• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    hura, stihla jsem ještě český švestky na jedna povidla...zas skoro pět kilo a mám z nich tři skleničky...takový ty středně velký... :)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LEPEK: Ne, tyhle stejně víc než měsíc nevydrží... a sklenice byly fakt čisté.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: máš mé díky, to zmizí všechna pracnost. zítra jdu na to. a zavařím to v myčce, to je bez práce.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: ze slupek neloupu, ony se nějak rozpečou, prostě neudělají se z nich ty nepříjemné svitky jak v leču. Loni jsem nezavařovala, ale nemapatuju se do kdy jsme to spotřebovali (nějaký měsíc to vydrželo určitě), letos toho mám dost tal jsem to radši zavařila.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: to zavíčkovaný zavaříš?
    a ze šlupek to neloupeš?
    to by mi moc usnadnilo práci.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: Kdybys nevěděla co s rajčaty tak já dělám každoročně toto: [ ANYSA @ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    LEPEK: právě že ten perník tomu dal takovou dobrou chut - povidlovou .. já osobně ho tam dala trochu více,protože skrz ten cukr to tak pekelně zesládlo,že by se to nedalo vůbec jíst ..
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    ZEMINO: to zní skvěle!!! akorát bych to udělala bez toho perníku ;))
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    já dneska uděělala malou várku bezinkových povidel,jsou teda zbytečně sladká,příští rok to udělám bez cukru a to už tak jsem dala polovinu než psali.. ale jinak jsou super!
    pro zájemce recept: 1kg bezinek povaříme s trochou vody,vymačkáme,procedime a přidáme 70g strouhaného perníku,štávu z 1citronu,3 lžíce medu a psali 200g cukru,já dala polovinu a i tak je to sladké.. vařit do zhoustnutí a plnit do sklenic.. zavařit 15minut na 85stupnů
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    MAR_TINA: :) ne, ale teď na to nebudu mít chvíli čas :)

    a nakonec jsem teda tu marmeládu ze švestek nezvládla dotáhnout do želé-stavu a zavařuju ji v takovém blátíčkovém stavu. Prostě to není marmeláda, ale zavařené rozvařené švestky...to také není k zahození, no ne?
    ;))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEPEK: 24 dnů? řídíš se fázemi měsíce? :)

    ale teda úctyhodný výkon. já jen meruňkovou zaveřeninu, čeká mě trocha brusinek a hromada rajčat
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    a mám ještě recept na jablečná povidla...moment...

    5kg jablek nahrubo nastrouhat
    1 malá sklínka octa
    1kg cukru krystal

    promíchat, 24hod nechat stát a pak dvě hodiny pečeme
    teplé do skleniček a zasterilovat


    ocet bych dala opět jablečný a místo cukru ovocný cukr - fruktopur

    to zkusím až za 24 dnů :)
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    super, díky za rady :)
    už mám várku jablkovo-švestkových přesnídávek jen se špetkou soli, sterilovaných

    várku povidel - pečených od rána do večera v troubě, 12 hod předtím vypeckované a dané do pekáče s 0,5kg ovocného cukru a 2,5dcl jablečného octa, špetkou soli - byla to na 4kg nevypeckovaných švestek - jsou super!! a do poslední půlhodiny bez míchání!! pečené cca na 80 stupnů celou dobu (elektrická trouba-pečení zvrchu i spodu)

    a várku kompotů švestkových - půlených - namačkané do sklenic řeznou plochou dolu, napěchované až nahoru a trochu posolené, zavařované pak 35minut. ovoce si pustilo šťávu samo :))

    a teď dělám ještě marmeládu ze švestek...taky bez ničeho, jen se špetkou soli opět...ale nevím, jestli to zvládnu dneska dodělat...
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    ANYSA: Jestli nezáleží na tom citronu? Třeba více zralejší citron líp zabrání zhnědnutí... Ale jinak to vypadá velmi báječně ty kompoty.
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    SANTAL: a pak ty přesnídávky ještě steriluješ?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LEPEK: už jsem pro někoho opisovala ofiko postup z Balaštíka pro sterilaci dětské výživy:
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    MAR_TINA: šťouchadlo bude to ono, dík :-)
    (já se snažím, ale sem tam... hlavně v botanice a kulinářství... se objeví díra jako hrom)
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    ...pardon, málo jsem to zmenšila..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SANTAL: šťouchadlo na brambory anebo lis na brambory, podle toho, co myslíš :))
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LEPEK: Pokud jsou sklenice fakt čisté a dáváš tam horkou hmotu, jinou funkci to nemá.
    Já zavařuju i tohle v myčce.
    Dělala jsem teď asi 3 litry přesnídávky - pokrájet, povařit s trochou vody, do jedné várky jsem dala skořici mletou, do druhé kus celé, který pak vyndáš... záleží na tobě. Dosladit podle jablek - některé to vyžadují, jiné ne. Cukr klidně přidáš k závěru, až to ochutnáš. Klidně ovocný, třtinový, obyč... nejde ho tam zase moc.

    Pokud to chceš dělat kratší dobu, podleješ menším množstvím vody, dusíš a když jsou pokrájená jabka měkká, tak to stáhneš, trošku necháš zchladit, pak rozmixuješ ponorným mixérem - ale od té doby už musíš míchat! Nebo necháš úplně rozvařit a postačuje to promatlat takovým tím nástrojem na bramborové pyré (pomozte, jak se tomu česky říká? :-) )

    Kromě cukru (a on má taky konzervační schopnost) a skořice nedávám nic, žádnou chemii.

    Příště ale vyzkouším variantu, kdy se na závěr přidá vanilkový pudink rozmíchaný v troše vody, míchá se a nechá minutu vřít.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam