EUCHENIE: nejčatěji je to dědičné a u žen vypadá porucha pozornosti jinak, než u kluků.
Na vyšetření zajděte, potřebuješ dětského psychiatra a nebo slušného klinického psychologa, případně tedy PPP. A neurologa.
Léky nejsou nezbytné, mohou pomoci, ale to musí posoudit dětský psychiatr.
Primárně začni studovat a zjistit jaké případné zdroje podpory máš v okolí - tedy organizace co s poruchama pozornosti pracují.
0. jestli se tvje podezření potvrdí, tak to znamená, že tvůj syn (a nejspíš i ty) máte prostě jinak fungující mozek. Není to nemoc a nejde to vyléčit. Jde se naučit to kompeznovat - tedy najít jiné cesty, jak mozek donutit fungovat adekvátně, když jaksi společnost okolo není nastavená úplně na to jak takový mozek funguje a naopak chce detaily, pečlivost, klid a soustředění na zadané úkoly.
1. to klíčové co je potřeba je najít takový režim, který bude vyhovovat v tom, že bude moci adekvátně vybít svou energii ale nebude mu lítat únava sem a tam - obecně lidi s poruchou pozornosti mají i větší sklony k únavě a jakmile jsou unavení, tak se symptomy zvýrazní. S tím souvisí i to jídlo, pokud mu lítá krevní cukr nahoru a dolu, tak se zhoršují symptomy - klíčový termín co potřebuješ pochopit je glykemická zátěž. Obecně prostě potřebuje jíst pravidelně a tak, aby v tom bylo dostatek vlákniny, tuku a bílkovin - ne sladké prázdné kalorie. Pro jistotu zajdi na alergologii, různé potravinové intolerance mohou situaci zhoršovat. V žádném případě ale nevěř tomu, že nějaká dieta může vyléčit poruchy pozornosti.
2. je potřeba najít nějaký systém řádu a pravidel, aby se měl čeho držet a zároveń umět být důsledná a dát bezpečí hranic. Což pokud sama budeš podobná svému synovy nebude úplně jednoduché. Pokud by to hodně nešlo, tak tomu umí dost pomoci videotréning interakcí
http://www.spin-vti.cz/o-metode-vti
3. určitě je více než žádoucí, aby se tvůj syn naučil aktivně relaxovat - tedy přeladit mozek na tzv. alfa rytmus. Pomáhá to zvýšit šanci, že nakonec jeho mozek dozraje do podoby běžné populace a v dospělosti už jeho pozornost nebude vyžadovat systém kompenzací odlišnosti. Může tomu pomoci biofeedback - ale je lepší pořídit si nějakou ten gadget domů a nechat ho ráno a večer hrát 10-15 minut hru ovládanou mozkovými vlnami, než chodit do nějakého centra, protože tady je potřeba to aby se to naučil bez centra a praktikoval to denně. Ale stejně tak funguje jakékoliv relaxační cvičení a nebo vhodně vedená jóga pro děti. Pro případné gadgety si udělej rešerši na amerických webech, pokud se něco prodává v ČR, tak to bývá zastaralé a předražené.
4. léky nejsou zlo a naopak vhodně zvolené léky pomůžou aby mozek dozrál tak jak má.
5. pokud je v okolí organizace, která nabízí různé skupinové aktivity pro děti a svépomocnou skupinu pro rodiče, tak to rozhodně chceš, zejména tu skupinu pro rodiče, kde najdeš lidi řešící stejné problémy jako ty - je potřeba pečovat především o sebe - tedy pečovatele, abyssi na tom nevyhořela.
6. jestli máš možnost poslat ho do nějaké školy, kde bude ve třídě co nejméně dětí, tak to udělej.
dobré knihy
http://obchod.portal.cz/pedagogika/nesoustredene-a-neklidne-dite/
http://obchod.portal.cz/pedagogika/dite-s-adhd-a-add-doma-i-ve-skole/
http://obchod.portal.cz/kompletni-nabidka-ostatni/jak-se-zije-s-adhd/
http://obchod.portal.cz/kompletni-nabidka-ostatni/mame-dite-s-adhd/
http://obchod.portal.cz/kompletni-nabidka-ostatni/relaxacni-metody/
http://obchod.portal.cz/kompletni-nabidka-ostatni/jak-se-kroti-tygr/
http://obchod.portal.cz/kompletni-nabidka-ostatni/tygr-dela-uaa-uaa/