DRAGON: Ten klíčový rozdíl mezi newtonovským pojetím (umožnující zavedení absolutního prostoru) a pojetím podle teorie relativity (stačí speciální, tj. ignorujme vliv gravitace) je konečná rychlost světla (a vlastně jakéhokoliv šíření informace). To má za následek, že u
nesoumístných dějů nelze poměřovat jejich
současnost. Čímž možnost zavést jednotný souřadnicový systém padá, těch možných kýblů by bylo nespočetně mnoho.
Představ si dvě planety 10 světelných let od sebe, pro jednoduchost mají vzájemnou rychlost nulovou - ani se nevzdalují, ani nepřibližují. Z každé lidi vyšlou signál na druhou planetu. V newtonovském vesmíru s nekonečnou rychlostí světla (okamžitým šířením informace) na sebe vlastně blikají v reálném čase a oba světy tak mohou snadno posoudit, kdo blikl první a kdo poslední. Lze tím pádem zavést společný čas i prostor pro obě planety, čili lze tedy uvažovat vztažnou soustavu pro celý vesmír a zavést tak absolutní prostor a čas. Naproti tomu v relativistickém pojetí (což je vesmír, ve kterém žijeme) v tom bude chaos. I kdyby planety signál vyslaly "současně" (řekněme, že by se synchronizovaly pomocí vesmírné stanice umístěné přesně uprostřed, kde by se oba signály z planet setkaly v jednom okamžiku), tak na obou planetách bude situace vypadat tak, že signál z druhé planety přišel o 10 let později než ten vlastní byl vyslán. Na každé z planet tedy bude jiná referenční soustava, stejně tak na té stanici uprostřed, nebo na různých místech ve vesmíru. Nelze tak zavést univerzálně platný prostoročas, společnou vztažnou soustavu. Díky tomu ani nemá smysl uvažovat nějaký absolutní prostor - je to jen náš myšlenkový konstrukt a naše intuitivní představa, že je nějaký pěkný (euklidovský), navíc dostává dost na frak od obecné teorie relativity).
V praxi samozřejmě nějakou vztažnou soustavu volíme. Pro běžné jevy na Zemi je to prostě systém spjatý se Zemí. Pro pohyby druic ve Sluneční soustavě už to může být složitější - Slunce či různé systémy typu "vůči stálicím", reference vůči reliktnímu záření apod. Mimochodem, běžně lidi znají těch 30 km/s (orbitální rychlost Země), ale už třeba zapomínají, že se celá sluneční soustava pohybuje asi 230 km/s okolo galaktického jádra. A co teprve celá galaxie, která se pohybuje přes 500 km/s vůči reliktnímu záření .... :)