• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    MAR_TINA: jak pises.... letos jsem si akorat spocitala, ze se mi nevyplati samosber ani nikam jezdit, tak jsem je koupila v hol. trznici... loni jsem jeste taky byla ve vrananech...

    ZEMINO: ano, pekne nas tady na OZ masti ;]]] neda se ni delat... jeste donedavna jsem protestovala, ale uz jsem odevzdana a platim ;]
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    tak u nás (Ova) se letos prodávaly jahody dokonce i za 29,-/kilo jinak průměr 40.-/kg .. je pravda,že v Pze jsem docela valila oči,za kolik vám je prodávají
    MAR_TINA: jako jo,máš recht,víš co v nich je,já letos zhodnotila,že mám ještě dost zásob marmelád z lonska,tak jsem udělala pár kompotů a knedliky do mrazaku
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Kupuju ve Vraňanech za 220 Kč koš - 3 kg. Letos je znát, že není optimální počasí, jsou nerovnoměrně dozrálé a pomačkané deštěm, ale marmeláda je z nich dobrá. V současných podmínkách je sezóna kratší, výnosy nižší a odráží se to i na vyšší ceně.
    Může se stát, že za 14 dní začnou dovážet levné jahody z Polska, kvalita taky nebývá špatná, ale jisté to není.

    A stojí mi to za to, protože vím, že ve sklenici mám ze 3/4 jahody a 1/4 cukr a nic víc.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Tak mam kontrolu nad tim, co v tom je...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    SQUZZA: bohužel neporadím. .ale za takovou cenu za kilo se snad nevyplatí ani cokoliv vyrábět
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Tak jeste jeden dotaz zkusim, snad uspesneji :) koupim jeste nekde v pze/okoli jahody za slusnou cenu? (Do 70/kg)
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Jak delate jahodovou stavu? Mixujete/pasirujete/odstavnujete?
    WERKA
    WERKA --- ---
    AIJA: SQUZZA: Já třešně miluju a jsem schopná jich sníst neuvěřitelné množství. Jenže po koupených mne škrábe v krku (alergie), zatímco po těch, co jím rovnou ze stromu, ne. Na odpeckování mám odpeckovávač (a tedy musím přiznat, že většinu poslední úrody, odpeckovala máma). A rezerva mražených mi vyhovuje - hrnková buchta s třešněmi je ideální nouzovka.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    tresen jsem letos uz zkusila, nevim odrudu, ale stavnata krupava a kyselejsi, s badyanem a trochou skorice a hrebicku a za mne tedy dost dobry, na livance ideal... samotna tresen je vetsinou chutove dost chuda, ale koreni ji dost pomuze, vahala jsem nad smeskou, ale takhle dobry.
    AIJA
    AIJA --- ---
    WERKA:
    My jsme třešni pokáceli...špačci a na jaře spousta včel, na podzim hromada listí:-)
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    WERKA: nam to taky zerou... letos jsme teda stihli neco obrat, ale vlastne ani nevim, jestli jsem rada ;] toho casu s vypeckovavanim, zabrany misto v mrazaku a nakonec z toho udelam jen nejakej kolac... ;] no mam oblibenejsi ovoce :]]
    WERKA
    WERKA --- ---
    SQUZZA: U nás třešňová marmeláda taky velký úspěch neměla - všem nám přišla taková nudná nevýrazná. Nakonec jsem jí promazávala perník - napůl s rybízovou. Další rok jsem míchala třešně s rybízem, to nebylo špatné. A loni nás našli špačci, takže myslím, že už nikdy problém, co s nadbytkem třešní, mít nebudu - jeden víkend třešně nebyly zralé a další už jsme hleděli jen na spoustu pecek pod stromem :-(. Letos tedy budou mít chudé žně i špačci, valná část nám pomrzla (Vysočina, no)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SARRI: matně si vzpomínám, že když kdysi dávno babička zavařovala s pektózou (nějaký chemický pektin 70. - 80. let), čekalo se pár týdnů s konzumací, až to ztrací "ocas". Třeba čas fakt pomůže.

    A někdy stačí vystydnutí. Já třeba nemám ráda teplý pudink, ten ze škrobu a mléka.
    SARRI
    SARRI --- ---
    SQUZZA: prave, ze jsem to chutnala pred agarem a ta pachut tam nebyla .. ale nakonec jsem finalni produkt uz podrobila jazykove zkousce nekym uplne jinym a asi jsem jen prilis citliva ja nebo to ta skorice zvladla zakryt po vystydnuti jeste vic .. nevim
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    SARRI: jojo myslela jsem to tak - ze by treba ten puvodce pachuti vubec nemusel byt ten agar ale obecne konzervovani tresni...
    SARRI
    SARRI --- ---
    btw mam rada zajimave kombinace ovoce, koreni a dalsich ingredienci .. abych to nakombinovala spravne tak si pomaham timhle .. treba se to bude to bude hodit i nekomu zde

    SARRI
    SARRI --- ---
    SQUZZA: delam ji uz nekolik let nebo co myslim tim bezne? .. tresne se skorici ..
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    HABRENKA: do mycky to strkas, kdyz to neplnis horky a neotacis na vicko, tj prave treba ty kompoty.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    SARRI: a delas tresnovou marmeladu bezne? ja jsem treba tahle nenadsena byla z tresnovyuho sirupu loni - mel chemickej ocas aniz by v nem byla chemie... marmelada mi taky nejede, tak jsem od toho uplne upustila.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    JANAVI: jo, tak je delam, ale premyslela jsem, k cemu je dobre ono opevovane zavarovani v mycce, krom okurek, ktere zavarovat neplanuju :)... prdim na to, delam marmeladu, mycka aspon umyje nadobi :)
    JANAVI
    JANAVI --- ---
    HABRENKA: marmeláda se stále dělá tak, že se horká plní do vypařených skleniček, zavře vyvařeným víčkem, otočí na 10 minut víčkem dolů, potom se obrátí a hotovo. Je to rychlovka a dobrota, takže doporučuju udělat marmeládu.
    Kompoty nezavařuju, ale okurky zavařuju v horkovzdušné troubě, takže s myčkou neporadím.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    trochu debil dotaz, pardon... dostala jsem dve kila jahod a tresni... vaham, zda se mi chce crcat s marmeladou, nebo ze bych zkusila male kompoty...
    otazka zni - ma cenu to zavarovat v mycce, kdyz uz ji konecne mam? prvni problem, na ktery jsem ted narazila je, ze spodni kos je rovny, ale ma velka "oka", a horni kos ma vetsinu reliefu plastickou, kvuli hrneckum a spol, tzn tam rovne sklinky taky nedam...
    pripadne, pokud se mi aspon neco do mycky povede vyskladat, jak moc utahnout vicka (sroubovaci)? marmelady jsem driv delala tak, ze do ciste sklenicky sla horka marmelada, zavrela jsem, postavila na vicko a po vychladnuti hotovo, uz zadne zavarovani a drzi, tuk tuk... ale zase male jahodove kompoty na vecerni mlsani mne dost lakaji... rady, tipy, zkusenosti? diky!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam