• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    LEPEK: ahoj, zrovna dneska jsem je dělala...celý den ...
    skleničky důkladně vypláchnu a povařím ve vodě, stačí 5 minut...i víčka
    - bohužel úplně přesný recept to nebude, protože jsem nikdy nevážila, navíc každé jablíčko je jinak sladké a je v něm různě vody...
    - jablíčka nakrouhám na malé kostičky, dám do hrnce na sporák, vařím na téměř nejmenším stupni, aby se nepřipekly, přidám trošku vody - 2 dcl třeba..podle toho jak jsou jablíčka šťavnaté..
    - vařím do změknutí, ale ne do úplného rozvaření cca 20 min. pak přidávám budto med, nebo cukr, vanilkový puding, někdy obměna se skořicí, hřebíčkem, badyáýnem, dávám též třeba několik banánů, přesnídávka dostane zajimavější chuť..
    - vyndám celou skořici, hřebíček, badyán a rozmixuju za tepla
    - skleničky plním téměř po okraj
    - pevně zavřu a dávám do vyhřáté trouby na 200 stupnu na plech, na který položím utěrku a zaleji horkou vodou - uvařím v konvici na rychlo...stačí tak 2 cm vody
    - zavařuji max. 15-20 min.
    - vytáhnu z trouby a otočím dnem vzhůru, zabalím do utěrek a nechám 24 hodin
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    SKRITEKB: napis prosim presny recept a navod na zavarovani...jake sklenicky pouzivas, jak moc je plnis atd.
    diiik
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    můj tip na jablíčkové přesnídávky - místo cukru dávám med+ přidávám vanilkový puding...
    poslední dobou se mi osvědčilo zavařovat v troubě, je to rychlejší,stejně spolehlivé a hlavně se toho do touby více vejde
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    stránky o zavařování a eshop

    ZAVAŘOVÁNÍ A KONZERVOVÁNÍ
    http://www.ezavarovani.cz/
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    hrušky - kompot - máte někdo dobrý recept?
    Nikdy jsem to ještě nedělala, prosím o nějaký blbovzdorný :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    mám trochu brusinek - 350g (kupovaných, nezvládla jsem odcestovat nikam, kde rostou :/) a zvažovala jsem, co s nimi,
    nakonec zkusím hruškovo-brusinkovou marmeládu.
    samotné brusinky v tak malém množství dělat nebudu, stejně mají v IKEA za rozumnou cenu obří sklenice vynikajích brusinek a morušek.
    IVNA
    IVNA --- ---
    Nemel by nekdo recept na ovocne zele - bonbony pro deti? Jednou jsem je jedla byla to balada. Myslim, ze se ta smes susila v susicce na ovoce, ale tu nemam. Snad se do toho ani nepridaval cukr.
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    hura, stihla jsem ještě český švestky na jedna povidla...zas skoro pět kilo a mám z nich tři skleničky...takový ty středně velký... :)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LEPEK: Ne, tyhle stejně víc než měsíc nevydrží... a sklenice byly fakt čisté.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: máš mé díky, to zmizí všechna pracnost. zítra jdu na to. a zavařím to v myčce, to je bez práce.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: ze slupek neloupu, ony se nějak rozpečou, prostě neudělají se z nich ty nepříjemné svitky jak v leču. Loni jsem nezavařovala, ale nemapatuju se do kdy jsme to spotřebovali (nějaký měsíc to vydrželo určitě), letos toho mám dost tal jsem to radši zavařila.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: to zavíčkovaný zavaříš?
    a ze šlupek to neloupeš?
    to by mi moc usnadnilo práci.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: Kdybys nevěděla co s rajčaty tak já dělám každoročně toto: [ ANYSA @ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    LEPEK: právě že ten perník tomu dal takovou dobrou chut - povidlovou .. já osobně ho tam dala trochu více,protože skrz ten cukr to tak pekelně zesládlo,že by se to nedalo vůbec jíst ..
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    ZEMINO: to zní skvěle!!! akorát bych to udělala bez toho perníku ;))
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    já dneska uděělala malou várku bezinkových povidel,jsou teda zbytečně sladká,příští rok to udělám bez cukru a to už tak jsem dala polovinu než psali.. ale jinak jsou super!
    pro zájemce recept: 1kg bezinek povaříme s trochou vody,vymačkáme,procedime a přidáme 70g strouhaného perníku,štávu z 1citronu,3 lžíce medu a psali 200g cukru,já dala polovinu a i tak je to sladké.. vařit do zhoustnutí a plnit do sklenic.. zavařit 15minut na 85stupnů
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    MAR_TINA: :) ne, ale teď na to nebudu mít chvíli čas :)

    a nakonec jsem teda tu marmeládu ze švestek nezvládla dotáhnout do želé-stavu a zavařuju ji v takovém blátíčkovém stavu. Prostě to není marmeláda, ale zavařené rozvařené švestky...to také není k zahození, no ne?
    ;))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEPEK: 24 dnů? řídíš se fázemi měsíce? :)

    ale teda úctyhodný výkon. já jen meruňkovou zaveřeninu, čeká mě trocha brusinek a hromada rajčat
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    a mám ještě recept na jablečná povidla...moment...

    5kg jablek nahrubo nastrouhat
    1 malá sklínka octa
    1kg cukru krystal

    promíchat, 24hod nechat stát a pak dvě hodiny pečeme
    teplé do skleniček a zasterilovat


    ocet bych dala opět jablečný a místo cukru ovocný cukr - fruktopur

    to zkusím až za 24 dnů :)
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    super, díky za rady :)
    už mám várku jablkovo-švestkových přesnídávek jen se špetkou soli, sterilovaných

    várku povidel - pečených od rána do večera v troubě, 12 hod předtím vypeckované a dané do pekáče s 0,5kg ovocného cukru a 2,5dcl jablečného octa, špetkou soli - byla to na 4kg nevypeckovaných švestek - jsou super!! a do poslední půlhodiny bez míchání!! pečené cca na 80 stupnů celou dobu (elektrická trouba-pečení zvrchu i spodu)

    a várku kompotů švestkových - půlených - namačkané do sklenic řeznou plochou dolu, napěchované až nahoru a trochu posolené, zavařované pak 35minut. ovoce si pustilo šťávu samo :))

    a teď dělám ještě marmeládu ze švestek...taky bez ničeho, jen se špetkou soli opět...ale nevím, jestli to zvládnu dneska dodělat...
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    ANYSA: Jestli nezáleží na tom citronu? Třeba více zralejší citron líp zabrání zhnědnutí... Ale jinak to vypadá velmi báječně ty kompoty.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam