• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    MAR_TINA: No já tam četla třeba kys. sorbovou... což mě přimělo dotyčný produkt vyhodit. Navíc nemusím nic "proti plísním", jelikož věřím, že to má vliv i na ty mikroorganismy ve mě.
    Také mě znejisťuje "protipěnivá látka" - jenž není nijak specifikována (jen co si tak vybavím ze čtení etiket).

    Nikdy jsem si nevšimla, že by neměly mé džemy barvu, jen proto, že je dělám dlouho - třeba švestková povidla několik hodin :-) . Naopak, pokud marmeládu "peču" na pánvi (takhle dělám meruňkovou, je to piplačka, ale... nejchutnější způsob co znám ;-), chytá parádní odstín... taky díky karamelizování cukru. (Přiznávám, že takhle mám sílu zpracovat jen část meruněk ;-) )
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SANTAL: višně jsou mi tak samozřejmé, že jsem je nezmínila. dnes se jdu vrhnout na strom :))

    ty "chemické" konzervanty nejsou pro mě nic strašného. kyselina citronová, pektin - věci normálně v ovoci žijící. nerada to voce vařím dlouho, často pak ztrácí barvu.

    SANTAL
    SANTAL --- ---
    MAR_TINA: Zkusila taky višně? vynikající, dávám do domácího perníku, třeba...

    Jinak já nedávám tyhle chemické konzervanty, vyřazuju též sladidla - dávám jen cukr - ale nechám o to dýl dělat. Ideálně v domácí pekárně - tu třešňovou tak 2 cykly.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    VERONIKA22: ano, asi tak. Taky jsem to tak zkoušela - ale je s tím značně víc práce, než to naskládat do myčky - a ještě se musí kontrolovat čas (taky jsem tak jednou jednu várku uvařila :-) )
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    TESSS: ale ano, klidně v plynové. Ono ta voda (a hadr) na plechu ti stabilizuje teplotu v zavařovačce. Asi bych to jen nedávala úplně vespod, ten plech...
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    mám tip, i když je skoro pozdě

    vynikající je třešňová marmeláda, kdo ještě máte třesně.
    používám quitlin 3+1, takže na kilo třešní jenom 350g cukru a dávám navíc lžičku kyseliny citrónové. dodržím pečlivě návod na obalu a je to. hlavně vařit velmi mírně a míchat, aby nevznikla pěna.
    ty třešně se skoro nerozvaří, jsou takové křoupavé v želé, co je okolo. a je to šíleně sladké i přes to minimum cukru. a ztuhne mi vždycky.

    jenom je opruz je teda vypeckovat. dávám vypeckované půlky.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    VERONIKA22: spíš víc, aby ti ta voda tvořila páru po celé troubě 100-120 st
    TESSS
    TESSS --- ---
    SANTAL: v plynovy to asi nepujde, co?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    SANTAL: a vše jinak zůstane při starém když to v té troubě zkusím - asi těch 80°C a 20min v dobře nahřáté troubě?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Trouba - horkovzduch nebo obyč, to je jedno - vemeš plech, na něj položíš utěrku, látkovou plínku... nebo alespoň několik reklamních novin :-), na to naliješ tak 2-3 cm vody a do toho postavíš flašky, co chceš zavařovat.

    Ta myčka je snazší - prostě tam nakladeš flašky s okurkama - taky se jich vejde fakt hodně :-) a pustíš na maximální teplotu (obvykle program A), nechám dojet celý cyklus.

    Když je těch okurek málo - třeba nějaké 2-3 zbytkové flašky, tak tam mám navíc i normální talíře a tak na mytí. I tabletu... Takže myju A zavařuju. Je to ekononomické... a pohodlné ;-) Flašky jsou, samozřejmě, naprosto utažené.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já zavařuju ve staré pračce miniromo :D
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    známá takhle zavařovala vždy obrovské množství nakládaných okurek ve velkých lahvích v horkovzdušné troubě.
    no dodnes nevím jak na to :o( - myslím, že na pekáč nalila trochu vody a pak asi ta pára udělala svoje či co.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Inspirace: Nepoužívám zavařovací hrnec. Zavařuju v myčce. 3 roky. Naprostá spokojenost (a to nepoužívám chemické konzervanty).
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    ahoj nemate nekdo recept na hrasek v slanem nalevu? na netu jsem nasla jen tohle:

    Hrášek ve slaném nálevu:
    1 kg vyloupaného hrášku
    250 - 300 g soli
    1 dl vody
    Hrášek 7 - 8 minut povaříme, scedíme a ochladíme studenou vodou. Promícháme jej se solí, nasypeme do zavařovacích skleniček a zalijeme převařenou vodou. Uzavřeme víčky a uložíme na chladném místě.
    TESSS
    TESSS --- ---
    TRISSIE: dik :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TESSS: to pochybuju, vzhledem k tomu, že zavařovací návody jsou formulované stylem "sterilujte 15 minut při teplotě 85C".
    Jedině že možná ten elektrický hrnec se rychleji dostane na tu provozní teplotu, ale to se bavíme o minutě nebo dvou na jednu várku.
    TESSS
    TESSS --- ---
    TRISSIE: je treba rozdil v rychlosti zavarovani?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TESSS: klasický je levný, hůř regulovatelný, nemusí se dobře vejít na plotnu (třeba u sklokeramické desky s rámečkem to může být trochu složitější), a taky je víceúčelový (kupříkladu se v něm dá barvit prádlo, případně vyvařovat plínky :-))

    elektrický je jednoúčelový, dobře regulovatelný, drahý. Pokud zavařuješ hodně, asi ho užiješ - teta ho má a má ho ráda.
    Velmi doporučuju ten typ, co má dole výpustný ventil - nevím, jestli ho mají všechny. Vlastně, ten se dá použít ještě v zimě, pokud máš hodně velkou návštěvu a vaříš svařák :-)
    TESSS
    TESSS --- ---
    chci si koupitzavarovaci hrnec, co doporucite klasicky nebo elektricky?
    Ja jsem pro klasiciky, mate nekdo zkusenost s elektrickym? Vyhody/nevyhody? Predem diky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam