• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    SCHWEPZ: Not this shit again! At si trhnou, nedokazi se naucit ani tu lamanou anglictinu a my kvuli nim budeme drtit subjonctif passe, to zrovna :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Soumrak angličtiny? Francouzi chtějí jako dominantní úřední jazyk EU svou mateřštinu | Svět | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...hteji-jako-uredni-jazyk-eu-svou-materstinu.A210114_195712_ln_zahranici_rkj
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ‘No longer acceptable’ for platforms to take key decisions alone, EU Commission says – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/...acceptable-for-platforms-to-take-key-decisions-alone-eu-commission-says/
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    SCHWEPZ: Já myslím, že o Číně si nikdo iluze nedělá a ani vyjednavači z Evropské komise v tomto ohledu naivní nejsou. Popravdě mi není jasné to pobouření, které jsem ohledně té dohody v některých kruzích zaznamenal. V první řadě je nutné vědět, že takovou dohodu o investicích s Čínou mají všechny stávající členské státy EU a tato unijní dohoda je má nahradit. A pokud chceme investovat v Číně a chceme čínské investice v Evropě (což, světe, div se!) chceme, je taková dohoda nutnou věcí. Bylo by tedy pokrytecké se tvářit, že EU najednou dělá špinavý deal. Navíc je zřejmé, že Unie má při vyjednávání přeci jen silnější pozici a dokáže si vynutit více ústupků, než by dokázalo, řekněme, samotné Česko.

    Ano, Čína samozřejmě může podmínky dohody porušit. Čína je v tomhle nejistý partner, ale to jaksi není žádná změna oproti současné situaci. Nová dohoda aspoň poskytuje lepší mechanismy pro řešení takových situací a smluvní stranou dovolávající se porušení smlouvy nebude jeden bezvýznamný evropský stát, ale celá Unie. Je to 100% záruka? Ne, není - ale je to nejspíš lepší než současný stav.

    A konečně bych rád podotkl, že ta smlouva ještě uzavřena nebyla (i když to z tisku možná vypadá jinak). Je to "agreement in principle". To znamená, že skončila jednání a teď se musí vypracovat čisté, revidované znění, překlady, dát znění smlouvy k posouzení členským státům a poté ji musí schválit na evropské straně Rada i Evropský parlament.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Hmm. Komu se vlastně dá věřit?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SAMOUT:
    Dohoda o přátelské spolupráci se systémovým rivalem
    Olga Lomová - Názory Aktuálně.cz
    https://blog.aktualne.cz/blogy/olga-lomova.php?itemid=38629

    ...Čína je systémovým rivalem Evropy, který nedodržuje uzavřené smlouvy a mezinárodní úmluvy a ohrožuje stávající pravidla mezinárodního řádu i samy hodnoty, na nichž je založená Evropa...
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    LEXIK: a k čemu to troubení přesně směřuje?
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    LEXIK: tykravo a jestli to zavedou a ty si nebudeš moc vybrat čím tě naockujiu, tak se pojedu nechat naočkovat do nemecka. Zmrd STBaskej.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Tram ta da dá ....

    Česko si samo nemůže schválit použití vakcíny Sputnik, říká šéfka SÚKL - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...domaci/vakciny-sukl-irena-storova-sputnik-rozstrel.A210107_203151_domaci_vov
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    SCHWEPZ: A my jako verime tomu, ze to Cina bude dodrzovat?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Jenže tu jsou i dobré argumenty, proč přesto takovou smlouva předběžně uzavřít - jakkoliv detaily i ratifikace budou ještě předmětem nejednoho sporu. Evropa investiční dohodu s Čínou potřebovala, protože na absenci vzájemných investičních pravidel více vydělávala obrovská, leč uzavřená Říše středu. Jednaní se táhla už sedm let a že Německo během svého předsednictví na dokončení dohody tlačí, věděli všichni - a žádná národní vláda nebyla výslovně proti. Jistě přitom není náhodné, že finální podpis garantovala velká váha - německá kancléřka Angela Merkelová. Politička, která poprvé oficiálně navštívila Čínu v roce 2006 a minulý rok tam byla už podvanácté.

    https://nazory.aktualne.cz/...cinou-lepsi-dohodu-ale-i-tato-muze/r~2346fcb0505611eb9d74ac1f6b220ee8/

    V průmyslu by se unijní firmy měly dostat snáze do automobilového, energetického či chemického sektoru. Co je podstatné: neměla by to být jen Potěmkinova vesnice, protože protežované státní a polostátní čínské holdingy by měly být transparentní ve státních podporách a chovat se komerčně. Dohoda by měla zabraňovat kradení technologií a dalšího knowhow.

    A nakonec několik závazků, které se moc nezmiňují a Číně se na ně těžko kývalo: přistoupit na úmluvy Mezinárodní organizace práce, především ty o zákazu té nucené. Dále pak příslib naplňování klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou. A také řešení sporů nezávislým panelem expertů za účasti občanské společnosti.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Sector by sector: are British firms ready for post-Brexit trade? | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...dec/31/sector-by-sector-are-british-firms-ready-for-post-brexit-trade
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: proc by to kdo cetl? ERG uz je brexitem tak znudena, ze za to co ukrizovali Mayovou loni tedka bjovi daj plnou podporu. SNP to dle ocekavani vyuzije cele jako zaminku na to odtrhnout Skotska, a UK vlada se nicim z toho co tam je stejne nebude ridit a bude doufat, ze EU nebude nic z toho vymahat. jediny co z tech 1500+ stranek ma nejaky smysl je to, kde se bavi o arbitrazi.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Netscape Makes Posthumous Appearance In Brexit Trade Deal
    https://gizmodo.com/netscape-makes-baffling-appearance-in-brexit-trade-deal-1845963522
    ...takže to nikdo nečetl celý :-)
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Připravuji pro studenty hodinu o ochraně dat v EU a vypadl na mě článek o grantech z Horizon 2020 a financování vojenských sledovacích technologií v EU, který se mi zdá se v místních politických auditkách neobjevil.

    [...] A member of the European parliament’s civil liberties committee and one of four MEPs for the Pirate party, Breyer realised that iBorderCtrl’s ethical and privacy implications were immense. He feared that if such technology – or as he now calls it, “pseudo-scientific security hocus pocus” – was available to those in charge of policing borders, then people of colour, women, elderly people, children and people with disabilities could be more likely than others to be falsely reported as liars. Using EU transparency laws, he requested more information from the European commission on the ethics and legality of the project. Its response was jarring: access denied, in the name of protecting trade secrets. [...]

    [...] Figures compiled by the Guardian from publicly available records suggest that Horizon 2020 has been particularly beneficial for the private sector: since 2007, private companies have received 42% of the €2.7bn distributed by the security research programme – almost €1.15bn. They have also been the lead partner in almost half of the 714 funded projects. Other participants, such as research institutes and public bodies, trail far behind.[...]

    [...] The iBorderCtrl project’s website stated that some of its technologies were “not covered by the existing [EU] legal framework”.[...]


    Sci-fi surveillance: Europe's secretive push into biometric technology
    Sci-fi surveillance: Europe's secretive push into biometric technology | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/.../sci-fi-surveillance-europes-secretive-push-into-biometric-technology
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SUMAC: 25%

    BBC News - Brexit deal: What is in it?
    caret-down
    https://www.bbc.co.uk/news/55252388
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    In economic terms, it prevents the equivalent of a low-level tariff trade war with our biggest trading partner breaking out, in the middle of an historic recession and health crisis.

    The UK has stayed in a free trade zone stretching from Iceland to Russia, as Vote Leave promised ahead of the referendum.

    But his manifest error in declaring there are "no non-tariff barriers" for trade with the EU had business leaders falling off their chairs.

    This is patently not the case. The government has entire websites informing the public and businesses of tens of millions of new customs declarations, export health checks, regulatory checks, rules of origin checks, conformity assessments.


    1) farage je happy s timhle dealem
    2) tories uz nebudou moct knucet a vymlouvat se na EU, na nic a na nikoho, jsou venku a ted jsou strujci vlastniho stesti
    3) zadna migrace a nic co by nebylo primo koktrolovane z Londyna - zadne dalsi vymluvy
    4) celni delkarace, povinne cestovni pojisteni a konec levne pracovni sily z EU
    5) celni dekrarace uvnitr UK mezi NI a zbytkem
    6) nasrani skoti
    vsechno tohle UK dal Jonson a je to prodavano velka vyhra UK

    co z toho bude mit bezny obcan UK, na co muze byt pysny? pocit suverenity vyvazeny papirovanim, frontama na letistich a 5% narustem cen.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    tak ani s tema rybama to nebude tak slavne:

    The fishing industry said it was “bitterly disappointed” that Boris Johnson had not secured control of the 12 miles of fishing waters off the coast of Britain. He said the five-and-a-half-year promise of a blank slate for fresh negotiation was “justice deferred, justice denied” and the fishing industry felt that “for the first time in 40 years” the Tories had created “an opportunity to redefine our fisheries relationship with the EU”. “I think the industry will be bitterly disappointed”, he said. “I think there will be fury about the failure to secure an exclusive 12-mile zone.” The area is particularly important in southern waters, where large French trawlers come within six miles of Cornwall and the Channel to fish haddock and cod, and for those around the Thames estuary who have to compete with Belgian trawlers.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    BANSHEE: tak z proceduralniho hlediska je to samozrejme debakl, ale tim ze to je UK a byvaly clen (kteremu se porad z nejakeho duvodu plne duveruje) tak EU hodilo za hlavu vsechny ocekavani a bezne praktiky s jinyma tretima zemema, a vyslo se UK vstric pac jedina druha moznost byla no deal.

    opet plati (tak jako s Orbanem), ze pokud by EU opravdu chtela chovat se principialne tak by to musela zaplatit a prijmout negativni ekonomicky impakt, coz se opet nestalo a ekonomika vyhrala nad pravem. ono EU zatim porad neni nic jineho nez primarne obchodni spolek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam