• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SALVATOR: spočtou si sám dle obrázku foot * yard * fathom * cable... a poposkočej
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MERLIN: Určitě? V námořní míli má prej bejt 6076.1155 stopy. Což teda pořád není dobře, ale o 80 stop mimo to není

    Nautical Miles to Feet Converter
    https://metric-calculator.com/convert-nmi-to-ft.htm
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    MERLIN
    MERLIN --- ---
    SALVATOR: Buď to dělal diletant, nebo to má vysvětlovat, proč se občas lodě nedostanou tam, kam mají namířeno. Námořní míle přes ty podjednotky je o 80 stop kratší, než počítaná napřímo... 8)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    DOKIS
    DOKIS --- ---
    CERMI_FOX: Ale co idealizovaný sférický smrtelník ve vakuu? Ten by to zvládnout mohl.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Vtip není v tom, že by američani přišli s dvanáctkovou soustavou.
    Oni přišli na to, jak smíchat všechny možné soustavy a měrné systémy. A udělat v tom neskutečný bordel. Ale je to bordel na který jsou hrdí.

    Tak jako je SI sjednocena na desítkové soustavě, lze si představit jinou, stejně dobrou, nebo lepší, sjednocenou v dvanáctkové soustavě. To zatím neudělal nikdo.

    Soustava s jednotným "galonem, barelem, mílí, ... ", které jsou zároveň důsledně tuctem / tuctinou? Proč ne. Lepší než co mají teď.

    Jen by evropské šrouby nepasovaly do amerických matic. Chudci číňani.

    Ale český instaltér se bez palců také neobejde. Už jen aby mohl držet hasák.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ZBYNEK: Číňan to bez problému ukáže na jedný ruce klidně až deset piv:

    Chinese number gestures - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Chinese_number_gestures
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    CORDESCU: Jako historicka zajimavost dobry, ale to uz mi fakt prijde jednodussi a praktictejsi prejit na binar a ukazovat na ruce cisla do 31.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    SIRIEN: "Pokud si chceme počítání ulehčit počítáním na prstech, použijeme nikoli samotné prsty, ale články prstů jedné ruky kromě palce, těch je totiž právě 4 × 3 = 12."
    Dvanáctková soustava – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Dvan%C3%A1ctkov%C3%A1_soustava

    Sedm piv ukážeš těžko...
    CORDESCU
    CORDESCU --- ---
    SIRIEN: jakoze palcem ukazovali na zbylych 12 clanku prstu. takze sedm piv je palec na prvnim nebo poslednim clanku prostrednicku, podle smeru pocitani. s druhou rukou snadno napocitas do 60.

    https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-7e70c7270fd90f44d7ff3ec2eaa41f3f-pjlq

    proper citaci nemam, ale takhle jsem to slysel uz kdysi na skole
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    ROBIN_SNNS: A v české verzi namísto Franklina Diviše.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    ROBIN_SNNS: nevím, jestli definice metru "Metr je délka, kterou urazí světlo ve vakuu za 1/299792458 s" je něco, co si běžný smrtelník umí představit a se stopkama a laserem odměřit :)
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    MAGUMI: články prstů bez palce, jo? Citation needed. A prosím o ukázku toho jak barmanovi takhle ukazuju sedm piv (pic included).
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    Na margo Tesly - bez ohledu na to, jaké ezoteričnosti mu balvani dneska připisují, má za sebou nesporné objevy - i kdyby neobjevil nic jiného, než točivé pole, zasloužil by solidní pomník.
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    GILHAD: Tak s dvanactkovou neprisli američani, ale stari babylonani a na prstech ji pocitali - pocitali clanky prstu na jedne ruce (bez palce).
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    BROUKOID: IMHO určitě nevede, ba právě naopak. Vede k namemorování nějakých obskurních hodnot způsobem, který naopak potlačí smysl. Normální američan to stejně nebude v běžném živortě počítat - s vyjimkou několika nejprofláknutějších věcí - a ty taky nebude počítat, ale prostě je namemoruje.

    Připomíná mi to pořvávání učitelky dějepisu "Každý musí vědět, kdy byla sepsána Zlatá bula sicilská, i když ho vzbudím o půlnoci!" - No, nevím to a kromě školy se mě na to nikdy nikdo neptal, natož aby mě kvůli tomu budil o půlnoci. A taky nevím, o čem vlastně byla, co z toho plynulo a proč by to vůbec mělo někoho zajímat. To jsme se - na rozdíl od letopočtu - ve škole neučili.

    Stejně tak si nepamatuju datum narození a úmrtí Machiaveliho, natož kdo za jeho života vládnul a kdy se tento narodil a zemřel - ačkoli jsme se to ve škole učili. Zato jsem si několikrát přečetl jeho knihu Vladař a pamatauju si z ní toho spoustu - ačkoli jsme se to ve škole rozhodně neučili. Jen to, že ji napsal a tečka.
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    I když dojmy hipsterů že když na to jde sáhnout a není to rovnice tak to není věda jsou dost směšné, tak Leonardo byl určitě vědecky vtipnější. Zkuste ho radši trumfnout...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Nemohu si pomoci. Ale Leonardo si díky rozhodně zaslouží.
    Nemohu mluvit za autora obrázku, ale on tam omezení na vědce podle nějaké definice nemá.

    Jestli chcete poděkovat dalším, můžete udělat další obrázky. ;-)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    BROUKOID: Hele co by sis představoval, že v 15. století předvede za výstupy, které by se z dnešního pohledu daly považovat za (exaktní) vědu? Nic jako fyzika, chemie apod. ještě neexistovalo.
    Bylo to století před prvními (z dnešního pohledu vědeckými) pozorováními a experimenty Galilea. A dvě staletí před tím, než Newton/Leibnitz přišel s diferenciálním & integrálním počtem - středověká matematika si tou dobou hrála hlavně s prvočísly.
    Za časů Da Vinciho "vědci" řešení častěji hledali v bibli namísto v pozorování skutečnosti. Naopak Da Vinci zkoumal věci na tu dobu převratně, ač to ještě nebyla vědecká metoda per se, troufl bych si říct, že položil základy dnešního přístupu k vědeckému zkoumání.
    Posunul tehdejší znalosti anatomie (nejen) člověka na úplně jinou úroveň, položil rané základy (geometrické) optiky (víc než 100 let před Huygensem a Snelliem), studoval proudění (např. popsal turbulenci a všiml si toho, čemu se dnes říká Richardsonova kaskáda) atd atd.

    Jako to radši vyškrtněte pedofilního Schrödingera, Born s Heisenbergem tu klíčovou rovnici přes matice stejně zvládli dřív a líp, a Bohr jim všem vysvětlil, co si o výsledcích mají myslet. :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam