• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    NJAL: Upřímně řečeno, od přijetí Lisabonské smlouvy jsem neslyšel z žádných relevantních míst opakované námitky ohledně způsobu jejího přijímání, s výjimkou tohoto klubu a diskusí na Neviditelném psu. Proto mi připadá legrační to vytahovat. Ano, ponaučení posílené i brexitovým referendem je vcelku jasné a už jsem ho tu psal - komplexní mezinárodní smlouvy do referend nepatří.

    Pokud jde o obsah LS, věř mi, já vím, co v ní bylo. Proto jsem se tě tak ptal, které prvky z ní tě vedly ke konstatování, že zatímco před ní to bylo snesitelné, po ní je to hrůza. Chápu to tedy dobře tak, že pro tebe byl kamenem úrazu přepočet hlasů členských států v kvalifikované většině na fixní počet a nikoli navázání na počet obyvatel dané země? A dále, jak zmiňuješ, která z těch oblastí, v nichž se po LS nově ustoupilo z jednomyslného hlasování, je pro tebe ta zásadní, že to změnilo tvůj náhled na kvalitu EU?

    Že nebudu komentovat "direktivně řízený superstát" ani CME, to dozajista pochopíš, viď?
    RESURRECTION
    RESURRECTION --- ---
    NJAL: Duvod, proc se zmenilo vazeni hlasu pri hlasovani kvalifikovanou vetsinou byl problem vahy statu jako CR (stredne velkych), ne Polska, a taky problem tzv. blokacni mensiny. Podle Nice by k prijeti navrhu stacilo, aby se domluvili 3 ze 4 nejvetsich statu EU (tedy Francie, Nemecko, Italie, UK, dnes jen prvni tri hypoteticky). Stredni staty netreba brat v uvahu. A naopak k blokaci navrhu stacil pouze jeden z nich. Takze i kdyby to vsichni chteli a Francie ne, neni nic. Podle Lisabonu bylo stanoveno pravidlo 60 % statu reprezentujicich alespon 60 % populace. Tim padem neni mozne, aby navrh na silu prosadili tri nejvetsi staty a ani neni mozne, aby to jeden z nich blokoval. Minimalni blokacni mensina je ted tusim 4 staty a ne 1 jako za Nice.

    Samozrejme ta reforma byla nutna i z jinych duvodu, treba proto, ze dohadovat se mezi 14 je podstatne snazsi nez mezi 24. Nebo ten EP, kterej proste neni nafukovaci a dle Nice by rostl a rostl. Nebo to, ze dlouhodobe nebylo zohledneni, ze Nizocemi ma vyrazne vic obyvatel nez Belgie, ale ma stejne hlasu/poslancu atd. Nektera pravidla byla formalizovana jako treba jak vystoupit (slavny clanek 50 a 51).

    To, ze se nektere veci presunuli do hlasovani kvalifikovanou vetsinou je politicke rozhodnuti a pro nas spis vyhoda (viz vyse). Ono se beztak na silu nic neprijima, ale nebyt blokovan hovadama jako Orban nebo PiS je imho vyhoda. Nebo bys chtel, aby mel Babis veto na vsechno? CR je beztak jendim z nejkonformnejsich clenu, takze to je ciste akademicka debata. Hlasujem s naprostum stredem a proti nejsme temer nikdy. Vlastni evropskou politiku kvuli nasim debilnim anti-EU vladam nemame a nedelame a po techhle volbach se to bohuzel opet nezmeni. Jinak nejvetsi kverulanti jsou Nizozemci, Finove, Rakusaci a Svedove. Paradoxne to ani nebyli Britove.

    Ja bych naopak rekl, ze je mozna cas na nejakou novou smlouvu, ktera by vyresila nektere veci, co podle Lisabonu nejdou. Treba tu armadu (at tak ci onak), zahranicni politiku (rozpustit nebo sjednotit) apod. Zahlid jsem konecne seriozni hlasy volajici po sjednoceni dani v nejake podobe, coz by bylo super, treba tech neprimych. Kdyz se podivam jak ceske vlady pouzivaji pravomoce, na ktere nejsou pravidla z EU, tak to at to radsi odevzdaji komplet cele, protoze to je fakt peklo.
    NJAL
    NJAL --- ---
    RESURRECTION: Co se Ustavy/Lisabonske smlouvy tyce, tak to bylo dost spatne zvladnute, to snad nikdo nepopira? - nooo, zde pan Banshee to bral za "pomerne legracni", tak to mi prislo docela blizke popirani. Pan Dobytek me okamzite nazval trollem, tak to take uplne nevypadalo, ze by se mnou snad souhlasil. :-)

    Ad "bude se to vracet" - tim jsem myslel, ze eurooptimistum budou ty metody prijeti euroustavy znova a znova predhazovany. Protoze to je historicky fakt, ktery se neztrati (teda muze treba v online v ramci posilovani svobody projevu byt demokraticky zakazano o nem mluvit jinak, nez si preje EU). Navic to neni ani tak davno, neubehly ani dve dekady.

    Lisabonska smlouva zmenila zpusob stanoveni kvalifikovane vetsiny v hlasovani v Rade EU, do te doby bylo napr. Polsko prilis silne. Pravo veta take take dostalo dost slusne na frak, v urcitych oblastech hlasovani bylo potreba schvaleni vsemi ucastniky hlasovani, a nyni uz je mozna nova kvalifikovana vetsina . Dale je mozne v pripade "nezbytne nutnosti" prekracovat unijni kompetence - a kde je cesta, tam se ty "nezbytne nutnosti" urcite najdou. Princip subsidiarity se nam nejak ozvlastnil,
    narodni organy sice dostaly lepe definovanou moznost opatrne rozporovat "nadnarodni" navrhy v EU, ale jsou na to porad sibenicni terminy (v radu tydnu). Navrh se pravda neda uplne zamitnout, nanejvys stahnout k dalsimu prezkoumani (to mi trochu pripomina ta opakovana referenda, dokud nevyjdou "spravne").

    No proste si nemyslim, ze tvorit direktivne rizeny superstat z narodnich statu tvorenych narody s mnohasetletou odlisnou historii, s misty tisiciletou historii ruznych animozit a naprosto odlisnou mentalitou bude v konecnem dusledku opravdu uspesne. Jo, ono to nejak postupovat kupredu urcite bude, jen je otazka, jak moc se to bude ruznym clenskym statum libit. Napada me anglicky idiom herding cats. Ja sam jsem rozhodne zvedav na dalsi vyvoj. Ceka nas turbuletni doba, tak uvidim, jak si s tim CME (Centralni Mozek Evropy) poradi.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    BANSHEE: je ti jasné, že když jsi to teď probudil, tak si s tím budeš muset hrát, dokud to zase nezaleze? :)

    Jinak práva mám, tak sem budu průběžně házet zajímavé materiály, co by mohly přispět ke kultivaci místní diskuse.

    Začněme univerzálním základem vhodným do každé domácnosti:
    The ABC of EU law - Publications Office of the EU
    https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/5d4f8cde-de25-11e7-a506-01aa75ed71a1

    Jedná se o jednoduchou a srozumitelnou publikaci, která obsahuje vše důležité bez zbytečných detailů, ale osvětlí základní mechanismy a principy fungování EU. Pro diskutéry dole mimo jiné vysvětlí, co to vlastně ta EU je, včetně osvětlení okolností fiaska federalistických pokusů jménem Ústava pro Evropu.

    Přikládám v českém a anglickém jazyce pro pohodlí čtenářů všech přesvědčení.

    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    NJAL: Já bych se s dovolením přidal k dotazu, protože tohle mi na rozdíl od způsobu schvalování evropské ústavy/LS připadá poněkud důležitější - můžeš mi říct jednu dvě věci, které přinesla Lisabonská smlouva a jež v tvých očích způsobily to, že se z "celkem únosné verze" EU stal "špatný vtip"?
    RESURRECTION
    RESURRECTION --- ---
    NJAL: Prirovnavat EU k nacistickemu Nemecku nebo breznevovksemu Sovetskemu svazu je skutecne zpusob, jak byt konstruktivni. A moc tomu ani nepomaha sireni bludu jako ze EK je "nikym nevolena" nebo ze EP "nema zakonodarnou moc". Jeste chybi, ze nam EU vzala rum a pomazankove maslo...

    Za Brexit muze 50 let trvajici medialni a vladni anti-EU kampan. Ktera nadale pokracuje, akorat po zpretrhani vsech vazeb uz si leckdo zacina uvedomovat, ze za jeho posranej zivot EU nejspis tak uplne nemuze a dost mozna ani nikdy nemohla. Ale to je jejich boj.

    Co se Ustavy/Lisabonske smlouvy tyce, tak to bylo dost spatne zvladnute, to snad nikdo nepopira? Kazdopadne to slysim snad poprve za poslednich 10 let, takze uplne nemuzu souhlasit s tim, ze se to bude "periodicky vracet". Protoze faktem zustava, ze po vychodnim rozsireni bylo potreba fungovani reformovat. Zastropovat pocet europoslancu, vyresit slozeni EK, COREPERu, nastavit jasna pravidla vazeneho hlasovani vzhledem k novym statum atd.

    Prohlasit "predlisabonska verze" byla docela unosna je fakt komicky. Co o tom vis? Evidentne nic. Scvhvalne me zajima, co bylo tak super pred Lisabonskou smlouvou a co tak hroznyho po ni. Ale to je jak ptat se na vyhody Brexitu.
    NJAL
    NJAL --- ---
    BANSHEE: Spousta lidi bojuje ztraceny bitvy, napriklad na nyxu se nekteri lide chovaji, jako kdyby porad probihala spanelska obcanska valka. ;-) No je hezke, ze se naraz zminuje realpolitik, takovy krasny Nacemci casto vyuzivany termin, blbe je, ze kdyz se zdejsim lidem pred vstupem predkladala Evropska Unie, tak to byly supr reklamni kecy bez jedineho stinu realpolitik. Nikdo nerikal, jak to doopravdy bude, ze v planu je s troskou nadsazky reboot Franske rise, resp. ze ta Franska rise tam bude hrat sedou eminenci. Dalo se to cekat, ale to uz je asi otazka toho cynismu.

    Pak je tady samozrejme problem menicich se pravidel, lidem se predlozi referendum na nejake tema, oni to schvali, a pak se ocitnou ve vlaku, ze ktereho se neda vystoupit, a ktery uhani velkou rychlosti tim smerem, jakym treba nechteji. Pak z toho vznikaji napriklad takove ty brexitove neprijemnosti, protoze UK naposledy odsouhlasila pravidla v hranicich Common Marketu a pak uz si to zilo dal svym zivotem. Ano, dalo by se rici, ze to schvaluji vlady a podepisuji se smlouvy, ale my jsme take podepisovali ruzne smlouvy a protokoly, 1939, nebo 1968.

    A pak naraz mame Brexit. Proste problemy budou porad, lide budou mit pocit, ze maji cim dal mensi vliv na deni, EP je spatnej vtip, protoze vubec nema zakonodarnou moc, vse navrhuje komise nikym nevolenych.... klasicky problem EU. Skvely bylo sledovat vse kolem nedavne smernice o palnych zbranich.

    Bude se to periodicky vracet. A odsud bude zaznivat poselstvi ve stejnem duchu jak v tom zminovanem Blaniku: Veverko, co sem pořád taháš tu Bílou horu? Přednosta to nemá rád. S tím už jsme se jednou provždy vypořádali. Poučili jsme se z toho, jakou má cenu pořád se v tom patlat?

    Jo, rozumim tomu, ze se vam nechce neustale probirat uz jednou probrane (ovsem stale nevyresene). Samozrejme, muzete oponenty oznacit za trolly, protoze by proste meli uz konecne dat pokoj, budto uplne vodprejsknout anebo byt konstruktivni. :-) A pritom ja nejsem kompletni EU hater, prelisabonska verze byla docela unosna. Ale teda kdyz uz jsem byl oznacen za trolla, si dovolim zase postreh z moji strany: vy zase vypadate na dost slusny stockholmsky syndrom.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    sem uz nechodim, ale na nyxu jsem :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vleklý spor mezi Evropskou unií a Británií ohledně pobrexitového uspořádání v Severním Irsku opět nabírá na obrátkách. Britská vláda se chystá v úterý zopakovat svůj požadavek významné úpravy příslušné části brexitové dohody, který už dříve EU odmítla, zatímco Brusel chystá vlastní návrhy.

    EU unity faces fresh test in Northern Ireland Brexit row – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/eu-northern-ireland-brexit-unity-protocol/
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/brexitovy-spor-o-severni-irsko-sili-media-pisi-o-priblizeni/r~65c75d0c2a6a11eca824ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=ljsRg6dzWEW-202110111141&dop_id=13849460
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    BANSHEE: ji napisu
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    GREATDRAKE: Vážně? Já se díval jen do historie klubu. Tak tím lépe, už jsem je věky nikde neviděl.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    BANSHEE: Kasumi na nyx chodí, Retal též.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    DOBYTEK: Přiznávám, ani jsem netušil, co na místní nástěnce je - to je dobrej skanzen:) Mám ale za to, že paní správkyně sem už nechodí a já ti práva přidělit nemohu:/
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    NJAL: Unie má slabých míst spoustu, nicméně poukazovat zrovna na ta slavná "opakovaná" referenda a "podstrčení" Lisabonské smlouvy je poměrně legrační. Historicky je vývoj EHS a následně EU docela racionální reálpolitika, občas šmrncnutá idealismem a občas cynismem. Výsledkem je Unie nejmenšího společného jmenovatele - na můj vkus spíš ušmudlaná a nedostatečná, ale světe div se, ono to pořád funguje.

    Možná bude nepochopení v tom, že já jako zastánce EU neočekávám vzdušné zámky - na rozdíl od řady jejích kritiků, kteří se nesmíří s ničím menším než s naprostou neposkvrněností. Giscard d'Estaigne si tehdy vysnil, že tu tzv. Ústavu pro Evropu schválí vlna nadšených plebiscitů (a on si vystaví pomník). Ve výsledku se ukázalo, že na velká a komplikovaná gesta není nikdo úplně zvědavý a že bude zkrátka rozumnější pokračovat stejně upachtěně jako předchozích padesát let. Že i patnáct let poté bojují (přiznejme si, že ti prostší) kritici EU tuhle zapomenutou bitvu, je trochu úsměvné.
    NJAL
    NJAL --- ---
    BANSHEE: Mel jsem napsany delsi prispevek, zrejme by zpusobil takove "aw not zis shit again", ale dam sem z nej jen posledni odstavec, protoze ten presne zodpovida to " jak jsem tu před 10+ lety vedl dlouhé debaty na stejné téma:)"

    "Z urciteho pohledu tohle bude porad kostlivec ve skrini, a zadne dobytkareni ve stylu prohlasovat kritika za trolla toho kostlivce ze skrine neodstrani. Stejne tak vse odmitnout ve stylu "kdyz se kaci les, litaj trisky!" Jako dobre, ale pak se netvarte (hlavne EU), ze kaceni tohoto lesa pujde bez trisek."

    Tohle je proste historicky slabe misto. No a takovy priznivec EU ma v zaklade 2 moznosti, co s tim: 1) prohlasit EU nepriznivce za trolla, nebo 2) priznat, ze je to historicky slabe misto, ktere bude napadano porad a porad. Neco ve stylu "te nestastne Bile hory" z Cimrmanova Blaniku.

    DOBYTEK: EU ma jisty deficit, ten se bude porad vracet, sestimsmir.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Btw neupdatujeme nastenku? Mam tu nejake materialy pro studenty, tak to tam muzu pripadne pridat.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    BANSHEE: hele ja jsem prvni, kdo bude EU s velkou chuti kritizovat, ale diskutovat s lidma, kteri vubec netusi, co to EU je, ale zato vedi, ze je to spatne, to je jak hrat s sachy s tim prislovecnym holubem
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    DOBYTEK: Já vím, no...:) Jsem si jen nostalgicky zavzpomínal, jak jsem tu před 10+ lety vedl dlouhé debaty na stejné téma:)
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    BANSHEE: nekrm tooo
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    NJAL: Nechtěné kým? Francouzi se v referendu vyslovili proti, Španělé pro. Hm. Spíš je to ponaučení, že podřizovat referendu komplexní mezinárodní smlouvy je prostě hloupost. Lisabonskou smlouvu pak schválily všechny členské státy v souladu se svými ústavními požadavky a nevšiml jsem si, že by to tamní státy následně stálo volby. Takže ta "nechtěnost" je dost pofidérní kategorie...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam