E2E4: ale ty normy byly splnitelné... ale třeba u hybridů, jejichž motory by běžely v konstatních otáčkách. když bys šlápl na plyn, šlo by to z baterky. Jenže to by bylo drahé. A zisky by klesly, protože nové technologie by bylo nutné teprve investovat, masivně. A lidi by si dražších aut kupovali méně a výsledku by se nasrali na ty politiky, co to zavedli.
Takže souhlasím, výsledkem byl denial. Asi jako když viktoriánská společnost byla navenek podivně asexuální (byť ne post-genderově asexuální, naopak ultra-genderově vyhraněná) - ale v praxi gentlemani chodili do bordelů. A nebo jako papaláši za komunismu - teoreticky levicoví politici, v praxi bohatá, v podstatě feudální elita s limuzínami, vilami, apod. A stejně pokrytecké je to s určitou částí politické reprezentace prosazující navenek ekologická řešení - ale schopné doletět na konferenci o snižování emisí letadlem, že jo.
Stejně jako ve středověku plně dostát křesťanské věrouce znamenalo odejít do kláštera (což většina populace neudělala, část která to brala vážně, ovšem jo, i když někdy tam byla velká směs důvodů a nakonec se lidi chtěli především mít v mezích možností dobře a cítit se bezpečně), tak dnes by skutečně přesvědčený EU občan měl odejít do pasivního domu poháněného OZE a jezdit do práce na kole. A skutečně, určitá část populace např. v Holandsku, Rakousku či Dánsku, takto žije. Ovšem je to menšina a sama o sobě nezmění nic.
Proto Evropě zoufale chybí nějaký Elon Musk.. jenže ten si v libertariánských USA stěžuje na byrokracii, tak co by asi teprve dělal v EU? Tady je změna většinového životního stylu strašně těžká, což dokazuje i ta kauza, kterou rozmazáváš. Kdyby úředníci rovnou stanovili, jakými prostředky si představují, že toho automobilky dosáhnout, tak by to bylo protitržní a řízené hospodářství, apod., to se samozřejmě nesmí.. tak se stanovily limity, které fakticky znamenaly změnu technologie, byl to podobně zásadní poždavek, jako vytrhání olověných vodovodních trubek (u nás v baráku se to řešilo ještě 20 let po revoluci... komunisti radši chtěli celý Břevnov zbourat, než aby se s tím srali) nebo odstranění azbestových izolací.
Já osobně nejsem úplně příznivcem byrokraticky nařízených změn ze dne na den - spíš by se alternativa měla masově rozšířit, když je reálně dostupná, ovšem to by předpokládalo, že veřejnost se řídí zdravým rozumem a je připravená na někoho brát ohledy, což je nesmysl - veřejnost se chce opájet symboly, které dodávají vysoký sociální status a sociální status ekologických řešení je dnes nulový či spíše záporný. (toto chtělo řešit bright-green "hnutí" Bruce Sterlinga, tedy že by s ekotechnologiemi byla spojená společenská prestiž - a je to taky přesně to, o co se snaží průkopníci solárního létání...)