený recept na bezový likér?

    Jde mi o ty poměry, loni jsem to nevychytala a během dvou měsíců mi zkvasil, a přitom vím, že tetě vydržel rok... jenže teta si nenapsala poměry, v jakých ho dělala :-(
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BONEMINA: zavareno. tak jsem zvedavy na vysledek :)
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    SVETLUSKA222: ze 100% bezu je to takove.. zvlastni. Samotne na chleba mi to moc nechutnalo. Byt Tebou tak zkusim jen trosku a uvidis zda nebude lepsi to s necim prece jen smichat.
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    VODOMERKA:nemám švestky, a taky jablka :( Kupovat je nechci, budu dělat spíš ze 100% černého bezu. No jsem zvědavá. Čekám, až nebudou ty keře tak příšerně mokrý, to bych mohla jinak dělat v pláštěnce :) Těším se na ten pokus!!
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BONEMINA: marmeladu s bezovou stavou jsem sem hazel nekdy na zacatku. mrkni ;)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    SVETLUSKA222: já včera při pročítání Kejřové narazila na povidla z černého bezu, o víkendu to mám v plánu vyzkoušet. Jinak jsem z bezu zatím dělala jen sirupy. Marmeláda by mohla být fajn
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    VODOMERKA: teta dělala marmeládu a můžu říct, že dopadla moc dobře
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Ostružiny- už pomalu končím se sběrem :) Ještě mám zálusk na marmeládu z černého bezu - děláte ji někdo???
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BONEMINA: diky :)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jsou špendlíky totéž co mirabelky? Jestli jo, tak jednoznačně kompot a do nálevu vyvařit malou trošku muškátového květu a hřebíčku.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    napada vas nekoho, co se spendlikama (zlutyma)?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ILLUZE: jéé já bych ti byla tak vděčná :o) a do pár okurkových skleniček bych se ráda pustila podle tebe.
    neboť jsi mi dodala odvahu i s marmeládou a už ji mám doma ve skleničkách, jen jsem nějak zapomněla sebrat tu pěnu když mi najednou začlo zase dítě ječet vedle v pokoji :o))
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    VERONIKA22: hele, vyzkouším obojí - koupila jsem hotovku (poté, co jsem zjistila, že v Tescu asi hořčičné semínko dneska prostě neseženu...) a o víkendu zkusím poshánět indgredience podle mamčiné kouzelené kuchařské knížky :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ILLUZE: a měla bych dotaz - zalejváš to něčim kupovanym na konzervaci okurek - nebo máš něco vlastního - poměr vody/octu a koření?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam