• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Ja s vama samozrejme nemuzu nez souhlasit, anglictina je ted (v evrope minimalne) lingua franca. Ale pokud ji nikdo (ani Malta) nenahlasil a uprednostnil svoje vlastni narodni jazyky (irstina, maltstina), aby se na ne nezapomnelo a bylo by do nich vse prekladano, tak je anglictina upozadena a oficialne ji nikdo nechce/nepotrebuje.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    MARASAN: Malta ne?
    Vzhledem k prakticnosti anglictiny nedava uplne smysl to menit, uz vidim, jak se vsichni uci nemecky/francouzsky tak, aby dali dohromady spisovnou vetu, vzdyt je to blbost. To mi prijde realistictejsi vratit se k latine.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MARASAN: Lidi by se meli uz konecne smirit s tim, ze anglictina je esperantem soucasneho veku, a pri nadnarodni komunikaci prestat otravovat s mistnima jazykama.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    kdyz uz, tak by to mela byt nemcina, tou mluvi minimalne dve a ctvrt clenske zeme plus dost dalsich zemi ma jazyk nemcine pribuzny.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    SCHWEPZ: ktera zeme v EU ma jako uredni jazyk nahlasenou anglictinu? Co si vybavuju, Irsko nahlasilo irštinu a UK je v pánu. Merde.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SCHWEPZ: hahaha, nope. EK zrejme necte EULA a ToS. jajaja, tak dlouho se od technokorpu berou uplatky za odklepavani akvizic, az ti oligopol preroste pres hlavu. Dokud se blokovaly ucty BFU, tak jim to nevadilo, jakmile se stejny metr pouzije na panstvo, je ohen v Bruseli. Cry moar, bitches.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SCHWEPZ:
    to jsou sprymari
    NJAL
    NJAL --- ---
    DOBYTEK: Tak tak, meli byt hrdinove v zari 1938, ted je pozde bycha si honiti. ;-)
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    SCHWEPZ: Not this shit again! At si trhnou, nedokazi se naucit ani tu lamanou anglictinu a my kvuli nim budeme drtit subjonctif passe, to zrovna :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Soumrak angličtiny? Francouzi chtějí jako dominantní úřední jazyk EU svou mateřštinu | Svět | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...hteji-jako-uredni-jazyk-eu-svou-materstinu.A210114_195712_ln_zahranici_rkj
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ‘No longer acceptable’ for platforms to take key decisions alone, EU Commission says – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/...acceptable-for-platforms-to-take-key-decisions-alone-eu-commission-says/
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    SCHWEPZ: Já myslím, že o Číně si nikdo iluze nedělá a ani vyjednavači z Evropské komise v tomto ohledu naivní nejsou. Popravdě mi není jasné to pobouření, které jsem ohledně té dohody v některých kruzích zaznamenal. V první řadě je nutné vědět, že takovou dohodu o investicích s Čínou mají všechny stávající členské státy EU a tato unijní dohoda je má nahradit. A pokud chceme investovat v Číně a chceme čínské investice v Evropě (což, světe, div se!) chceme, je taková dohoda nutnou věcí. Bylo by tedy pokrytecké se tvářit, že EU najednou dělá špinavý deal. Navíc je zřejmé, že Unie má při vyjednávání přeci jen silnější pozici a dokáže si vynutit více ústupků, než by dokázalo, řekněme, samotné Česko.

    Ano, Čína samozřejmě může podmínky dohody porušit. Čína je v tomhle nejistý partner, ale to jaksi není žádná změna oproti současné situaci. Nová dohoda aspoň poskytuje lepší mechanismy pro řešení takových situací a smluvní stranou dovolávající se porušení smlouvy nebude jeden bezvýznamný evropský stát, ale celá Unie. Je to 100% záruka? Ne, není - ale je to nejspíš lepší než současný stav.

    A konečně bych rád podotkl, že ta smlouva ještě uzavřena nebyla (i když to z tisku možná vypadá jinak). Je to "agreement in principle". To znamená, že skončila jednání a teď se musí vypracovat čisté, revidované znění, překlady, dát znění smlouvy k posouzení členským státům a poté ji musí schválit na evropské straně Rada i Evropský parlament.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Hmm. Komu se vlastně dá věřit?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SAMOUT:
    Dohoda o přátelské spolupráci se systémovým rivalem
    Olga Lomová - Názory Aktuálně.cz
    https://blog.aktualne.cz/blogy/olga-lomova.php?itemid=38629

    ...Čína je systémovým rivalem Evropy, který nedodržuje uzavřené smlouvy a mezinárodní úmluvy a ohrožuje stávající pravidla mezinárodního řádu i samy hodnoty, na nichž je založená Evropa...
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    LEXIK: a k čemu to troubení přesně směřuje?
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    LEXIK: tykravo a jestli to zavedou a ty si nebudeš moc vybrat čím tě naockujiu, tak se pojedu nechat naočkovat do nemecka. Zmrd STBaskej.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Tram ta da dá ....

    Česko si samo nemůže schválit použití vakcíny Sputnik, říká šéfka SÚKL - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...domaci/vakciny-sukl-irena-storova-sputnik-rozstrel.A210107_203151_domaci_vov
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    SCHWEPZ: A my jako verime tomu, ze to Cina bude dodrzovat?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Jenže tu jsou i dobré argumenty, proč přesto takovou smlouva předběžně uzavřít - jakkoliv detaily i ratifikace budou ještě předmětem nejednoho sporu. Evropa investiční dohodu s Čínou potřebovala, protože na absenci vzájemných investičních pravidel více vydělávala obrovská, leč uzavřená Říše středu. Jednaní se táhla už sedm let a že Německo během svého předsednictví na dokončení dohody tlačí, věděli všichni - a žádná národní vláda nebyla výslovně proti. Jistě přitom není náhodné, že finální podpis garantovala velká váha - německá kancléřka Angela Merkelová. Politička, která poprvé oficiálně navštívila Čínu v roce 2006 a minulý rok tam byla už podvanácté.

    https://nazory.aktualne.cz/...cinou-lepsi-dohodu-ale-i-tato-muze/r~2346fcb0505611eb9d74ac1f6b220ee8/

    V průmyslu by se unijní firmy měly dostat snáze do automobilového, energetického či chemického sektoru. Co je podstatné: neměla by to být jen Potěmkinova vesnice, protože protežované státní a polostátní čínské holdingy by měly být transparentní ve státních podporách a chovat se komerčně. Dohoda by měla zabraňovat kradení technologií a dalšího knowhow.

    A nakonec několik závazků, které se moc nezmiňují a Číně se na ně těžko kývalo: přistoupit na úmluvy Mezinárodní organizace práce, především ty o zákazu té nucené. Dále pak příslib naplňování klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou. A také řešení sporů nezávislým panelem expertů za účasti občanské společnosti.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Sector by sector: are British firms ready for post-Brexit trade? | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...dec/31/sector-by-sector-are-british-firms-ready-for-post-brexit-trade
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam