• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: já bych řekl že alkohol něco dělá, ale ne nutně "pro nás". Pokud se nepletu, tak lidi s ADHD mají oproti neurotypické populaci taky častěji problémy se zákonem a dopravní nehody. Tyhle věci pro nás taky něco dělaj?
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: Ok tak reálně. Je tam korelace a to poměrně výrazná. A na alkoholismus nemá "chuť" nikdo. To povídání, co jsem ti poslala, je o tom, že lidi s ADHD mají vyšší míru alkoholismu a je pro těžší přestat. V angličtině mají termín self medication. Samozřejmě, že to nikomu nepomůže se líp soustředit, narozdíl třeba od cigaret. Ale o tom Koira ani nemluví. Ty léky kompenzují nedostatek v metabolismu dopaminu. Co dělá alkohol, si netroufám odhadovat, ale očividně pro nás taky něco dělá.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: to ale ještě neznamená, že to nějak pomáhá. Zábava může být i velmi (sebe)destruktivní
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: Tak ono by je to bavilo z nějakého důvodu neasi :-))
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: to je argument kruhem. Třeba je to jenom o tom že věci co tě bavěj děláš víc :)
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: já na mysli tabák a alkohol neměl..
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  CYBERWOLF: Že víc chlastaj. Ale ono jim to něco přináší, žejo. Jinak by si to do hlavy nelili.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOLLUCHA: abych to nemusel číst celý - píšou tam něco o tom že alkohol pomáhá, nebo prostě že lidi s ADHD víc chlastaj?
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOIRA: * piješ kafe. Protože kofein je stimulant, alkohol je hypnotikum.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  PALEONTOLOG: nak tak, ono si ty lidi najdou nejaky zpusob. Otazka je, jestli kdyz se sice nenicis tou straslivou chemii v podobe Strattery a Ritalinu, ale kouris jednu od druhy, pijes, aj. jen abys vedel, co s rukama, tak je to lepší řešení.


  KOLLUCHA: Touché. Líp bych to neřekla. On to spaní, jezení a cvičení jde s tou Stratterou podstatně líp v rámci nějaký pravidelnosti a motivace. :D
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: tak ne nadarmo je prevalence závislosti na stimulantech z 60% porucha pozornosti,
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  KOIRA: Jojo přesně. Hlavně já sice nějaké vedlejší účinky mám, ale zas tak strašně je nepociťuju. Spíš to beru tak, že bytí bez Strattery má jako vedlejší účinek to, že moje vědomí poletuje kolem jako kus igelitu ve větru. A mám nad sebou zhruba tak stejnou vládu :-))) Hlavně se to vzájemně nevylučuje. Když zároveň cvičíš a bereš léky, tak se účinky násobí. A vůbec je cvičení dobré i k jiným věcem.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  KOLLUCHA: Přesně jak píšeš. Ono to jde. Jenže (časová) náročnost versus úspěch je well, diplomaticky řečeno, poněkud v nerovnováze. Jako, to co píšou v tom příbalovým letáku Strattery je asi pro někoho trochu děsivý, ale myslim, že pravděpodobnost toho, že si zítra zničím život tím, že vpadnu do silnice, protože se nerozhlídnu, se před 2 roky výrazně snížila :D a místo toho abysme se neúspěšně snažili dvě hodiny o meditaci a správnej jídelníček, tak máš ten čas spotřebovanej na neúspěchy na něco jinýho. Jako, je blbý, že neexistuje něco přírodního (a legálního zároveň) ale momentálně díky za ty dary.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Ten poslední odstavec se shoduje s tím, co jsem našla já. Nic extra průkazného, ale asi tam něco bude :-) Líbí se mi taky, že to měřilo objektivní ukazatel, dosažené průměrné známky ve škole.
  Jinak jsem dělala všechny ty doporučené věci (cvičení, spaní, jídlo, vitamíny) včetně té mindfullness meditace. Když jsem začala brát Stratteru, tak se mi v plné šíři vyjevilo, jak strašně marná byla snaha si takhle sebepomoct. Jako jo, trochu to pomohlo, ale byl to rozdíl asi jako mezi vodou z kohoutku a širokou řekou.
  Dík!
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: Blbý je, že na tohle principielně nejde udělat opravdu seriózní studie. Ale namátkou https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28647925/ ukazuje, že to efekt má:

  We found that both Zazen and Tai Chi meditations significantly enhanced openness to experience, one of the personality dimensions of the Big Five Model. The enhanced openness was associated with improved strategies for coping with stress. The meditators had less avoidance-oriented approaches to perceived stress. They also had improved mood compared with non-meditating controls.

  Přímo meditací a adhd se zabývá https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31093302/ která konstatuje, že studie jsou sice shitty, ale pozitivní efekt ukazují.
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: Bych jen chtěl poznamenat, že od tý doby se toho moc v tomhle směru nevyzkoumalo, zato se zjistilo že ty nežádoucí účinky jsou mnohem horší než se myslelo.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Nojono ani strattera není všemocná :-)))
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Máš k tomu nějaké konkrétní studie, prosím? Zkoušela jsem cca před dvěma lety hledat něco průkazného a nepodařilo se mi to.
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  CYBERWOLF: wow díky ok. omegu3 jím každý den, Bkomplex když si vzpomenu....tak to zkusím taky jíst každý den. ADE nejím a seženu a lecitin neznám a koupím. díky moc