• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
  Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

  ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

  Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
  Příznaky (symptomy) [anglicky]
  Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
  Wikipedie [česky]
  Wikipedie [anglicky]


  http://www.nepozornidospeli.cz/

  Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
  rozbalit záhlaví
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  MAJKA: fakt jo? to cumim. co popisujes, jsem zacala vnimat az pri 2 detech. s jednim jsem se naopak docela dlouho trapila stereotypem. v roce a ctvrt uz to bylo neunosny, tak jsem se vratila na den az dva v tydnu do prace, pak ani to nestacilo, tak jsem k tomu jeste odchodila trimesicni kurz programovani. ten koncil tesne pred druhym porodem.
  no a co sel starsi od zari do skolky, zase prisla krize, tak jsem ted mistopredsedkyne vyboru svj o 130 jednotkach, abych mela nejaky podnety a nehrablo mi. :-o
  MAJKA
  MAJKA --- ---
  Jinak pro nerozhodnuté hlásím, že dítě je pro ADHD mozek bezva věc. Pořád člověk musí inovovat, zkoušet nový věci, to dítě se furt mění, takže je to nekončíci zdroj nových podnětů, což je nečekaně osvěžující. Jako za mně dobrý, a to jsem se fakt bála :) Takže cajk, nebojte, bude to dobrý. Vy se teda nejspíš asi nebojíte, já se bála fakt hodně.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  Vážený pane Bývalý Dodavateli,

  vzhledem k nedostatečnosti plnění z vaší strany pochopitelně k žádné úhradě z naší strany nemůže dojít a nedojde. Nemusíte se už obtěžovat, na tomto stanovisku se nic nezmění. Rozhodně nechci aby to vyznělo jako že vás posílám do prdele, nebo abyste se cítil jako hajzl a zmrd a doufám, že si to nebudete brát osobně.

  Buďte zdráv
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  POZITRON: Kultivovane a slusne si mu napsala, ze je to zmrd, hajzl a at uz jde do prdele, ze zadny prachy nedostane? :)
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  Sla jsem ted do kramu pro 2 veci a obe jsem je koupila. Nezapomnela jsem, pro co tam jdu. :)

  Zaroven jsem dnes odpovidala na mail jednomu z byvalych dodavatelu v nasem panelaku a vubec jsem mu v afektu nenapsala, ze je to zmrd, hajzl a at uz jde do prdele, ze zadny prachy nedostane. Misto toho jsem mu odpovedela az v klidu. Kultivovane a slusne.

  Uspech.
  UNREALONE
  UNREALONE --- ---
  Začal jsem se samoučit hrát na piano :-)
  Průběžně se mi stává že se v půlce cvičení přestanu soustředit a zapomenu kde jsem, ale to je prostě normální. Jinak mě to ale fakt baví a vyžaduje to pozornost a koordinaci, takže skvělá výzva!
  OLTSKUL
  OLTSKUL --- ---
  Tak nam pani doktorka na neurologii rekla, ze bude nase dcera pravdepodobne mit minimalne poruchy pozornosti :)

  Takz jsem ji dal do kola osudi ADHD a 2x Dis...

  Vim jak jsem to mel narocne, jak to mam narocne se zamestnanim*... Snad je tedko spolecnost v tomhle ohledu lepsi, nez v roce 1996, kdy jsem nastupoval do 1. tridy a chudaci rodice s pomoci PPP (jestli si spravne pamatuji, tak pan doktor Burda) za me bojovali skoro ve vsem, co se dalo...

  * delam kreativni praci - animatice a motion designer, tak tam se to dost vytraci..
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VERONIKA22: To mě mrzí, ale hodně podnikatelů při prvních pokusech selžou. Možná to tak má být a s každým pokusem jsi blíž k cíli.

  Já se to postupně učím nějak korigovat. Třeba teď se mi stalo, že jsem se na tři dny zasekl s prácí, protože jsem chtěl něco předělat a zamotal jsem se do toho. Dnes mi došlo, že jsem se snažil být zbytečně moc perfektní a vyřešit všechny problémy projektu naráz a proto jsem se do toho zamotal. Takže jsem všechnu práci co jsem do té doby udělal zahodil a začal na novo. Hezky krok za krokem, problém po problému. Polovinu jsem adresoval a pak mi došlo, že proteď to stačí a že se k tomu vrátím někdy později. Hned mám z toho i jiný pocit. Pocit, že se mi povedlo něco za ten den udělat. Pro úspěch není potřeba vyřešit hned všechno. Ale je pravda, že tehle návyk mi vnukl a pomohl budovat až jeden kolega, který mě často kritizoval za to, že si přidělávám práci a že pak nestíháme termíny apod. Ale je možné, že mé problémy jsou mírnějšího rázu a že tohle nebude fungovat všem. Věřím ale, že perfekcionalismus, možná trochu šmrncnutý i OCD, může být pěkně otravná věc.

  Držím palce s osmým pokusem. Já se teď taky pokouším znovu založit firmu. Jsou dny kdy mám pocit, že se svou chaotickou morálkou jsem se asi zbláznil. Ale jsou dny, kdy mám pocit, že mohu lámat skály. Řekl bych že hodně záleží na externích podnětech. Což je vlastně šílené a děsně nepraktické. Ale to mi došlo až teď když těch externích vlivů je mnohem víc než bývalo v minulosti.
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  LWEEK: ten perfekcionalismus je u mě šílený, letos jsem přemýšelela, že vyhledám nějakého odborníka ať mě vyléčí, že jsem fakt neskutečně nemocná. Ale zkouším sebe co nejvíc pochopit a myslím, že je to nevyléčitelné :-(
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  LWEEK: jo to přesně dělám a proto už jsem 7x podnikala a nikdo se to moc nepovedlo. Teď už jsem svoje ADD pochopila zase víc. Takže to podnikání zkusím po 8
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  KOLLUCHA: Koukl jsem na RSD, a jo, něco takového mám. Asi ne v takové míře aby mi to bránilo navazovat vztahy, spolupracovat s lidmi apod. Ale rozhodně mě negativní reakce od lidí umí slušně potrápit a zejména pokud to přijde od někoho hodně blízkého nebo někoho ke komu vzhlížím.

  ANICASE: Nn, myslím, že to je důsledek perfekcionalismu. Prostě chci aby kód byl čistý a elegantní. Je taky pravda, že já jsem dlouhou dobu s nikým nespolupracoval, takže kdybych na začátku své kariéry spolupracoval s dalšími lidmi, tak bych měl zřejmě podobné motivace jako ty.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Taky se vám stává, že něco vymyslíte, máte plán (řekněme 100%), třeba někomu napíšete a ten člověk odpoví vesměs pozitivně ale něco tam není dokonalé, takže plán funguje na řekněme 90% a v tu chvíli se proberu z jakoby rauchu a najednou z toho celého mám blbý pocit, někdy i strach o to jestli to má vůbec smysl dělat. Přitom pokud to na 90% vyjde tak je to pořád docela slušně velký úspěch. Tak nevím proč mám tendence okamžitě propadat skepsi nebo špatným pocitům.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: me poslala tridni na zakladce neco vzkazat do reditelny a ja to cestou zapomnel :)
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Já mám extrémně špatnou paměť na jména. Zkouknu přednášku. Jsem nadšený a tak běžím za někým mu povyprávět co všechno zajímavého jsem se dozvěděl. A pak to vypadá asi tak "Jeden člověk říkal..., že má TO, už si nevzpomínám jak se to jmenuje, ale je že je to naprosto jasný". Perla, jednou se mi stalo, že se mě ředitel školy zeptal, jak se jmenuju a já si nemohl vzpomenou. Fakt jsem v tu chvíli nevěděl jak se jmenuju. :D

  KOIRA: Je mi to jasný. Konec konců, kdybych na tom byl vysloveně špatně, asi bych už skončil s diagnozou. Máma se mnou byla prý u psychologa, ten ji poslal se mnou k psychiatrovi ale když jsme čekali v čekárně tak ten psychiatr prý brečel v ordinaci do telefonu, tak máma znervozněla a odešla. Takže jsem nikdy proper diagnozu nedostal. Možná by mě tenkrát medikovali a třeba bych na tom byl co se týče školních výkonů líp, a nebo taky ne. Kdo ví, každá věc člověka někam posune. Třeba by mě to neposunulo tam, kde mě to teď baví i bez prášků.

  KOLLUCHA: Omlouvám se, trochu extrémní příměra. To je taky součást ADHD mít blbý cynický humor? Vím, že se mi stává že lidi moc můj smysl pro humor nepobírají. Obecně i když se snažím být hodně na lidi milý, tak moje vztahy bývají vratké a problematické.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  POZITRON: k nezaplacení. Znám. Proč jsem šla do krámu? Well, nevím. Proč jdu touhle cestou, když mám jít jinudy? Já jsem teď chtěla něco říct, nevíte co? Proč že jsem svolala tu schůzku? Pak nevypadejme jako zmatená lesní včela...
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  POZITRON: to se mi stava kdyz jsem fakt unavenej nebo po ostre kalbe
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  KOIRA: vyborny je taky nekomu volat a jakmile to zvedne, tak uz nevedet, proc volas. :)
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOLLUCHA: no me ta strattera koule skoro utrhla :)
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  LWEEK: Užívej si to. Mě se celkem běžně stává, že dojdu na nějaký místo, něco udělám a až cestou zpátky si uvědomim, že důvod, pro kterej jsem tam šla, zůstal nevyřešenej. Neudržim v paměti absolutně nic. Vyprávění historek je skákání z jednoho na druhý. Mám ADHD jak z praku a ten stav, co tam popisujou a připadá ti extrémní, je pro mě bez prášků celkem běžná denní realita.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  LWEEK: Valium je benzák. S tím je problém, protože to se úplně stejným způsobem zneužívá dneska. Na ADHD se odedávna používají stimulanty. Ritalin se používá od šedesátých let.

  k psychofarmakům nemám moc velkou důvěru. Vždycky říkám, můžeteme mi useknout ruce, utrhnout nohy, ale prosím neberte mi koule a mozek. x)
  Já ti doporučuju si nastudovat, co je to ableismus, co jsou to psychofarmaka a potom si dát dlouhou meditaci na téma "jak se asi mají lidé, kteří mají opravdové problémy a ta psychofarmaka opravdu potřebují a opravdu jim pomáhají". Já tě ujišťuju, že Strattera mi koule neutrhla.

  LWEEK: Na vlastním podnikání je super, že si tam určuješ vlastní tempo. Tady to většinou lidi moc nechápou, ale ono je ideální mít svoji normální práci a k tomu mít bokem to podnikání. A s normální prací seknout až ve chvíli, kdy tě to podnikání živí nejmíň stejně dobře.
  Už sis taky několikrát stěžoval, jak tě ovlivňuje odmítnutí ostatních. Zkus mrknout rejection sensitive dysphoria, to mívají lidi s ADHD často.

  LWEEK: ADHD je "spectrum disorder". Jinými slovy, můžeš ho mít hodně nebo málo a může to ovlivňovat do různé míry různé části tvého života. Nelam si hlavu s tím, že máš některé věci trochu jinak než další lidi, co o tom píšou na internetu.
  PAKOBYLKA_
  PAKOBYLKA_ --- ---
  LWEEK: Vis co, ono to tu bude vzdycky v nejaky mire. Si myslim. Cim vic nactes a nakoukas a zkusis treba aplikovat nejaky tipy, muze ti to zkvalitnit zivot nebo pomoct v reseni nejaky situace. Mam porad horsi dny, ale uz jsem schopna detekovat proc a nevycitat si to a priste to treba udelat jinak / ohlidat. Ale jsou situace, u nichz jsem proste jen prijala, ze na nich nikdy nic nezmenim. Protoze to nejde. Muzu se naucit delat si poznamky a pak min skakat lidem do reci. Ale ta impulzivita treba, s tou neudelam nic, i kdyz se snazim az beda.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam