• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DRAGONFotografie z vesmíru a kosmonautiky +videa
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    to je jasná špička pyramidy! :))
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    SVATY: je jasny, ze nemuze bejt kazdej jako feynman, a ze schopnost ucit a probudit zajem je dulezitejsi nez orientace v oboru. Ale cemu pomuze fyzikar, kterej (na zaklade svy duvery v nahodnej mix dusledku hypotez, jejichz podstate pravdepodobne moc nerozumi) takhle sejme nebohou zakyni, ktera projevila jen neochotu kecat kraviny o vecech kterejm nerozumi (narozdil od pana ucitele)?

    // omluva vsem, ze to tu porad zasiram nejakym OT. Uz toho necham, slibuju .)
    SVATY
    SVATY --- ---
    ESTEN: po pravdě řečeno, ono je to možná spíš k dobru. My měli nějákýho geniálního magora, kterej tomu sice rozuměl, ale neuměl učit a ze 4 roků fyziky nemám vůbec nic .. V takovým případě by pro mě byl prospěšnější trouba, kterej jede podle osnovy a naučí mě to co má i když ne dokonale, ale uměl bych aspoň něco
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    HRKY: to jen ilustruje, jak malo je na gymplech ucitelu s dostatecnym prehledem o oboru, kterej vyucujou :/
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    HRKY: takže to vystihuje toto :D
    HRKY
    HRKY --- ---
    Omlouvám se za pozdní reakci k diskuzi, ale při debatách o vesmíru si vždy vzpomenu na historku z gymplu, kdy jeden vtipnej fyzikář vyvolal tu největší husu (na fyziku) a povídá:

    -Tak, je vesmír nekonečnej nebo není?
    -Já nevím..?
    -Jak nevím tak buď je nebo není...myslete!
    -Když já fakt nevím...asi je nekonečný.
    -Jak může bejt něco nekonečnýho? Umíte si představit, že něco nemá začátek, ani konec? Samozřejmě, že vesmír není nekonečný! A teď mi řeknětě, co je za tim vesmírem, když není nekonečnej.
    -Já nevím..
    -No tak myslete!!
    -No já vážně nevím? Asi nic..
    -Jak tam může být nic? To je přece blbost! Tak co tam je? No je tam přece další vesmír!!! A teď mi řekněte, kolik těch vesmírů je?
    -Já nevim..
    -No přeci nekonečně mnoho!!!

    Načež se začal hurónsky smát a plácal se u toho do kolen.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    snad to tu ještě nebylo :)

    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    TOXICMAN:
    NARVIK:
    Otřesný případ vandalismu řeší agentura NASA. Po ještě zánovním vozítku MSL-Curiosity, jež nemá najeto ani čtvrt kilometrů, již některý z marťanských sígrů stačil mrsknout cihlou.
    Oficiální vyjádření marťanských úřadů se nám k uzávěrce získat nepodařilo, neoficiální zdroj však naznačil, že se sonda přichomejtla k demonstraci za práva strojů a byla prostě příliš zvědavá.
    Na otázku, jak to vypadá s rozvodem pana Quaida, zdroj odmítl odpovědět.
    NACITALKA
    NACITALKA --- ---
    SCHWEPZ: a odkud to je? :]]]]
    GIBON_FIODOR
    GIBON_FIODOR --- ---
    The Witch's Broom

    The Whirlpool Galaxy

    a jeste par dalsich na http://io9.com/5944964/the-most-stunning-astronomy-photos-of-the-year
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    NARVIK: pyramidy na Marsu!
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    NARVIK: proto ji tam odhodili cestou na staveniste .)
    NARVIK
    NARVIK --- ---
    TOXICMAN: trochu kriva :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    a hele, cihla :D
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    není to sice z vesmíru, ale

    NACITALKA
    NACITALKA --- ---
    RLSO: ad. mikro/makro, planety narozdil od elektronu mohou svou materskou hvezdu obihat "libovolne" [samozrejme zalezi jak vnikly a jake je ovlivnuji dalsi telesa [Newton] atd.], a casto ani zadnou hvezdu obihat nemusi...
    kdezto castice kolem atomoveho jadra maji presne dane "drahy" podle sve energie myslim, a spise se chovaji dle matematickych vzorcu jakoze v podstate vybruji nebo se vlni, protoze nelze urcit kde jsou nebo jak rychle se pohybuji - [Heisenberger, Schrodinger atd.]

    snad jsem to zkratila jasne :]]
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    TOXICMAN: docela fofr... jak na tom byla vozitka Spirit a Opportunity po mesici?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    máme za sebou 290 metrů :)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    bye bye...
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---

    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    PAN_X: problém je spíše v tom, že většina lidí má stále potřebu hledat analogie. Představovat si neznámé věci v podobenství ke známému. A problém je, když to pak nefunguje, případně to je taková věc, kterou nelze k ničemu připodobnit.

    Osobně jsem na gymplu zjistil, že jsem asi hodně divnej, když mi nedělalo žádné problémy uvažovat o čtyřrozměrném prostoru (přičemž ten čtvrtý rozměr nebyl čas, ale skutečný rozměr jako délka či hloubka). Přitom takovou představu nemohu nijak připodobnit k čemukoli, co kolem sebe vidím, prostě beru jako fakt, že čtyřrozměrná krychle bude mít z každého bodu čtyři hrany. Spíše tedy matematická abstrakce než vyloženě představa, jak ji běžně chápeme.

    Stejně tak nemám problém si tímto způsobem představit nekonečno i nic. Nemám pro ty pojmy potřebu srovnávacího objektu, jsou to abstrakty fungující samy o sobě. A snadno pak také mohu přijmout ideu času s pevným počátkem, před kterým není nic. Je jako přirozené číslo, u kterého také nemá smysl uvažovat o záporných hodnotách (zase přirovnání).

    Každopádně pro mne v tu chvíli ztrácí smysl hledat jakékoli analogie k vesmíru jako jiného organismu či jiného světa s jiným měřítkem. Ne, že bychom na škole takové úvahy nevedli, je to rozhodně lákavé a koneckonců třeba základní představa atomu coby analogie sluneční soustavy se přímo nabízí. Nicméně to tak není. Klidně si mohu představit, že jde ještě o jiná měřítka, ale na základě současného poznání nevidím nic, co by se dalo nějak "fraktálně" vykládat - směrem dolů jsou kvanta, směrem nahoru zase chybí pevné vazby (vidíme jen krátký časový výsek, který po zmenšení sice připomíná třeba neuronovou síť, ale měli bychom to vnímat spíše dynamicky a hlavně v měřítku miliard let - pak by to začalo spíše připomínat odrazy na neklidné vodní hladině, struktury by se měnily).

    Osobně je mi bližší spíše představa nějaké konečně malé nejzákladnější struktury, která bude velmi jednoduchá a komplexnost vesmíru je dána jen kombinacemi vzájemných vztahů. Když si pomohu nějakým přirovnáním, byť kulhajícím, tak bych to přirovnal k paměti počítače, která nabývá pouze hodnot 0 a 1, ale díky její velikosti a komplexnosti vztahů může vytvářet nepřeberně složité "světy". Ale je to fakt přirovnání velmi kulhající a zavádějící.

    Navíc vidím jako výhodu i to, že nemám problém se srovnat s jakoukoli novou hypotézou, která by nějak nabourávala má analogie. Stačí mi, že ta hypotéza bude vnitřně konzistentní, bude dobře odpovídat popisu toho, co známe a bude schopna dobře predikovat blízké objevy. Že bychom někdy našli univerzální pravdu celého universa nepokládám za reálné a ani potřebné. Možná by mne to dokonce zklamalo, protože právě to objevování neznámého a neustálé změny jsou to, co mne na vědě celý život fascinuje.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    mmchdm pod toto "mě zajímají teorie singularity, tedy když řekneme, že vše vzniklo ze superhmotného bodu (jak nám napovídají měření a projekce v čase), pak jaká byla příčina vzniku tohoto bodu, co odstartovalo rozpínání a jak se to vůbec mohlo stát, pokud neexistoval čas :)" bych se rád podepsal .o) ne že čekám jednoznačné odpovědi, spíš je sranda se utápět v otázkách a snaze si to aspoň trochu představit
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    nečetl teď poslední dobou někdo něco zajímavého na téma kosmologie? vyšla nějaká zajímavá (ehm, populárně naučná) kniha nebo článek? trochu matematiky a fyziky zkousnu, ale borec v tom zrovna nejsem. spíš se mi jedná o principy samotné a ještě tak předložené, abych si to vůbec uměl představit .o) taky budu mít nějaké prázdniny, tak je čas se dovzdělat.

    sám jsem naposled četl nějaké články z časopisu vesmír (od nějakého českého profesora kosmologie ve Vídni?..not sure), ale to už je dost dávno.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ESTEN: mě se ta diskuze líbí :)
    univerzum jako živou bytost si moc představit neumím, ale taky to nikomu nerozporuju :)

    mě zajímají teorie singularity, tedy když řekneme, že vše vzniklo ze superhmotného bodu (jak nám napovídají měření a projekce v čase), pak jaká byla příčina vzniku tohoto bodu, co odstartovalo rozpínání a jak se to vůbec mohlo stát, pokud neexistoval čas :)

    když se nad tím člověk zamýšlí, tak je vlastně se svojí představivostí v koncích :)
    PAN_X
    PAN_X --- ---
    ESTEN: jo tak ja to nerozmazavam proto abych za kazdou cenu odporoval jinymu nazoru spis se snazim obohatit svuj pohled na vec a zkusit se na to podivat i ocima ostatnich...

    a ano urcite me zene spis nevedomost nez vedomost btw tyhle teorie me napadaj predevsim na acidu :) za strizliva se jen snazim vzpomenout jak sem to myslel - vzdyt to prece bylo tak jasny :)))

    jinak teda podle tech "uznavanejch" vedeckejch teorii je predpoklad ze casoprostor je nekonecnej a ne konecnej uz jen kuli tomu ze cas bezi pouze jednim smerem :)
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    PAN_X: ja se povazuju za obycejnyho smrtelnika, ale predstava nekonecna mi dela velky problemy. Bez kyselyho dopingu, teda :)

    Jinak myslim, ze tvoje poznamky o konecnosti vesmiru plynou spis z neuplnyho pochopeni toho konceptu: konecnej je sam casoprostor, ptat se co je za jeho hranicemi je... mrtve milenky cit, zborcene harfy ton.

    Ale nema smysl to asi dal rozmazavat. Za nejzasadnejsi stejne povazuju tu svoji poznamku o occamove britve, a je mi jasny, ze ji pro svoji predstavu o svete neuznava kazdej. A kdyz rikam, ze to nikomu neberu, tak to myslim od srdicka .)
    PAN_X
    PAN_X --- ---
    ESTEN: no nemaj fraktalni charakter v nasi iteraci ale tak to je normalni ne?
    me spis de o to ze pro fyziky je predstava nekonecna nejspis mnohem tezsi nez pro obycejny smrtelniky - hadam ze oni absolutne nepredpokladaj existenci "neceho" za vesmirem ackoliv podle torie velkyho tresku konecnej bejt musi

    myslim ze tenhle fraktalni teorem neni nejak zvlast silenej konstrukt a vpodstate nic z toho co uz zname nevyvraci jen prinasi novej pohled... spis je to teda o nejaky filosofii nez o praktickym poznani protoze si to asi tezko nekdo overi

    sakra sem se trochu zamotal ale uzavrel bych to tim ze se nikdo nezabejva moznosti ze vesmir muze byt konecny(nebo soucast neceho dalsiho jinyho)
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    QWWERTY: jakmile uvazujes "nam neznamy" fyzikalni zakony, jsi na poli pohadek a nabozenstvi. Jako romanticky sneni a intelektualni cviceni to je naprosto vporadku -- taky se mi ta predstava libi. Ale zda se mi, ze racionalni clovek ji nemuze prijmout za svuj regulerni svetonazor, a pisu proc se mi to zda.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ESTEN: " Nam znamy fyzikalni zakony rozhodne fraktalni charakter nemaji;"
    jestli ten problém nebude v tom co jsi právě napsal - resp. tyhle dvě teorie ani nemůžeš srovnávat, ptže oba vycházíte z rozdílných předpokladů
    nezbývá než souhlasit, že pokud vyjdem z "nám známých faktů" tak bude absolutní nonsense kde co :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam