GUMBA: tedy, cim rychleji elektron leti od elektronoveho Mesice, tim je tezsi a tim vice je pritahovan nazpet. Ale .. kdyz si to predstavim jenom jako radialni pohyb, tak cim pomalejsi, zabrzdenejsi bude, tim bude lehci a tim mene bude brzdeny .. unikova rychlost bude existovat.
Ze by uvnitr elektronoveho Mesice s vysokou koncentraci elektronu bylo nejak moc relativisticky urychlenych elektronu se mi nezda, hned se srazi a vyzari svetlo, zpomali.
Jeho vize tedy asi byla, ze se elektrony asi nehybou ale kmitaji, podobne jako jsi psal o kvarcich a gluonech, pak by se elektrony neszrazely a neztracely by energii/hmotnost. Zavrene v pasti, s vyjimkou tech okrajovych, ty se muzou vzdalit.
Muzu si to predstavit jako cibuli, vrstvy elektronu, ktere se od sebe vzdaluji a ktere se snazi mit co nejvetsi plochu. To bude ta elektrostaticka sila. Vzdalenost od jadra, funkce casu. A druhou fuknci casu jak roste energie tech elektronu a tim jejich hmotnost .. o rozdil toho o co se pohly ty okrajove a o co se nepohly ty vnitrni. Nejmene se budou hybat ty v jadru, ale tech je nejmene. No pravda si je, ze elektrostaticka sila neni nijak velka, takze casu bude dost?