• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    GREATDRAKE: ja bych to jeste uplne nezatracoval, mas sice pravdu, ze kazdy druhy post neni vubec vtipny (jako ty moje), ale presto si nekteri jeste drzi "uroven". Kdyz uz mame ty teologicke fakulty, tak at si i legraci uzijeme.
    HARALD
    HARALD --- ---
    GREATDRAKE: Ok. Pardon
    HARALD
    HARALD --- ---
    ELHO_CID: A máš to nějak podložené, nebo tomu prostě jen věříš?
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    Jak pise kolega, vericim se smejeme vedle. Tady se muzem smat teologii, ktera cela jako veda o Bohu mi prijde jako docela slusny vedecky vtip.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Hlavně ja na tyhle debaty hned několik lepších míst tady na nyxu. A také tam za ta léta asi fuckzillionkrát proběhly. Prosím přesunout se tam.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    mně přijde roztomilý, že ateisti by bez bohů ani neexistovali. :-)
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    HARALD: Ptal jsem se, jestli má někdo lepší vysvětlení. Jasně, že jsem to napsal zkratkovitě, ale víra je zkrátka jen nedostatek kritického myšlení a náboženství je jen léty prověřená konspirační teorie.


    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    KAERO: jaký distancing? Koronametr/h, koronagram a Coronius se domlouvají jak nakazit impérium!
    KAERO
    KAERO --- ---
    Bůh je jen hypotéza. Nepodložená, a velmi nepravděpodobná.

    Jak se provozuje social distancing:
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    zlaty bejt nihilsta a mit vsichni tadleti curaci v pici.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    HARALD: Pokud má obraz světa dost komplexní, aby "fungoval" (tedy je subjektivně i při vnějším šťourání přiměřeně self-konzistentní) bez božských entit a entity entity by tam zakomponovat šly - ale proč?, tak imho ne.
    HARALD
    HARALD --- ---
    ARCHIMEDES: Ale jo. Jenom je to pořád “ateista” typu: věřím, že žádná entita není.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    HARALD: "Samotné přečtení knih abrahámovských náboženství z člověka ateistu nedělá"
    No minimálně za sebe můžu říct, že ani naopak to z ateisty toho typu, který představu světa bez entit zasluhujících v jakémkoliv z významů označení "bůh" vidí jako konzistentnější a funkčnější než s, neudělá věřícího. Ale jako kulturně-historický exkurz do pastevecko-zemědělských společností je ten posun mezi prvním a druhým dílem od "tohle dělej" (meh) k "tohle si mysli" (tuplovaný eklhaft) rozhodně zajímavý. Pokud bude karanténa dost dlouhá, možná na ten třetí díl dojde už letos :)

    A jako omluva za offtopic:
    HARALD
    HARALD --- ---
    ARCHIMEDES: Tak aspoň máš nějakou informaci. Ono se to chce taky věnovat kontextu. Fyziku taky nezačínáš Maxwellovými rovnicemi. :)


    Samotnépřečtení knih abrahámovských náboženství z člověka ateistu nedělá. Jejich přečtení dá čtenáři bezkontextový vhled. Většinou to opravňuje k závěru “to nechápu” případně rozšířený na “to je blbost”. Plnohodnotný ateista má své přesvědčení opřeno o vlastní morálně etický základ, na kterém staví. Ale takových je fakt málo.

    EKG
    EKG --- ---
    ARCHIMEDES: Prisel Mohamed do oazy, kde byli velbloudi a beduini. Zaplakal, kdyz zjistil, ze ucit ma ty druhe. Normalka ;)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ARCHIMEDES: ...(případně za "členy klubu", kterým jsou jeho stanovy vlastně šumák, hlavně že jsou v klubu kámoši.)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    EKG, HARALD: Od doby, co jsem přečetl první a druhý díl z abrahámovského universa (ten orientální třetí díl a americkou fanfikci mám ještě na pořadníku) už mám problém nepovažovat vyznavače za osoby buď neznající vlastní svaté texty nebo extra trénované v selektivním myšlení nebo trochu masochisty (nebo od všeho trochu).
    EKG
    EKG --- ---
    HARALD: Ted sem s tim jdu.

    Za rabínem přijde Roubíček a hrdě hlásí, že je atheista.
    Rabín se zeptá: „A četli, Roubíček, aspoň něco z Tóry, když říkaj, že jsou atheista?”
    „To jsem, prosím, nečetl !”
    „A znají aspoň něco z Talmudu?”
    „No, prosím, to taky neznám!.”
    „Tak vědí co, Roubíček? Voni nejsou žádnej atheista, voni jsou obyčejnej ignorant!”
    HARALD
    HARALD --- ---
    ELHO_CID: To je ale spíš neznalost, než podložený názor. Náboženství v naprostě většině jednoduchá vysvětlení neposkytují.

    Právě takové zkratkové a nepodložené názory činí z ateismi víru. Nikoliv náboženství. Teda, v některých případech to možná není víra, ale ignorance. (Pardon, mám rád chytré ateisty, co se s nimi dá dobře debatovat. Ty bych zaignoranty neoznačil.)
    KURE
    KURE --- ---
    ELHO_CID: víra v boha nevysvětluje nic.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam