• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  KOIRA: * piješ kafe. Protože kofein je stimulant, alkohol je hypnotikum.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  PALEONTOLOG: nak tak, ono si ty lidi najdou nejaky zpusob. Otazka je, jestli kdyz se sice nenicis tou straslivou chemii v podobe Strattery a Ritalinu, ale kouris jednu od druhy, pijes, aj. jen abys vedel, co s rukama, tak je to lepší řešení.


  KOLLUCHA: Touché. Líp bych to neřekla. On to spaní, jezení a cvičení jde s tou Stratterou podstatně líp v rámci nějaký pravidelnosti a motivace. :D
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: tak ne nadarmo je prevalence závislosti na stimulantech z 60% porucha pozornosti,
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  KOIRA: Jojo přesně. Hlavně já sice nějaké vedlejší účinky mám, ale zas tak strašně je nepociťuju. Spíš to beru tak, že bytí bez Strattery má jako vedlejší účinek to, že moje vědomí poletuje kolem jako kus igelitu ve větru. A mám nad sebou zhruba tak stejnou vládu :-))) Hlavně se to vzájemně nevylučuje. Když zároveň cvičíš a bereš léky, tak se účinky násobí. A vůbec je cvičení dobré i k jiným věcem.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  KOLLUCHA: Přesně jak píšeš. Ono to jde. Jenže (časová) náročnost versus úspěch je well, diplomaticky řečeno, poněkud v nerovnováze. Jako, to co píšou v tom příbalovým letáku Strattery je asi pro někoho trochu děsivý, ale myslim, že pravděpodobnost toho, že si zítra zničím život tím, že vpadnu do silnice, protože se nerozhlídnu, se před 2 roky výrazně snížila :D a místo toho abysme se neúspěšně snažili dvě hodiny o meditaci a správnej jídelníček, tak máš ten čas spotřebovanej na neúspěchy na něco jinýho. Jako, je blbý, že neexistuje něco přírodního (a legálního zároveň) ale momentálně díky za ty dary.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Ten poslední odstavec se shoduje s tím, co jsem našla já. Nic extra průkazného, ale asi tam něco bude :-) Líbí se mi taky, že to měřilo objektivní ukazatel, dosažené průměrné známky ve škole.
  Jinak jsem dělala všechny ty doporučené věci (cvičení, spaní, jídlo, vitamíny) včetně té mindfullness meditace. Když jsem začala brát Stratteru, tak se mi v plné šíři vyjevilo, jak strašně marná byla snaha si takhle sebepomoct. Jako jo, trochu to pomohlo, ale byl to rozdíl asi jako mezi vodou z kohoutku a širokou řekou.
  Dík!
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: Blbý je, že na tohle principielně nejde udělat opravdu seriózní studie. Ale namátkou https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28647925/ ukazuje, že to efekt má:

  We found that both Zazen and Tai Chi meditations significantly enhanced openness to experience, one of the personality dimensions of the Big Five Model. The enhanced openness was associated with improved strategies for coping with stress. The meditators had less avoidance-oriented approaches to perceived stress. They also had improved mood compared with non-meditating controls.

  Přímo meditací a adhd se zabývá https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31093302/ která konstatuje, že studie jsou sice shitty, ale pozitivní efekt ukazují.
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: Bych jen chtěl poznamenat, že od tý doby se toho moc v tomhle směru nevyzkoumalo, zato se zjistilo že ty nežádoucí účinky jsou mnohem horší než se myslelo.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Nojono ani strattera není všemocná :-)))
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  AXTHEB: Máš k tomu nějaké konkrétní studie, prosím? Zkoušela jsem cca před dvěma lety hledat něco průkazného a nepodařilo se mi to.
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  CYBERWOLF: wow díky ok. omegu3 jím každý den, Bkomplex když si vzpomenu....tak to zkusím taky jíst každý den. ADE nejím a seženu a lecitin neznám a koupím. díky moc
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: mediTace :)
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  SUK: Klasická buddhistická meditace nebo mindfulness mají vědecky prokázaný pozitivní účinek. Technicky na tom nic ezo není, prostě sedíš, koukáš do nikam (Buddha) nebo nekoukáš (mindfulness) a pozoruješ svoje myšlenky.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  SUK: tak z těch léků je u nás úzkej výběr, ale k tý výživě mozku se dají přidat stimulanty jako káva nebo čaj, i ty energy drinky dávají smysl. i ta shizandra. to jsou stále účinný látky. dál už jsou jen ilegální návykové látky a pak se vracíme zas k těm lékům, kde by ritalin návykovej být neměl.
  samozřejmě nějaká terapie má taky smysl, protože jde především o návyky. pozornost třeba uteče, ale člověk by se měl dokázat vrátit k nějaký osnově, páteři svý činnosti. to už narážíme na strukturu komplexní činnosti. já si teda složitější věci napíšu na papír, jaký body potřebuju a pak jen odškrtávám. když mi uteče mozek na nějakou minut, tak se prostě vrátím tam kde jsem skončil. z té kognitivní stránky je to takovej boj s větrným mlýnem, nikdy neskončí, ale není důvod se někdy vzdát.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  Mimochodem jsem právě postoupila na 100. level v Habitice. Ale jak mám zárověň toho Aspergera a jsem asociální, tak jsem se nějak nedostala k tomu, abych vstoupila taky do nějakého klanu lol.
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  SUK: Pokud vím, tak ne. Podle testů se nejvíc osvědčila kombinace terapie a léků. Možná samotná terapie zaměřená na zvládání projevů a možná na sebepřijetí (aby si člověk přestal vyčítat, že mu nejde se soustředit). Jinak pomáhá pravidelné cvičení nebo prostě pohyb, dostatek spánku, zdravá strava. Prostě dobrá životospráva.

  VERONIKA22: Podle mě u Ritalinu zajížděcí období neexistuje. Ten je právě dobrý v tom, že naopak funguje hned a odejde do večera. Tlak zvedá, ale nikde není psané, že bude zvedat tlak zrovna tobě.

  SUK: Jj bacha na to abys po lékách nezačal chodit po vodě, když jsou tak ezo :-))
  Hele já nechci tvrdit, že ty léky nemají vedlejší účinky. Ale nemusí se projevit. A i kdyby se projevily, tak ti nemusí tolik vadit. Ale kdyby to bylo tak jednoduché jako si šňupnout trochu gingka, tak přece není potřeba vymýšlet různé Strattery a podobné věci...
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  SUK: ten pocit znám
  SUK
  SUK --- ---
  LWEEK: B6, jestli wiki nekeca, musim mit dost. Omega 3, jestli wiki nekeca, me obchazi obloukem. Zkusim nekde doplnit, pridam ginko, jestli to pomuze. Meditace a audioterapie jsou moc na me uz moc ezo :) Kazdopadne, problem je tak velky, ze jsem se odvazil sem napsat a moji zasadni asi zasadni ambici je treba zacit pracovat, dodelat aspon cast projektu, co mi nekde visi a idealne neposrat vicemene vsecko, na co sahnu (popr. se u toho nezranit). Takze asi tak :)
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  VERONIKA22: no a stratteru jsi teda uživala, ne ? ak ti ji někdo předepsal, tak mu řekni o ritalinu