• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    TESSS
    TESSS --- ---
    TRISSIE: koukni do asijsky kuchyne Zuzka tam ted davala recept na merunkovy sirup
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    TRISSIE: podělím, ale budu ho zkoušet poprvé, takže ruku do ohně za něj zatím nedám....z průzkumu se mi nejvíce líbil tento https://www.recepty.cz/recept/broskvovy-merunkovy-sirup-159475
    a při hledání jsem narazila na meruňkový likér, který asi taky nějakým způsobem vyzkouším. tak kdyby někoho zajímal tak zde https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/domaci-merunkovy-liker
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MRTVYKOTE: podělíš se o recept na ten sirup?
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    Jdu se sem ujistit: pomalu pečená povidla bez míchání jdou dělat i z meruněk? Popřípadě je na něco si potřeba dát pozor oproti švestkám?
    Ráda uvítám i nějaké tipy co jiného dobrého vymyslet z meruněk (nebo nápady na zajímavé chuťové kombinace). Mám tu 18kg odpeckovaných meruněk - něco jsem zamrazila, plánuju povidla a sirup...
    TESSS
    TESSS --- ---
    RANDOM_NIGHT: ja to zas az tak neprozivam, proto smajlik.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    TESSS: A dobrý. Předpokládám, že se teda ve skutečnosti ptáš na myrobalán, protože slivoň špendlík je celkem vzácná. Myrobalánové čatní mi připadalo lepší s receptem na meruňkové než na švestkové. A čistě z principu, nepřijde ti trochu blbý prskat, když ti někdo odpovídá, na co se neptáš, když se stejně neptáš na to, co chceš vědět?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TESSS: fungovat by měly úplně stejně jako meruňky nebo švestky, slívy. Dělala jsem z nich kdysi marmeládu a bylo to srovnatelné.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TESSS: nojo. lepší, než špendlíky rovnou zatratit :). já ty povidla objevil až jako hotový ve skleničce od strejdy.
    TESSS
    TESSS --- ---
    A? Nenapinej mne :) nasla jsem neco na netu, ale zajima me, jestli mi to stoji za namahu
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    TESSS: Zkoušel.
    TESSS
    TESSS --- ---
    Ptam se na chutney, dostanu odpoved, ze jsou skvely povidla :) a jeste bez receptu. Ach ty internety :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TESSS: ze špendlíků jsou výborný povidla
    TESSS
    TESSS --- ---
    Nezkousel tu nekdo chutney ze spendliku?
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    TABBY: broskve s mátou, moc dobrá chuť ;)
    TABBY
    TABBY --- ---
    Měli byste nějaký zajímavý recept na broskvovou marmeládu? Dělala jsem klasiku - broskve a cukr - není to špatné, ale hledám něco zajímavějšího.
    LD_DRTH
    LD_DRTH --- ---
    MOIRAIN: vim ze ho tam bude nula nic, ale uz jsem si zvykla potraviny s palmacem z regalu nebrat, zvyk zelezna kosila v mem pripade. Ad cukr konzervant, ja to vim, pocitam s tim, mam male lahvicky, at otevru a hned snim, zbytecne v lednici neskladuju. Jedine co bych chtela je husta zavarenina, ale ani ta ridka extra nevadí, ale tece to z chleba po ruce dolu :D byt ulepena to je nemilé
    TRISSIE: jo koukala jsem nejdriv na fer potravinu, tak jsem to v obchode rovnou presla, ale zamerim se na to, diky za postreh
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: a jinak teda máš recht, čistě třešně i v dávkování 3:1 jsou děsně sladké (a to jsem přebírala a do marmelády šly ty míň zralé, protože nejhezčí a nejtmavší jsem zamrazila na zimní koláče), ale lžička citronovky navíc to spravila :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: tedy, pokud se bavíme o Gelfixu 3:1. Jiné doma nevedu.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LD_DRTH: schválně jsem šla vytáhnout obal z koše, protože jsem se na to složení odpoledne při vaření koukala a palmáč jsem si nepamatovala - a NENÍ TAM!
    možná změnili složení, na ferpotravina jsou údaje z roku 2014.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    LD_DRTH: tam je takový nula nula nula prd, že se obsahem palmového tuku v prostředku na zavařování z hlediska hladiny cholesterolu zabývat nemusíš
    no a pokud chcete používat věci jako 3:1 a podobně, tak se nedivte, že jsou tam chemické konzervanty, protože když tam chcete málo cukru, tak se to musí zakonzervovat něčím jiným
    LD_DRTH
    LD_DRTH --- ---
    MAR_TINA: je tam palmac, vím že tam je kvůli pěně ( aby nevznikala) ale mám vysoký cholesterol a tak se vyhybam kokosovému, palmovému a ztuženým tukům co to jde...
    TABBY: konzervanty taky řeším kvůli mláděti, ale zelirfix vypadá dobře, zkusím to příště i s ním
    TABBY
    TABBY --- ---
    LD_DRTH: Zkus želírfix. Je český, levný a ve verzi jedna ku jedné bez konzervantů (pokud ve složení řešíš zrovna tohle).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam