• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    GILHAD: jednoduchá zkrácená složenina - kompjůtr + hajzl = kompl ;-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    GILHAD: mozna to na vychode neslouzi ke komputaci, ale k orchestraci komplotu o.O
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    GILHAD: v hornoněmeclých dialektech běžná koncovka původně zdrobňovací (kind > kinderl), používaná i v argotech a brněnském hantecu (häuschen > häuserl > hajzl), navíc i z jiných důvodů hodně podstatných jmen končilo na -l: handl, ksindel, štandl a tak se z toho stala produktivní koncovka.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    KAERO: Docela by mě zajímalo proč. "Komp" je jasný - zkraceno z "kompjúter", ale kde se tam vzalo to koncové L fakt nechápu a zatím jsem vysvětlení nikde nepotkal ...
    KAERO
    KAERO --- ---
    WANAH: když už tak "z Brna". Kompl jsme PCčkům říkali už na gymplu. Maturoval jsem 1997, a jsem ze slezska. Takže mám pocit, že to šíření bylo asi jinak než si myslíš :P
    WANAH
    WANAH --- ---
    SHEALA: Setkával sem se s tím u Brňáků, ale je možný že už se nákaza rozšířila :)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    WANAH: Kompl je Brněnský výraz? Ha, až mi někdo zase vyčte, že mluvím jak Pražáci, omlátím mu kompl o hlavu, ideálně jeho.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    WANAH: Kompl je komp s kompilatorem asi ;-)
    WANAH
    WANAH --- ---
    KAERO:na jiném “komplu” - příspěvek byl odeslán z Brno ? :D
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    Jedině R!
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    SINECURVE: není třeba se omlouvat, taky raději SPSS :)
    SINECURVE
    SINECURVE --- ---
    SHEALA: omluva ale Excel je na hovno
    KAERO
    KAERO --- ---
    GUMBA, RAGNAROK: jak jsem psal, v jine verzi excelu to bylo hned po otevreni v poradku. musel jsem narazit na nejakou vyjimecnou chybu.
    SINECURVE
    SINECURVE --- ---
    "To je otrava" řekl Skripal a odešel z nemocnice.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    RAGNAROK: třeba používají instrukce portované z pentia :)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    MADRABBIT:No, v SPSS je s tím mín práce, ale vím že úkol "kolik potřebuju respondentů abych dosáhla takové a takové intervaly spolehlivosti jsme použili Excell.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GUMBA:
    "15 significant figures, and calculations may have an accuracy that is even less due to three issues: round off,[3] truncation, and binary storage."

    V tom vzorci pro regresi dochazi v tomhle pripade k mocneni a deleni velmi malych cisel. Takze ~dvojnasobek puvodne platnych cislic.


    Ale kdovi co s tema datama Exl dela a jak je zobrazuje? Myslim ze ani MS nevi. :-)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    RAGNAROK: To mi prave prijde divne, pokud ma zvladat cca 15 platnych cislic (v tech datech se to lisi na cca 9.), tak by to nemelo takhle uplne ujet ...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GUMBA:
    no vznika tam prave chyba pri tom fitu te krivky, tedy pri sume tech diferenci umocnenych na druhou. https://en.wikipedia.org/wiki/Numeric_precision_in_Microsoft_Excel
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    RAGNAROK: Zrovna teda u linearni regrese jde spocitat parametry hledane funkce analyticky, takze v tech programech byva natvrdo nadefinovany vzorecek, do ktereho se dosadi. Zpravidla tam je polynom do n-teho stupne s "n" typicky od 5 do 20, exponenciala/logaritmicka, a byva tam casto i nejaka mocninna zavislost. Takze tam imho moc nepresnosti vznikat nemuze (aby je clovek postrehl na nejake rozumne nizke platne cislici).
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    MINDA83: Protoze "to" (a nejen statistika, ale i jine veci) v Excelu sice jde nejak uklohnit i cloveku, ktery treba statistice prilis nerozumi, nebo v Excelu treba ani poradne neumi, nebo oboji. Takze to pak budi zdani, ze je to OK, i kdyz neni. Kdyby mel totez resit v R, tak by ho to nejspise donutilo nejdriv o tom neco vedet.
    Samozrejme to i v Excelu jde udelat spravne a poradne, ale uz treba clovek musi trochu vedet jak na to (treba neco rucne dopsat, pouzit solver atd). Znam cloveka, ktery ma v Excelu napsanou kompletni indexaci hkl reflexi pro rentgenovou difrakci, ale to je fakt dost jiny level pouzivani Excelu nez u bezneho uzivatele. Neni to chyba Excelu, ale holt jeho bezny uzivatel, kdyz treba neco fituje, tak si typicky neuvedomuje, ze nestaci jenom vybrat z nabidky napr. linearni regresi a prsknout tam to R^2, aniz by clovek vedel, co to vlastne znamena.... Ale protoze to jde, tak to pochopitelne udela ;-)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    MADRABBIT:
    MINDA83:
    tak vetsinou vzorec tech velicin je porad stejny, akorat interne to kazdej soft pocita jinak, ruzny prevody mezi binarni, hexadecimalni a dekadickou soustavou. Nemoznost jednoduse vyjadrit a pocitat cisly s periodickym rozvojem v dekadicke soustave a naopak. Kdyz pak program ktery na to jebe a pri nejakem vypoctu dela spousta mezivypoctu a ty cisla pri kazdym vypoctu nejak znasilni pak z toho muzou vylizt dost podivne vysledky. Coz je treba pripad regresni krivky na tom obrazku kde to vypada, ze je rozdil hodnot v radu 10-7 a umocneny to je na 10-14. To ze je to closed soft a MS nedava zadne garance na vypoctene cisla je asi hlavni duvod proc se vetsinou k serioznim vecem nepouziva. Pak taky s velkym soubrem nebo nebo mnoha soubory pracuje pohdlneji krz commandline nebo skript nez cekat na Exl nez to cely nacte a pak treba v pulce vypoctu chcipne nebo zamrzne. Excel co si pamatuju 2013 ma taky pekne hnusny grafy a upravovat je je extremne nepohodlny.

    Takze excel je vhodny pro male jednorazove souboury dat a k jejich doktorovani aby mu vysli pekne vyskedky. Excel+VBA neni spatny, shade je ale ze to ma 99 % lidi zakazany takze je to k hovnu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    DOTCOM: na to by museli odpovedet programatori excelu....
    proste strcil jsem tam dva sloupce hodnot. jeden sloupec byly casy+datumy, druhy sloupec hodnoty. udelal graf, naklikal ze chci fit a vyhodilo mi to tohle. to same pro druhou sadu dat. kdyz jsem to pak zkusil otevrit v jine verzi excelu na jinem komplu, tak uz to bylo ok. me na tom prislo vtipne jak se excel fitem trefil bokem a jeste si dovolil napsat R^2 vetsi nez 1. ulozil jsem si screenshot a po letech jsem na nej nahodou narazil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam