• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SIRIEN: Bezne se pouziva "stredni hodnota" a "smerodatna odchylka" (lidove prumer a rozptyl) s hodnocenim s hoddnocenim (priblezne) spravna/nespravna a mala/velka
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HARALD: Není to furt ta samá veličina, jen pojmenování je jiný? Mám v knihovně vysokou míru informační entropie, nebo nízkou úroveň organizovanosti? Obojí, protože prostě nejsem schopnej se dokopat k tomu, abych si ty knížky roztřídil a seřadil. Pořád měříš jednu a tu samou věc, jen ji jinak pojmenováváš.
    HARALD
    HARALD --- ---
    SIRIEN: Není rozptyl spíš opačnou veličinou k precision?

    High diffusion = low precission
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    GUMBA: přesnost a rozptyl.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Ja jen chtel vypichnout, ze cestina v tomhle moc nerozlisuje a oba terminy preklada stejne (aspon v bezne mluve, v metrologii na to urcite je korektni termin - ja bych hlasoval za spravnost, ale zazite to bohuzel moc neni). Je tez fakt, ze oni to motaji dohromady i angicky hovorici narody, trebaze jim to jazykove nesplyva.

    OTAVA: Je to holt jen prvni cartoon, ktery jsem vygooglil ;)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    GUMBA: priklad c1 nei spravny, protoze soustrel je kolem stredu, je tedy variaci na bod 3 pouze s vetsim rozptylem.
    KAERO
    KAERO --- ---
    GUMBA: ne, to je rozdil mezi presnosti a (spravnosti nebo pravdivosti)!
    (rozdil mezi spravnost a pravdivost je mimo uroven nyxu a ponechame to ceskym byrokratum, protoze zavisi zda je stred namalovaneho terce hodnota konvencne prava nebo prava ci jen referencni hodnota)

    A pro anglicke nazvoslovi tady: JCGM 200:2008 International vocabulary of metrology — Basic and general
    concepts and associated terms (VIM)

    measurement accuracy: closeness of agreement between a measured quantity value and a true quantity value of a measurand

    measurement precision: closeness of agreement between indications or measured quantity values obtained by replicate measurements on the same or similar objects under specified conditions
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    Koukam, ze cas od casu je potreba zopakovat rozdil mezi presnosti a presnosti ;)

    VANEK
    VANEK --- ---
    BROUKOID: Ještě jednou pomaleji, jak to dělal s tou ryskou? Resp. jak PŘESNĚ bylo zadání?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SUCHRE: Ano, ale zacinat odhad tim, ze PI=3.99999999998 nebyva nejstastnejsi :)
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    lepsi, tedy rychlejsi a levnejsi
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Nekdy by bylo presny mereni tak drahy, ze kvalifikovanej odhad je v ramci tolerovany odchylky presnejsi. Jsou v zivote lidskym chvile, kdy i pi=4.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ARCHIMEDES: a teď si představ, že takhle přesný čísla generujou projektanti na základě vágních odhadů nějakýho kolíka u vrtačky, kterej se "snaží" posoudit geomechanický vlastnosti hornin, který lítají těch 20-30% minimálně. k tomu pak ještě přidají keofecient jistoty a staťák je na světě.
    samozřejmě když jsou na to peníze a poptávka, dají se udělat laboratorní rozbory na neporušených vzorcích, jenže ten pak reprezentuje hodnoty pro nesmyslně velkou plochu/úsek. občas může reprezentovat i nepříbuzný materiály.
    úplně stejně to funguje i v hydrogeologii. pokud nejsou peníze na hydrodynamickou zkoušku, tak se koeficient filtrace odhaduje v řádech podle "předpokládaných"/obvyklých vlastností materiálů. a pak z toho zase někdo počítá přesný čísla.
    OLTSKUL
    OLTSKUL --- ---
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    KENJIRO: Protože:

    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BROUKOID: já si ještě vzpomínám, že v nastavení koeficientů bylo potřeba zohlednit i to, jestli je daný prvek kritický pro funkčnost a jak snadno je nahraditelný (uváděli to na příkladu uchycení zrcátka tramvaje - že tam stačí koeficient těsně nad 1, protože bez zrcátka tramvaj furt jede a navíc jde jednoduše navařit nové - oproti třeba uchycení jeřábu, kde jsou ty koeficienty řádově vyšší).
    Ale taky jsem do konstrukce nešla, takže praxi neznám.
    MINDA83
    MINDA83 --- ---
    MAKOSHARK: S těma kreativníma řešeníma někdy mívají problém učitelé. Na střední nám onemocněla profesorka matematiky a dostaly jsme jinou, která neuznávala postupy který neučila. Dostal jsem z několika písemek za 5 ačkoliv výsledky byly správně, jenže postupy jsem měl jiný, pro mě jednodušší, než nás učila. Do teď si vzpomínám jak mi vysvětluje že i25 si musím rozepsat jako i2 x i2...... x i1 a pak to roznásobit. A já se ji marně snačil přesvedčit že stačí 25 vydělit 4 se zbytkem a ten zbytek představuje tu hledanou mocninu.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    BROUKOID: jo a teda samozrejme k "bezpecnostnimu koeficientu" se vaze tzv. "efekt kurvitek" - coz je z tohohle pohledu pouze snaha dostat bezpecnostni koeficient co nejbliz k 1.0 jak to jde..
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ARCHIMEDES: toleranci si nepamatuju.. je dost mozny ze vstupni hodnoty davaly nejakej "rucne spocitatelnej vysledek" typu 15.25 apod - to si zpetne domejslim podle toho, ze si nepamatuju ze bych se toleranci nejak trapil..

    Jinak co se "empirickejch koeficientu" tyce - na strojarne sme meli na skoro kazdou konstrukci "bezpecnostni koeficient" - jeho hodnoty byly v tabulkach, nicmene taky takovejch "vagnich" (tj. neco jako "automobilovy prumysl", "zemedelstvi", "vojenska technika", atd) - nicmene to plati pro konstrukci.

    Co bylo v ty pisemce z mechaniky tekutin byly spis veci fyzikalni - jako napr. (vymejslim si - nepamatuju si to):
    - jakej bude pokles tlaku v potrubi ktery bude mit takovej a takovej tvar
    - jaka bude rychlost plynu na vytoku z lavalovy trysky pri takovejch a takovejch podminkach
    - atd.

    - tj. tam byly hodnoty ktery bezpecnostnima koeficientama zatizeny nebyly (vetsinou) - spis to byly hodnoty, ktery by mohly bejt vstupem pro vypocet nejaky konstrukce, kde by se pak uz samozrejme bezpecnostni koeficienty pouzily..


    A kdyz uz sem zase u "bezpecnostnich koeficientu" - hodnoty se bezne pohybovaly mezi 2-10, pricemz ta hodnota byla hodne ovlivnena mnoha faktorama:

    * jak moc se da verit tomu, ze hodnoty vlastnosti materialu platej pro kazdej kus (napr. valcovana ocel podle normy XY ma vlastnosti stejny at je vyrobena v zime nebo v lete, v nemecku nebo v cesku; a napr. u betonu uz je rozptyl vlastnosti vetsi)
    * jak moc zalezi na hmotnosti (letadla muzou mit 2-3, zemedelska technika klidne 20 (muj odhad))
    * jak moc zalezi na bezpecnosti (vytah bude mit vic nez sekacka na travu..)
    * v jakym prostredi (z hlediska namahani a opotrebeni) se to bude provozovat (laborator vs. zemedelstvi)
    * jak moc dobre se da dana vec spocitat/nasimulovat
    * atd, atd.

    Nicmene to sou 20 let stary informace.. mozna je to dneska jinak.. ve strojarstvi sem nezustal..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam