• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNNA: tak je ještě nechám :)
    Těm muškátovým se moc nedaří. Jestli ony nebyly téměř sterilní rovnou. No mám hokaida, muškát, cuketu, to se všechno spráší mezi sebou. Sousedi v dohledu dýně nemají, ale ono se práší daleko.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    MAR_TINA: U nás to bylo třeba pět let, než to zhybridovalo do formy, která vlastně nikomu moc nechutnala (asi hodně záleží, co v okolí kvete za dýně po zahradách?)... druhý - třetí rok to byly trošku větší, trošku méně chutné hokaido, ale pořád v pohodě a dobré...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: není palírna v Ješíně?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNNA: dávala sem semínka z hokaido a muškátové koupených v obchodě. Nejvíc mi snad vadila cena 50 Kč za kousek, když je to mrcha, která roste sama :)
    Teď mám tak 20 hokaid, plus to ještě kvete, muškátové zatím nasadily jen pár malých plodů. Půl pole je porostlá agresivní žahavou kytkou :D Říkáš, že na příští rok mám radši koupit originál osivo?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZEMINO: ne 12 stromů, 12 švestek mi vyrostlo na jednom stromě jako první úroda! :-)
    Jediný strom, kterého mám víc než jedno provedení, jsou jabloně, které mám tři, a to pro jistotu kolumnární, takže tam se taky nedá očekávat nadlimitní úroda.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANABEL_LEE: musela bych to projet znova, protože už jsem to stihla zapomenout, ale bylo to někde mezi námi a Zvoleněvsí, kam jsem jela s věcma pro kočky do OS devět životů.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ANABEL_LEE: Je pravda, že jednou po kroupách jsem viděla slimáky na dýních, jinak nikdy...


    ZEMINO: S tou velikostí... u nás se pár let jelo z recyklovaných semínek (ze sklizených dýní) a jak dýně postupně ztrácely vlastnosti hokaido, nabývaly na rozměru až k tomu kopačáku. Letos jsme měli nově koupená semínka a dýně jsou spíš jako pomelo... V obchodech vídám něco mezi, ale taky ne každá "hokaido" v obchodě je skutečně hokaido...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    ANNNA: fakt ji neprožerou?tak dědu uklidním,at je nechá co nejdýl teda!
    s tou velikostí jsem přestřelila,taky máme menší..spíš jsemchtěla vědět,jak až moc můžou vyrůst.. máme je letos poprvé totiž na zahradě
    TRISSIE: povidla jsou jasné,ale ze 12 stromů?to jsi dost šílená :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    TRISSIE: kde tam je palirna? ja nasla az nekde u Slaneho
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ANNNA: normalni rezavy slimak tu slupku nacne, ale vetsinou uz na miste nejakeho poraneni, nebo tak
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZEMINO: je pravda, že palírna je o tři vesnice od nás, ale u nás slivovici (ani jinou domácí pálenku a popravdě ani moc tvrdý alkohol) nikdo nepije, takže pálenka ne-e.
    ale ono se najdou jiné věci, třeba domácí povidla :-)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZEMINO: Já si teda neumím představit slimáka, který by si poradil s dýňovou slupkou... kdybych takového viděla, asi hodně rychle utíkám pryč :)

    Dýně máme na zahradě dokud stopka nezačne zasychat, potom jdou do sklepa a tam vydrží celou zimu v pohodě, pokud nejsou poškozené.

    ZEMINO: Hokaido jsou do velikosti spíš menší, u nás mají alespoň do kopačáku docela daleko...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    VODOMERKA: díky,prostuduju
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TRISSIE: tak dobře má teda větší zahradu než ty.. 20x15m .. k tomu ale i chatka,posezení,část na stromy,cást na maliny,ostružiny a pak záhonky..
    přiznám se,že já obdělávání nesnáším..s tím chodí občas pomáhat muž,já chodím sklízet!
    každopádně děda je spořílek,takže kdysy zpracovával všechno,ted jsou děcka z baráku,tak musí každý sám-navíc švagrová mají svůj barák se zahrádkou,takže to zbýbá na mě.
    švestičky a tolik?no tak to je jasné ne?pálení to jistí
    MAR_TINA: zkusim napsat
    do jaké velikosti až tak dorostou ty hokaida?víc než kopačák to nebude,že?
    slimáky napichujeme.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZEMINO: musíme se zeptat ANysy nebo vyhledat v archivech. Večer se po tom kouknu. nepamatuju si to ani zbla.

    Slimáky sbíráme mačetou ;)
    Ale nějaké dýně už jsou dost velké, budu je muset sklidit a uskladnit hned.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZEMINO: já mám akorát záhon 1x9m, dost na okamžitou spotřebu (zbožňuju mrkev čerstvě vytaženou ze záhonu! a mátový čaj z čerstvě utržené máty), ale nestrhám se ani při obdělávání, ani moc neřeším přebytky.
    Ale ono mě to čeká, na podzim 2010 jsme sázeli ovocné stromy a letos bylo prvních 12 švestek, počítám, že příští rok jich bude o dost víc a přidá se k nim i meruňka a možná už i hruška :-)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TRISSIE: děda jí taky nemá nijak velkou-zahrádkářská kolonie klasická,ale rajčata nesou :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZEMINO: já mám malou zeleninovou zahradu :-)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TRISSIE: no ikdych snědla kilo rajčat denně,tak mi jich pořád ještě tak 2kg/den zbydou :)
    MAR_TINA: na stopkách myslíš,jakože na záhoně?nesežerou to slimáci?děda to právě sklízi kvůli nich
    MAR_TINA: neměla bys recept?nemůžu to najít .. nebo jen pokrájím,dát na plech,pect na kolik?jak dlouho? pak dochutit a ještě sterilovat?nebo stači otočit dnem vzhůru?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam