• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TRISSIE: já nejsem moc fanoušek leča vůbec,nemám ráda teplé papriky - každopádně měsic v roce to snesu a pak mám na zase na rok pokoj :) ségra dělá ale guláš,tak bych ji mohla potěšit..blbé je,že zase k tomu musím dokoupit papriky,protože děda má pouze kapie a ne v době,kdy už jsou rajčata :)
    podobně to mám se sálatovýma okurkama..celý rok se jich nedotknu,protože prázdniny jsou ve znamení taky okurek a 5x týdně dělám okurkový salát :)
    TRISSIE: něco podobného jsem dělala před pár lety a ještě mi to pořád leží ve špajzu!bych to mohla zkusit vytáhnout :) bohužel trpíme nedostatkem cuket letos .. za to máme dostatek hokaid

    hokaido vydrží jako obyč dýně někde uskladněná dýl?nebo se to musi spotřebovat hned?
    VERONIKA22: vyzkouším to vypadá dobře
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZEMINO: tohle dával někdo do klubu permakulturních zahrad (okopírovala jsem si to do pošty bez jména, takže je to bez kreditu)

    Já z cukety dělám takovou zavařeninu - osmahnu cibuli, cuketu, případně papriku, případně lilek a pak přidám rajčata. Povařím (nebo taky ne, pak je to takové syrovější), přidám bylinky co zahrada dala (tymián, majoránku zcela určitě), osolím a nacpu do okurkovek a zavařím. Je to základ s širokým použitím - na omáčky na těstoviny, na maso, na rýži... Stačí pak v zimě na pánvi či v hrnci poladit dle chuti. :-)

    Včera jsem to dělala, chutnalo docela dobře, tak uvidíme, jak to upotřebím při vaření, mám toho 7 sklenic.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    nemáte některá osvědčený recept třeba na kečup-protlak nebo něco z rajčat?začíná se to na zahrádce hromadit a lečo je jediné,co mě napadá z nich dělat-jenže nechci..stačí,když ho jíme ted.. kdysy jsme toho zavařovali kvanta (leča),ale už nechci!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jinak já teď ještě straším u počítače, protože dovařuju druhou várku leča a rajčatové omáčky na těstoviny :-)

    výhoda zavařovacího hrnce je, že do něj vejdu 11 malých sklenic, do hrnce se mi jich vejde 7, takže mých dnešních 21 skleniček šlo jen nadvakrát :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: ten zvuk je výrazně jiný, nejde si to splést (ani když to děláš poprvé). Je takový dutý, nebo jak to popsat.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: No jo, taky pravda... tak holt bude další pokusná várka o 5 skleničkách, abysme neprskli v případě neúspěchu :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: takže záhada rozluštěna :-)
    ale to pyré bych na tvém místě sterilovala i příště, protože pokud to nebude konzervované cukrem, tak je vyšší riziko, že se to zkazí. A po té práci by to asi docela naštvalo.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZEMINO: TRISSIE: Díky moc za objasnění záhady!!

    LILY: Zní to jinak... Když si vedle sebe dáš jenom zašroubovanou skleničku a vedle zavařenou, přichycenou, tak na poklep prostě úplně jiný zvuk...
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Ty jo, tak to jsem teda nedělala, dotáhla jsem napevno rovnou... Je pravda, že jak jsem postup sterilování odkoukávala od maminky, bylo to s omnia víčky, ne šroubovací...

    Tak to se na to asi příště radši na sterilování vykvajznu a pyré prostě znova přivedu ještě v hrnci k varu :-)
    LILY
    LILY --- ---
    ZEMINO: poklepu na víčko...a...? (co se má stát?)
    ANNNA: a když nemá bod uprostřed? Dloužno říci, že raději zavařuju do šroubovacích sklinek..
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TRISSIE: jj,šroubovací se dotahují 2x
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: a dotahovala jsi dvakrát? Ne na doraz před sterilací a dotáhnout po sterilaci? U nesterilovaných se dotahuje napevno hned.

    Já šroubovací nepoužívám, ale zkoumám tu svou zavařovací bibli a tohle jsem tam teď našla.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: V hrnci ve vodě, zavařovací hrnec nemaje...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: v páře nebo vodě?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Víčka jsem prohlížela a vypadala úplně v pohodě... samozřejmě nějaké drobné poškození jsem mohla přehlédnout.

    Sterilovala jsem cca 15-20 minut.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: problém může být právě v tom, že v těch víčkách už něco zavařeno bylo - že se při otevření poškodily.
    ale na to se těžko dá svést to, že se nechytla celá várka.

    Chladnutí víčkem nahoru by za tím být nemělo - to se používá u nesterilovaných sklenin (aby horká cukrová zavařenina "vyčistila" ten vršek).
    Jak dlouho jsi sterilovala?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZEMINO: Tak... případně pokud má takový ten vystouplý bod uprostřed, tak jde promáčknout.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    LILY: poklepeš na víčko!!myslím,že i laik pozná,která je nechycená!
    LILY
    LILY --- ---
    ANNNA: jaks e vůbec pozná, že se sklenička "chytne"? Já jsem to nikdy nezkoumala..
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    Ahoj, tak jsem se taky odhodlala k zavařování. Zatím jsem zvládla dvě dávky s diametrálně odlišným výsledkem a nejsem si jistá proč...

    Jedno byl borůvkový džem - normálně jsem ho uvařila, nalila do vypařených skleniček a otočila dnem vzhůru. Myslím, že jsem to dost odflákla (lila jsem to naběračkou, pocintaná hrdla jen otřela papírovou utěrkou, skleničky mi před plněním dost vychladly...), ale všechno se chytlo a vypadá to zatím dobře.
    Podruhé jsem dělala jablečné pyré a dala jsem si daleko víc záležet - trychtýř na nalévání, horké sklo, ještě jsem to dala sterilovat, protože mi pyré při mixování přeci jenom pochladlo a bylo to bez cukru. Chladnout jsem to nechala, jak jsem viděla u maminky, víčkem nahoru a s mokrou utěrkou přes. Chytila se mi snad jenom jedna sklenička, takže teď máme jablečné hody...

    Může to být tím chladnutím víčkem nahoru? Jediné další, co mě napadá, je přílišné naplnění - ale ty borůvkové sklenice jsem IMHO naplnila úplně stejně, tj. cca 0,5-1 cm pod okraj... Skleničky v obou várkách obdobné, twist, ve všech už myslím bylo něco doma zavařeno...

    Díky za radu! Zatím si říkám, že přílišná pečlivost mi asi nesvědčí :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam