• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ANNNA: asi zalezi, jak ktery :). nekterym kratky zvyseni teploty tolik nevadi. ale vic do toho nevidim. kdyz chci marmeladu, nemusi byt nutne vylozene zdrava :P
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    VODOMERKA: To asi nebude moc zachovávat vitaminy, což? :) I když ono když to člověk nevypije rovnou, ale zavaří v hrnci, tak je to nejspíš prašť jak uhoď...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ANNNA: ono to to ovoce totalne propari, az protece :). zadna veda a funguje to
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    Psychicky se připravuju na větší zavařovací zápřah. Začala jsem se poohlížet po zavařovacím hrnci, protože vigílie u hrnce je pro mě hlavní pruda při zavařování...

    Narazila jsem na tenhle bazmek - http://www.bielmeier.cz/Odstavnovaci-nastavec/ . Úplně nerozumím tomu, jak to má fungovat - měl by to být odšťavňovací nástavec, kde se snad nahoře nandá ovoce, horkou párou se nějak (?) uvolní šťáva či mošt, která se pak vypustí hadičkou. Teplotou by snad měla už být jakože pasterizovaná... což by se na hromady a hromady jablek opravdu hodilo. Ale neumím si to moc představit, chybí mi tam nějaké mechanické vymáčknutí toho ovoce - možná jen špatně koukám...

    Sympatické je, že by to mělo zvládnout tvrdý ovoce... měla jsem v plánu pořídit lisovací nástavec na Bosch Mum, ale ten je jen na bobuloviny. A krom toho stojí o 400 víc...

    Nemáte s něčím podobným zkušenosti?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    BONEMINA: Takhle je geniální grepová marmeláda - ideálně z červeného grepu, i vypadá nádherně. Vafle, šlehačka, grepová marmeláda... hmmmm, už jsem to dlouho nedělala ;)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Dostala se ke mě škatule citronů ve stavu "je nejvyšší čas je sníst", tak jsem přemýšlela, co s nima a napadla mě akorát marmeláda. Ale na klasickou nebyl čas ani chuť, tak jsem použila variaci na babiččinu angreštovou. Citrony vymačkala na obyčejném lisu (tzn. šťáva a trocha dužiny included), zvážila šťávu, dala ji na 10 minut vařit na plný ceres, pak přidala krystalový cukr v poměru 1:1 se šťávou před svařením, společně vařila ještě pětiminutu a výsledek je naprosto parádní marmeláda pro lenochy, za půlhodinu hotovo i s úklidem. Je tak akorát pikantní, nemá v sobě slupky, takže se dobře roztírá, byla by ideální na slepování lineckého cukroví nebo promazání perníku. Ale asi padne zítra do kefírových lívanců.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    VODOMERKA: je to 3680 ml .]
    KLARYSSA
    KLARYSSA --- ---
    VODOMERKA: JASNE HAHA, SEM SI RIKALA ZE PET LITRU JE KYBL NE HA HA OK
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KLARYSSA: jinak teda rada: zkus jidelny. v Roudnici na gymplu, tusim. nebo v Litomericich Centralni skolni jidelnu. maji jich tam vicnezdost
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KLARYSSA: shanis trilitrovky, neboli petikilovky ;)
    KLARYSSA
    KLARYSSA --- ---
    SHANIM PETILITROVE LAHVE OD OKUREK ATD..KLIDNE BEZ VICEK.PRIJEDU SI PRO NE.
    ROUDNICE NAD LABEM, PRAHA!!!
    SPECHA!!!
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Mate nakej tip na kram v praze, kde bych koupila ruzny sklenice? Chtela by tak 2.5l a nejaky kolem litru... Na netu jsem nasla ale spis bych si sla vybrat osobne. Nepotrebuju primarne zavarovaci, ale skladovaci... Klidne weck, kdyz bude za slusny peniz. Diky :]
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    KACHNIK: Program na hrnce - je nejteplejší. Lhostejno jaký typ. Obvykle je ten první ve výběru...
    Můj má 70.

    Akorát 5l sklenice se tam nevejdou - ty tedy takřka neužívám, nebo nadávám u trouby.

    Maso bych v myčce nedělala, to bych dál vařila v troubě...
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    když jsme u těch zavařovanejch pomazánek, tak bych uvítala nějaký tipy na vegan pomazánky vhodný k zavaření...?
    Zavařuju v troubě, jak dlouho tak zavařovat pomazánky?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KACHNIK: já zavařovávala v pračce :) Ale to byla stará minoromo, té se vrtule zapínala sólo / na kompoty vůbec.
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    KACHNIK: Chééé, reakce mýho muže: "V myčce jooo?"
    "Nojo, tak pětašedesát stupňů na ovoce/zeleninu snad stačí..."
    "No a v pračce dáš i devadesát"
    "Jo, jenže ta se točí!"
    "To prolož nějakejma teplákama... :)"
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    SANTAL: to zní skvěle, mě mimořádně nebaví tahat flašky z hrnce na plotně, stát u toho a kontrolovat teplotu... Ta teplota v tvojí myčce by mě taky zajímala a ještě čas na jak dlouho ti ten tvůj program jede. Programy máme určitě jiné.
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    SANTAL: a jakou teplotu má tvůj program A? my máme nejvyšší teda 65° a to mi přijde dost málo nebo ne?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    CAMKA: když to zkvasí, "něco" se stalo a poznáš to poměrně rychle. Jsou věci, které se mi nedaří - jako meruňkový kompot.
    Obecně základem je naprosto čisté to, v čem zavaruješ (včetně víček). Ale já to taky beru myčkou na maximální teplotu... :-)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    KACHNIK: Naskládám do myčky, aby se flačky nedotýkaly, zapnu A-program (na nejvyšší teplotu), nechám projít celý cyklus.
    Okurky z trouby se mi už pokazily, z myčky ne. Do myčky vždy dotahuju. Nestojím o to, aby se tam něco dostalo - dotáhnu a klidně může být vedle i hrnek od kafe :-)

    Mimořádně pohodlný způsob :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam