• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    GUMBA: Rozhodl jsem se, ze nebudu sve vyjadrovani prizpusobovat diteti a mluvim na ne normalne, od mala. Grupa neni sprosty slovo, takze kdyztak se zepta... BTW logaritmicko-periodicka antena je vyborna logopedicka pomucka a deti muzou koukat, kde vsude jsou.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Dcera (2. trida) ted bere lehce symetrie, ucili se mirror plane (rikaji tomu osova symetrie), chtel jsem ji to trochu pomoct pochopit a vysvetlit, ze to neni spravny nazev. A taky ukazat, ze existuji dalsi operace symetrie (napr. inverze), ale pak jsem se pristihl, ze hodlam pred ni nahlas vyslovit slovo grupa, tak jsem radsi zaradil zpatecku a uz jen kreslil :-)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Ja se priznam, ze zaujimam spis ten pohled "matematickeho zpracovani", takze spis nez presnost/spravnost (precision/acuracy) ziju v terminech uncertainty/error (nejistota/chyba mereni). Ono to spolu samozrejme souvisi, ale dostavam se k tomu malicko v jinych souvislostech ;)
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO: skoro jsem mel takovy pocit, kdyz jsem klukovi (prvni trida) ukazoval vzorecek vypoctu rychlosti jeho auticka na dalkove ovladani :)
    (ale zase tak mimo to nebylo, jednoduche deleni zvlada delsi dobu, a ted uz dokonce i kdyz je vysledek necelociselny, typu 3/2 nebo 5/2)
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO
    KAERO --- ---
    SIRIEN, GILHAD: hernajs, ne a ne, vzdyt to pisu. Spravne je to presnost a spravnost.

    Tady mate i cesky dokument od uradu pro technickou normalizaci, metrologii a statni zkusebnictvi:
    https://www.unmz.cz/sborniky_th/sb8/nejistoty.pdf

    GUMBA: cestina rozlisuje, anglictina taky, samozrejme neodbornici to nazyvaji jak chteji. ale od tebe ocekavam vysoce vysokoskolskou odbornost :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEALA: ono mate i to matematicke zapsani, nahore je ypsilon ale dole je gama ;)
    TRILOBYTE
    TRILOBYTE --- ---
    LEON_CHAMEAU: A to lidi rikaj, ze AI je jenom hype bez praktickyho vyuziti.
    LEON_CHAMEAU
    LEON_CHAMEAU --- ---
    Vedci konecne naucili AI kreslit penisy!

    GitHub - dickrnn/dickrnn.github.io: a recurrent network trained to draw dicks
    https://github.com/dickrnn/dickrnn.github.io/
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SIRIEN: Rozptyl uz je ale zabrany, je to cesky vyraz pro varianci (dispersion). V metrologii je myslim fakt ta "spravnost", ale neni to proste bezne zazite.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    KENJIRO: blbý je ze u obrázků není na první pohled patrně, co je proměnna, může to být počet lístků...
    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SIRIEN: Bezne se pouziva "stredni hodnota" a "smerodatna odchylka" (lidove prumer a rozptyl) s hodnocenim s hoddnocenim (priblezne) spravna/nespravna a mala/velka
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HARALD: Není to furt ta samá veličina, jen pojmenování je jiný? Mám v knihovně vysokou míru informační entropie, nebo nízkou úroveň organizovanosti? Obojí, protože prostě nejsem schopnej se dokopat k tomu, abych si ty knížky roztřídil a seřadil. Pořád měříš jednu a tu samou věc, jen ji jinak pojmenováváš.
    HARALD
    HARALD --- ---
    SIRIEN: Není rozptyl spíš opačnou veličinou k precision?

    High diffusion = low precission
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    GUMBA: přesnost a rozptyl.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Ja jen chtel vypichnout, ze cestina v tomhle moc nerozlisuje a oba terminy preklada stejne (aspon v bezne mluve, v metrologii na to urcite je korektni termin - ja bych hlasoval za spravnost, ale zazite to bohuzel moc neni). Je tez fakt, ze oni to motaji dohromady i angicky hovorici narody, trebaze jim to jazykove nesplyva.

    OTAVA: Je to holt jen prvni cartoon, ktery jsem vygooglil ;)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    GUMBA: priklad c1 nei spravny, protoze soustrel je kolem stredu, je tedy variaci na bod 3 pouze s vetsim rozptylem.
    KAERO
    KAERO --- ---
    GUMBA: ne, to je rozdil mezi presnosti a (spravnosti nebo pravdivosti)!
    (rozdil mezi spravnost a pravdivost je mimo uroven nyxu a ponechame to ceskym byrokratum, protoze zavisi zda je stred namalovaneho terce hodnota konvencne prava nebo prava ci jen referencni hodnota)

    A pro anglicke nazvoslovi tady: JCGM 200:2008 International vocabulary of metrology — Basic and general
    concepts and associated terms (VIM)

    measurement accuracy: closeness of agreement between a measured quantity value and a true quantity value of a measurand

    measurement precision: closeness of agreement between indications or measured quantity values obtained by replicate measurements on the same or similar objects under specified conditions
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    Koukam, ze cas od casu je potreba zopakovat rozdil mezi presnosti a presnosti ;)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam