• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    TROFOZOIT
    TROFOZOIT --- ---
    KAERO: Etická komise to jednomyslně schválila, měla jsem v ruce skalpel a navíc jsem je pak stejně sežrala ;)

    ZCR: Nejvíce se tu demonstroval problém, že třeba oranžový byly jen čtyři, musela jsem dobře plánovat, která barva bude v které generaci. A někteří byli i s různým postižením a do fotky se nehodili. Bych si stěžovala, červených zas bylo velmi mnoho, tak jsem je hodila do první generace a ještě zbylo na jídlo ;))

    GAARQ: To bylo právěže pro demonstraci náhodnosti rekombinace. Dělala jsem to schválně pro skupinu genetické genealogie, protože oni si přečtou, že od rodiče 50 % a od prarodiče teda průměrně 25%, ale ono je to právě jinak. Rekombinace je náhodná a segregace jednotlivých původních centromer taky. Jasná polovina je jen rodič, a některý prarodič se fakticky až "vyředí" na minimum zatímco jiný může být v neočekávatelně velkém procentu.
    Oni často přijdou se shodami v autozomální DNA, a diví se jaktože tady od toho prarodiče mají tolik shod a od jiného ne, jestli je to špatně, jestli když to od nějakého nenajde nic, je to chyba atd.
    (a týká se to samozřejmě pouze genotypu, fenotypicky vzato, je ananasový gumídek zhusta částečně recesivní ;)

    Už existující kolující obrázek s nařezanými gumídky to měl navíc i špatně, tak jsem to musela opravit ;)
    Protože to je fakt piplačka to řezat na třetiny, použila jsem schválně extra velké gumídky co mají v Tescu.
    Nakonec to komentoval na Twitteru i CEITEC Connect, což je jakože dobrý ;)

    JON: Chuťovost jsem jako znak u rekombinantů raději nezkoumala, jako on ten skalpel je použitej a desinfikovanej z labu ;)


    ZCR
    ZCR --- ---
    TROFOZOIT: na tomhle modelu se taky pěkně demonstruje selekční tlak vyvolaný predátory s estetickými preferencemi ("fuj, zelený nežeru")
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: Demonstrativní chimérizace!
    KAERO
    KAERO --- ---
    TROFOZOIT: a mel jsi vubec schvaleni od eticke gumidkove komise?
    TROFOZOIT
    TROFOZOIT --- ---
    TEAPACK: Dokumentaci říkáte.. ;)

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    TROFOZOIT: to není možné, vyžaduji opakování pokusu, nebo předložení prováděcí dokumentace ;)
    CELLINDRA
    CELLINDRA --- ---
    TROFOZOIT: Už vůbec netuším, pravděpodobně to sdílel někdo na FB...
    TROFOZOIT
    TROFOZOIT --- ---
    CELLINDRA: Jen tak čistě ze zájmu, kudy se to k tobě dostalo? Sleduju tento svůj gumídkový projekt z uzavřené FB skupiny od doby, kdy se po roce letos v srpnu objevil na něčím Twiterru :)

    PRGBEAR: Přesně tak ;)

    TEAPACK: Tam žádný citrónový nebyl. Akorát je ta nažloutlá tak průsvitná, že to chytá odstíny od barev okolo.

    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Zavrhněme každého kdo nepoužívá/al SI a nebude ve školách co učit. Nedělejme z toho takový problém.
    Stačí se půl minuty zamyslet (času, úhlové, světelné :-)
    KAERO
    KAERO --- ---

    akourat koukam png s alfa kanalem a tmavym skinem nyxu moc nefunguje

    RAGUPKI: ale jo, ja se jen ptal, proc se ten panslovanismus tak zazil a lidi to chteji pouzivat, kdyz tady mame hromady anglicismu kterych se nevzdavaji.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    Děcka dyť jsem vám to tady včera linkoval, vteřina je jen další noso-čisto-plena, která se akorát zažila. Je to to samé. Poděkujme Sedláčkovi a potažmo Hankovi; stejně jako za slova shluk, sáhodlouhý, hovor, holedbat se, rachot, trapný...odkaz rukopisů žije.
    Stukečný vjedecký nazi by mňel být na stráži přet těmitomi nepúvodňými panslovanismi.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    WANAH: spolužačka na gymplu odmítala používat jako jednotku při fyzice nanosekundu, že to je ošklivé slovo a držela se nanovteřin.
    WANAH
    WANAH --- ---
    KAERO: Vteřina zní spisovněji a navíc neobsahuje sprosťárnu ? :)

    Přijde mi to podobné jako, když se někdo jmenuje např. “Vohlý” lidi mají tendenci interpretovat to jako “Ohlý”.
    KAERO
    KAERO --- ---
    VOYTEX: lehce humorny pohled cestinare na dany problem:

    "Zajímalo by mne, zda si vůbec uvědomujete, jakému teroru je vystaven váš kolega češtinář, který zcela nevinně vysloví „Pět vteřin do konce!“, před třídou, jejímž profesorem fyziky je matfyzák."
    Jak to vidí češtinář: Vteřina nebo sekunda? | Matfyz.cz
    https://www.matfyz.cz/clanky/jak-to-vidi-cestinar-vterina-nebo-sekunda
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KAERO: To by mohlo bejt zajímavý, ale z jakýho konkrétního pohledu by to ta studie měla studovat?
    Ale lidi to holt zaměňujou, pravděpodobně proto, že vteřina byla tak dlouho i jednotkou času, že je to prostě nějak zažraný do kolektivního povědomí. A zvyk je železná košile, jak známo. Tenhle článek z Naší řeči z roku 1977 dokonce explicitně zmiňuje vteřinu jako časovou jednotku:

    Naše řeč – Úterý — vteřina
    http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5967

    Nebo maj jednoduše v píči. Každopádně jazyk je věc, která se nějakejma preskripcema strašně těžce upravuje, zvlášť když je to takovejhle případ. Protože pro běžnýho mluvčího jsou vteřina a sekunda jako slovo pro časovou jednotku synonyma a pokud někdo použije v řeči vteřinu, je z kontextu v naprostý většině případů naprosto jasný, jestli mluví o trigonometrii, nebo čase.

    ROBIN_SNNS: Takže ano, mohli se to lidi naučit rozlišovat. Ale proč by to dělali, když si i bez toho bez problému rozuměj?
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    hu.mor.
    KAERO
    KAERO --- ---
    Kdyz uz to tu resime, neni nejaka jazykovedna studie na sekunda vs vterina? Hlavne z toho pohledu, ze v novinach ctu dnes a denne hromady anglicismu, ale vidim tendenci odchylovat se od sekundy a pouzivat vterina? To je nejake jazykove novoobrozeni na uplne blbem miste? Treba dnesni aktualne.cz:
    "Cvičný let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX automaticky zrušil systém zhruba vteřinu před startem, informovala agentura AP. "
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    ERGOSUM: Vteřina je samozřejmě povolená, ale jen jako jednotka rovinného úhlu. Jako jednotka času ne, to je sekunda. Viz Vyhláška o základních měřicích jednotkách a ostatních jednotkách a o jejich označování
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    " Prostě klasický český bordel."
    A tím se dostáváme opět k té kundě a otázce, zda byla metrická, či asymetrická. :-)
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    ERGOSUM: Jazykově přípustná je, z pohledu jednotek SI nikoliv. Prostě klasický český bordel.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam