• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: na zbytky lepidla můžeš použít i technický benzín
    PETRUSKA
    PETRUSKA --- ---
    BLANITCHKA: Davala jsem odmocit do vody a to lepidlo pak slo dobre takovym tim obyc kuchynskym piskem na dratence...
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    SQUZZA:
    SHADOWALKER:

    OK, díky za všechny užitečné tipy.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    BLANITCHKA: neodmocuju, drhnu dratenkou a jarem. ten jar tomu dost pomuze. nektery kusy se dokonce samoodmoci v mycce, coz jsem teda nejspokojenejsi samozrejme :]]
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    BLANITCHKA: Namočit na dlouho do vody a oddrhnout. To co nejde buď sundavám škrabkou na sklo ( http://www.dobre-naradi.cz/media/upload/1000x1000/product/4/2449-skrabka_na_sklo_sirka_62_0_mm.jpg ) a co ani tou ne, tak zbytky lepidla nastříkáš wd40 a potom to jde dolů skoro samo. Jen to zatím nechci používat hned od začátku neb je to zlá a ošklivá, byť moje oblíbená, chemka.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MAR_TINA: Jak se vlastně zavařuje do těch zavařovaček s volnou gumou? U nás se vždycky jelo jen do klasických šroubovacích a s tímhle si trochu nevím rady.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    BLANITCHKA: Plus teda ještě koření- česnek, dijon, opražený černý sezam, římský kmín, sůl, pepř
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    MAR_TINA: Inspirovala jsem se a udělala zálivku na mrkvovo/cizrnový/mátový/quiona salát z bezové šťávy, limetky,oliváče, česneku. Dost to ladí ;) budu opakovat. Vyborný nápad, dik
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    odkaz na vychytané zavařovačky, ale řádně drahé http://www.ezavarovani.cz/ , v některých eko-bio-farma obchodech v tom mají různé džemy a paštiky, tak si je taky schovávám.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BLANITCHKA: koncentrované bylinné šťávy (zatím mám bezovou) plánuju v zimě dávat do zálivky na salát. Stejně tam dávám nějaký cukr + ocet nebo citron + olej.

    BLANITCHKA: na etikety mi tu někdo poradil máčet dlouho (přes noc) ve STUDENÉ vodě a pak omýt. Většina se odlepila. Asi ta horká voda aktivuje lepidlo a to drží ještě lépe. Nejhůř pouští ikea marmeládové sklenice a ty jsou přitom tak pěkné.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Třeba tohle- aqua fresca/granita. A podobně je popsán postup pro salsy, chutney, kvašení, zavařováni apod.

    Co mě štve je, že očividně mají v USA nějaké vychytanější zavařovačky, které jsou i designově krásné ;)

    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    TRISSIE: OK, vyzkouším. Dojedu si vyhledově do Ikea pro ty lahve na štávy a sirupy.

    Díky za tip na očištění sklenic, jdu jim nalej vařící z konvice
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Jo a jako správný knihomol a foodie jsem zjistila, že už loni jsem si z amazonu objednávala spolu s knížkami o permakultuře a nějakými kuchařkami i tohle.


    A jako musím říct, že tam jsou opravdu hodně lákavé recepty na uchovávání potravin, který mají moderní švih. Plus je velmi přehledně popsáno (s obrázky a step by step) každá technika.

    Pokud chcete, můžu sem ofotit, co mě zaujmr nejvíc :)

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BLANITCHKA: ten plastovej bazmek ti ušetří takových nervů, že i vyvážený zlatem by za to stál! :-)

    etikety rozmočit v hodně horké až vroucí vodě, některé lepidlo se rozpustí samo. jinak nůž/žiletka.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BLANITCHKA: možná by to šlo nějak kombinovat s čokoládovými dezerty, ale na to u nás nikdy nedošlo, mátová šťáva (dobrá je taky máta s meduňkou) je prostě da best :-) je to docela intenzivně mátové i při koncentraci 1 lžička sirupu na 250ml vody.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Projela jsem ledničku a našla další použitelné malé skleničky od pesta, kari pasty, hořčice apod.). Je nějaký trik, jak z toho dostat původní etiketu a hlavně zbytky lepidla? Odmočení ve dřezu a brát to drátěnkou jednak dost řehole a u něčeho to není 100%.

    BTE Šroubovací sklenice 0,3l měli, cena 5KČ za ks. Přikoupila jsem i široký trychtýř na plnění. Jako Tescoma se nestydí říct si za kus plastu skoro 40kč!!!! Ale když není jiná nožnost, tak i kuchyňský škrt jako já to kousne..

    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    TRISSIE: Díky. Mě máta osluvuje nejvíc čerstvá v jídlech na slano a nebo jako čaj ( z čestvé a v zimě sušené).

    Dá se mátový sirup upozřebit jinak než ředit s vodou na pití? Třeba se nadchnu
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BLANITCHKA: na mátu doporučuju

    mátový sirup od Tyet
    3l máty (napěchovaný hrnec třílitrový) zalít 1,5l vody, přivést k varu, nechat 24 hodin odstát, pak přecedit. Přisypat 2,5kg cukru a 50g kyseliny citronové, přivést k varu (pěnu sbírat), plnit horké do čistých sklenic.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Tak jsem se prošla zahradou a mám jahody ruzne, rybizy ruzne, rebarboru, muchovníky. mátu.

    Jdu googlovat nějaký recepty.

    Tímto vyhlašuju svojí první životní jahodovou marmeládu za zahájenou. Let the games begin!

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam