• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    Sledujete také spřízněné kluby Domácí zprávy a komentáře, Zahraničněpolitické události? a Ruská Federace - události a vývoj dnes a zítra...?
    ---
    Debaty k news
    ---
    Novinky z EU:
    Integrace.cz
    EUObserver.com


    Interaktivní mapa EU se základními informacemi o EU a jednotlivých členských státech


    ANKETA


    Aktuální téma Lisabonská smlouva
    rozbalit záhlaví
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    OLGA73: Nedělejte si iluze,že k zlepšování pozice dělníků vedla kapitalisty tato úvaha.Hlavním důvodem poválečného vzestupu životní úrovně dělníků vedl srach z opakování revolt a příklonu k východnímu bloku.Bývalé NSR bylo plné radikálů a levičáků,levicové smýšlení bylo v 7Otkách mainstream a cílem elity bylo chudině materiálně ucpat krky.Sytý člověk nerad revoltuje,chudák nemá co ztratit.
    Myšlenka sociálního smíru je založena na principu podělení se s ostatnímy,by chudí nepodřezávali bohatým krky...v uvozovkách.
    Bohužel tento správný trend byl v poslední době nahrazen opětovným tvrdším přístupem,který je zejména představován přesouváním výroby za cenu maximalizace zisku.Dochází k neskutečné kumulaci majetku a nůžky se opět začínají rozevírat.Pracující chudoba začíná být fenoménem nejen v rozvojových zemích,ale je stále častějším problémem i vyspělého světa.
    Ostatně i socialismus dojel na majetkovou stránku věci,na nic jiného.Pokud se bohatí přestanou chobvat racionálně mohlo by se jim to krutě vymstít..každý systém pokud utahuje smyčku čeká revoluce.
    Ostatně právě nespokojenost je jeden ze současných tahounů vzestupů nebezpečných populistických a neváham říct fašistických stran,i když tam je faktorů více...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    OLGA73: Nejsem si jist, zda jde o nepochopení, nebo úmysl.
    Stávky a nepokoje byly před Marxem. Že hladoví, kteří nemají co ztratit mají horší výkony a je s nimi víc práce, také nebyla novinka. Takže klíčem byl prospěch. Bylo to výhodnější. Zaměstnavatel s méně hladovými dělníky vydělal víc než zaměstnavatel s drábem. Otroctví a nevolnictví také nebylo zrušeno z lásky. Prostě bylo méně efektivní. A stejně zanikají a přetvářejí se komunistická zřízení. Nejsou efektivní.
    " které zorganizované námezdní pracovnictvo praktikovalo, podpořeno z teoretické stránky Marxovými tezemi"
    Jako komunistická úderka dobré, ale tak to vážně nebylo. Představa námezních pracovníků, jak čtou organizovaně po nocích Marxovy spisy je podobná, jako představa podnikatele, který půjde raději žebrotou, než by nechal pracovníky sebeméně strádat. Mohlo k tomu občas dojít, ale většinou to bylo jinak.
    "A taky jaképak revoluce. Jedna byla ve Francii v 18. století,"
    No při pohledu na to, jaké štěstí Francouzům přinesla, bych řekl že by úplně stačila. Někdo má jiný názor. Takže přeji nebeský klid v duši.
    OLGA73
    OLGA73 --- ---
    ERGOSUM: To je ale roztomilá představa, že třeba pracovní podmínky pro dělnictvo napříč tehdejší Evropou se začaly zlepšovat ne (mimo jiné) díky stávkám, nepokojům, pokusům o revoluce, které zorganizované námezdní pracovnictvo praktikovalo, podpořeno z teoretické stránky Marxovými tezemi, ale díky tomu, že to tak chtěli osvícení pracovníci.
    Láskyplný monarcha se večer zasmušil a řekl si, jaká je to hrůza, že ti námezdní pracují 14 hodin, co kdyby pracovali jenom dvanáct.
    Čekám, jestli se dočkám nějakého nového výkladu toho, že Bismarck zavedl v Německu sociální pojištění, protože byl ze srdce přesvědčený lidumil.
    A taky jaképak revoluce. Jedna byla ve Francii v 18. století, pak se celé 19. století vládnoucí vrstvy snažily zlepšit život těch dole, aby se jim ty nevděčné kurvy odvděčily Aurorou a Leninem.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HUGO: JONAS3: Na druhou stranu, ty podmínky se v zemích jako Británie, Francie, Rakousko-Uhersko začaly zlepšovat bez revolucí už v době, kdy v Rusku vládl car a buržoazie. Evidentně to tedy šlo bez revoluce. Ta Francouzská byla před Marxem. Ty myšlenky byly už rozšířené a Engels šel sám podobným směrem.
    Domnívám se tedy, že Marx významný byl, ale pokud mu dnes přičítáme zlepšení životních podmínek, došlo by k nim stejně i bez něj. Prostě proto, že to bylo pro vládnoucí vrstvu výhodnější. Nebylo by komunistické Rusko, Čína, Kuba, ...
    Na druhou stranu. Pokud platí, že každá filozofie se musí historicky znemožnit tím nehorším způsobem, je možná lépe, že se to stalo tak brzy a škoda nebyla větší.
    HUGO
    HUGO --- ---
    JONAS3: zas dlužno dodat, imho, že je řeč o době, kdy nemalá část populace strávila v podstatě veškerý svůj bdělý čas tvrdou prací, aby zároveň trpěla nemocemi z podvýživy, nemožností žít v hygienicky snesitelném prostředí, permanentní nejistotou jestli bude mít zítra práci atd., ne nepodobně nevolníkům na venkově o století či dvě dříve, včetně možností s tím něco dělat; no a Marx a jeho dílo je bezpochyby součástí postupné modernizace naší společnosti... takové muzeum o něm a jeho době a postupných společenských proměnách a třeba i s expozicí kam až to v některých místech zašlo, když si ho nějaký zločinec začal brát do huby, si paušální srovnání s muzeem totality fakt nezaslouží, Marx nemůže za naše posraná společenská zřízení (pokud to nebude muzeum, ale zakamuflované agitační středisko nějakého současného politického směru, tak to samozřejmě dobře nebude)
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    JONAS3: Jsem na Junckeruv projev velmi zvedav, uvidime po 4. kvetnu.
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    GREATDRAKE: Podle mě to byla tak velká osobnost, že si muzeum zaslouží. Nestavěl bych mu ale sochu, určitě ne ve světle současného obrazoborectví, které tak hystericky probíhá v USA.
    Jinak to muzeum - ano, stejně jako je muzeum totality, nacismu atd. jako připomínka kam to až došlo.
    Zásadně ale nesouhlasím s tím, aby tam vystupoval představitel jakékoliv instituce, která o sobě tvrdí, že je demokratická. To je protimluv. A když už, tak jen ve smyslu upozornění na tu špatnost - něco jako když před majorem Zemanem je to upozornění na ideologii...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ATOMIKS: Totéž by bylo možné tvrdit o lobotomii, upalování čarodějnic, ...
    Také v těchto případech lze nalézt pozitivní zrnka. Objevitele těchto postupů ovšem neoslavujeme.

    GREATDRAKE: Já bych mu to nebral. Kdyby to ovšem nedal do jednoho pytle s třídním bojem.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SAMOUT: Aha, takze moje logika je to, co pises ty. Chapu, dal nema cenu diskutovat.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK: A to uz vubec nemluvim o tom, ze tem cipum pak nekdo musi rict, co maji pocitat a jak. Samotnej cip bez sw instrukci ma hodnotu toho kremiku z kteryho je vyroben. Takze - kdo vyviji operacni systemy a dalsi sw? Taky stroje?
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SAMOUT: Co to blabolis? Dyk pisu, ze uz dnes to delaji kompy samy, tak to proste budou delat dal.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK: OK, takze za jak dlouho nastane definitivni konec vypocetni techniky? Bo ten je zcela neodvratny v momente, kdy tihle tvoji "starci" umrou, podle tehle logiky.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SAMOUT: Dyk to pisu. Existuje par sedivejicich lidi, kteri to kdysi vymysleli a dnes trochu chapou, co tam ty pocitace kresli. Zbytek na to kouka a netusi. Zijeme v cyberpunkove budoucnosti. Teda aspon nekdo z nas.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK: Jasne, ale vzdycky za tim stoji clovek. Vzdycky. Tomu pocitaci proste musi nekdo dat instrukce, jak ma ten procesor navrhnout. Protoze jinak by to byla zcela autonomni umela inteligence, a ne, tak daleko jsme jeste nedospeli. V momente, kdy budeme mit stroje, ktere ZCELA AUTONOMNE, BEZ ZASAHU CLOVEKA budou schopny vyrobit dalsi stroje, tak nastane Matrix nebo Terminator (nadsazka). Ono by to taky znamenalo, ze prvni vec, kterou by ten pocitac musel udelat, je navrhnout novejsi pocitac, kterej bude vymyslet novejsi procesory. Protoze jinak by to znamenalo, ze procesory z roku 2018 navrhl pocitac stary tech tvych nekolik desetileti, leda by si sam vyrobil nastupce.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SAMOUT: No prave. Uz peknych par let (desetileti?) jsou procesory tak slozite, ze je navrhuji a vyrabeji pocitace. Existuje sice par starsich lidi, kteri tak nejak tusi, jak se to dela, ale ti uz vymiraji.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK: No rozhodne clovek, ne robot.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SAMOUT: Schvalne, jestli prijdes na to, kdo vyviji nove cipy do smartphonu a pocitacu.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    GOONER: Tak on to vesměs ani nikdo moc nezkouší. Celá tahle debata začala tím, že mu mají otevřít muzeum a postavit sochu - což, byť s tím celým moc nesouhlasím - není prostě až tak nelogické.
    GOONER
    GOONER --- ---
    BANSHEE: Marx dokázal celkem přesně popsat problémy industrializované společnosti. Bohužel už nebyl tak přesný v pojmenování příčin. Řešení, která navrhl, se ukázala jako katastrofální a jeho předpovědi se nikdy nenaplnily. Kapitál je zajímavou analýzou západní společnosti 19. století, ale pokoušet se z něj čerpat poznatky pro současnou praxi je pokus o zopakování si jednou vyzkoušené slepé uličky, která vedla k hromadám mrtvol a bídě.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    GOONER: V bludu žijí možná tak komunistické partaje, ať už na Východě, nebo na Západě. Bez Marxe by totiž nebyla ani velká část sociální demokracie, která formovala ve své době Evropu jako nikdo dlouho před ní. Nemůžeš se na Marxe dívat jen jako na toho fousáče z rudých praporů a nástěnek...
    SAMOUT: Nojo, každému dal osmašedesátý politickou reprezentaci, jakou si zaslouží;)
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MAKROUSEK: Kdo bude vyvjet ty roboty, kdyz se vsichni budou venovat filosofii a umeni? Zajistovat pro ne energii a servis? A soukromy vlastnictvi si muzes zrusit hned emigraci do KLDR.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam