• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    ZUZKAOU: Dík :-)
    No asi se zkusím někde poptat...až se k tomu někdy dokopu - pořád jsem ve fázi "no asi bych mohl/měl někam zajít, ale pořádně nevím kam, tak možná časem..." :-)

    S tím jídelníčkem je to zajímavé - zkusím o tom ještě něco načíst.

    O tom feedbacku jsem něco už slyšel/četl...občas to asi mají v takových těch relaxačních/wellnes a podobných centrech...

    Na léky jsem celkově dost skeptik, takže bych to asi neřešil...leda až kdyby mi to doporučil nějaký ten doktor...

    Ty knížky vlastně česky nepotřebuju...jednu anglickou už jsem četl a byla fakt poučná...sem jsem to psal hlavně kvůli ostatním...
    DIVA
    DIVA --- ---
    co ňáké internety pro okolí "postižených"? .)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    UNREALONE: No, v ČR se řeší děti s poruchou pozornosti, ale s dospělejma málokdo bude umět zacházet.
    Nejsmutnější ovšem je, že v současnosti velké procento dětí, které mají ve škole integraci na poruchu pozornosti je především ne-vychovaných a tak dost zamlžují realitu a děcka s reálnou AD(H)D.

    Když už bych hledala nějakou pomoc, tak bych šla po psychologzích na neurologii. Kliničtí psychologové pro dospělé se s ADD nesetkávaj a dětští psychologové budou muset svůj systém předělat na dospělé. No a ti na té neurologii jsou zvyklí řešit i divné věci a nebudou se ti snažit vysvětlit, že to je kvůli tomu, že si jako dítě chtěl souložit s mrtvou prababičkou z tatínkovy strany.

    Možná bych zkusila úpravu jídelníčku - vyloučit rychlé cukry a naopak dostatek složitých sacharidů v pravidelných intervalech, aby ti nelítala hladina cukru.

    Kdyby ses dostal k někomu, kdo má EEG biofeedback a umí ho používat normálně, nikoliv jen podle kurzu, tak by to určitě stálo za to (popřípadě samostudium a přes net si pořídit vlastní a vymyslet si nějaký vlastní systém. Otázkou je, jak moc bude biofeedback pomáhat i na dozrálé nervové soustavě. Ale to určitě budou mít v americe podložené výzkumy

    A pak případně vyzkoušet ritalin, ale k tomu potřebuješ doktora, co ti ho předepíše. Popřípadě to nejdřív otestovat nějakejma přírodníma stimulantama

    V češtině pak jsou spíš papírové knížky, než internety, je toho pochopitelně víc pro děti, ale najdou se i knížky o ADD v dospělosti.
    http://www.ceskeskolstvi.cz/obchod/odborna-literatura/specialni-pedagogika/poruchy-pozornosti/
    http://obchod.portal.cz/kategorie/pedagogika-specialni/adhd-/-lmd/
    http://www.adhd-galen.cz/hyperkineticka_porucha_uvod.php
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    PAFKA: to se mi stává taky - spoustu věcí odkejvám, ale dost toho neudržím...všechno si musím psát jinak jsem ztracenej...

    já už jsem si na sebe zvyknul a už dlouho si to nevyčítám a snažím se sám k sobě být trpělivý, ale přísný co to jen jde...asi jako k malému dítěti :-))) ale pořád si říkám jak to asi vnímají ostatní - hlavně v práci...

    dost věcí mi "uniká", "nedochází", takže jako kompenzaci jsem si v mnoha věcech vypěstoval "ochranou" a myslím, že často až nezdravou paranoiu...pořád řeším jestli jednám správně atd...
    Částečně se toho zas snažím zbavovat, ale často je to stále to jediné co mi pomáhá fungovat...

    I když to s tím tolik nesouvisí, tak mi dost pomohla knížka Čtyři dohody...
    PAFKA
    PAFKA --- ---
    rozhodně pomůže vědět, že to jak se chovám a reaguju není protože jsem neschopnej magor (jak jsem si velkou část života myslela), ale že mám problém o kterém se ví že existuje a že jím trpí mnoho jiných lídí, že v tom nejsem sama...
    Celou základku jsem byla "to blbý dítě" protože jsem se nebyla schopná soustředit, nenaučila jsem se látku, která mne nezaujala. Protože jsem byla dyslektik špatně jsem četla a diktát byl vždy za 5.
    To jsem se dozvěděla od své mámy v cca 25 letech ... do té doby jsem si myslela že jsem prostě blbá, protože jsem si nepamatovala, že mne brala k psychologovi.
    Takže v 25 jsem se dozvěděla že nejsem uplně blbá...
    ...ale pořád jsem si myslela že jsem magor ... proč nejsem schopná telefonovat? Proč si z toho hovoru nic nepamatuju. Proč když mi někdo (třeba šéf) zadává ukoly, já je odkejvám, ale jen se otočí já nevím co řikal ..
    a takových situací je mnoho a já se trápila, že jsem na hlavu ...to jsem začla řešit někdy po třiceti (32?)
    A už jen vědomost, že mám nějaký problém, který u mě v dětství ještě prohluboval otec a přístup učitelek na ZŠ mi hrozně pomohl. Myslím, že i zvládám víc situací už jen protože vím, že mám problém, že už nejsem nešťastná z toho že jsem divná

    DO_IT
    DO_IT --- ---
    me to teda osobne nijak zivot nekomplikuje :), teda kdyz se treba neptam cloveka na cestu a je mi to opravdu dlouze vysvetlovano, to se musim opravdu snazit...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    DO_IT: osobne jsem i o navsteve odbornika uvazoval...ale nevim jakeho :-)
    Co jsem tak pochopil, tak se to neda nijak lecit, ale musis se s tim proste naucit fungovat - vytvorit si metody organizace casu a ruzne zpusoby jak kompenzovat ty problemy...
    ...vidim to tak, ze doktor je dalsi clovek, ktery ti muze poskytnout dobre napady jak se s tim poprat...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    DO_IT: v te knizce co jsem cetl a asi i vsude jinde to pekne shrnuji tak, ze lidem casto dost pomuze jen to vedomi, ze existuje pojmenovani pro jejich problem a ze k tomu muzou pristupovat trochu jinak nez stylem "jsem lempl a mel bych se vic snazit"...

    jak pises - urcovat sam sobe poruchu zni tak trochu jako "tohle se mi hodi do kramu a muzu na to svest svoje problemy"...coz urcite osobne delat nechci...na druhou stranu je fajn moct si rict - "tak proto jsem takovy jaky jsem" - musim rict, ze casto jsem se citil a citim zmateny tim, jak nekdy (ne)funguju v normalnich situacich...vlastne je jedno jestli mam poruchu nebo ne, ale urcite jsem ziskal dalsi uhel pohledu...
    DO_IT
    DO_IT --- ---
    Taky se mi stava, ze ulitnu myslenkama nekam jinam. Ve skole bych to docela chapal :), ale behem koncertu, ktery me treba opravdu bavi, nebo klidne pri rozhovoru s kamarady, coz ovsem uz docela zamrzi. Urcovat ale sam sobe nejakou nemoc co poruchu, to si pripadam jako hypochondrik, a k lekari se mi s tim ani moc nechce :).
    Zase v detstvi si zadne problemy nepamatuju, takze treba jsem jen moc zamysleny :). Ale libi se mi ze ve wikipedii pisou "Shrnutí ve vztahu ke školní praxi by pak bylo, že dítě s ADHD bývá často inteligentnější, než by odpovídalo jeho studijním výsledkům". :) to jsem presne ja.
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    docela pěkný přehled
    http://add.about.com/
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    Abych to nebral úplně negativně, tak musím říct, že kromě problémů, co mi to způsobuje to vnímám docela pozitivně a jsem přesvědčený, že jsem díky tomu celkově lepší člověk a spoustu věcí, které bych tomu připsal na vrub vnímám jako výhodu...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    V mnoha směrech mám ale pořád velké problémy a chtěl bych mj. touto cestou načerpat užitečné informace a samozřejmě i poskytnout vlastní zkušenosti.

    Co jsem měl zatím možnost posoudit, tak informací v češtině je k dispozici velmi málo (mysím, že článek na wikipedii je asi to nejpodrobnější na co jsem v češtině narazil).
    Většina článků v češtině se navíc zaobírá AD(H)D u dětí.

    S žádným odborníkem jsem nemluvil, tak nevím jak na tom češi jsou.
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    Ne že by se tím pro mě něco zásadně změnilo - problémy mám pořád stejné a ještě než jsem věděl o ADD, tak jsem měl "už něco za sebou", a protože s tím funguju více či méně úspěšně celý život , tak jsem se stačil za tu dobu v mnoha směrech přizpůsobit. Na druhou stranu už jen možnost, že to co mě trápí není tak úplně jen moje chyba, že nejsem sám a můžu se o tom dozvědět něco užitečného co by mi pomohlo mě dodala odvahy...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    Občas mám dost problémy se soustředit a vždycky jsem si myslel, že se málo snažím, málo jdu do sebe atd. až nedávno, když jsem měl zas jednou fakt velkou krizi, jsem zoufale zagooglil, jestli třeba neexistuje něco jako porucha soustředění a narazil jsem na ADD...do té doby jsem odmítal byť jen připustit myšlenku, že by mohlo být se mnou něco v nepořádku - nechtěl jsem "hledat výmluvy", ale krize byla zrovna tak velká, že jsem to přece jen zkusil a chvíli hledal na internetu a to co jsem našel mě překvapilo, protože čím víc jsem o tom četl, tím víc podobností jsem nacházel s tím svým stavem...dokonce jsem si koupil o tom knížku...mimochodem výbornou: Driven to distraction ( http://www.amazon.com/Driven-Distraction-Recognizing-Attention-Childhood/dp/0684801280 )
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam