• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AXTHEB: Případně náhodným klikem na video o truhlařině, omfg. Tak mám další teoretický koníček, na který naštěstí nemám místo.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LWEEK: Nemam s tim dlouhodoby vysledky. Ale nedavno sem mel takovej ten zasek, ze sem se nemoh dokopat vubec zacit delat na ukolu, kterej mi pripadal zdlouhavej a nezajimavej. Nakonec mi pomohlo si to rozebrat na body a najit v tom nejaky dilci aspekty, ktery pro me byly zabavny a zajimavy. Napr. je to nudnej ukol, ale muzu ho vyresit pomoci nejakyho novyho postupu, se kterym zatim nemam moc zkusenosti a chci je ziskat, takze je to vlastne dobra prilezitost.

    A samozrejme hlavni je vubec zacit. Nemuze mit clovek hyperfokus na nejakou praci, kdyz ji ani nezacne delat. to mi mozna prijde jako nejdulezitejsi :-D
    KOIRA
    KOIRA --- ---
    Ne, na to se neptám, ptám se na to, jestli máte nějakou činnost, kde nedochází ani k jednomu jevu - tj. ani k hyperfocusu ani prokrastinaci nebo tomu, že od toho odbíháte. Nic víc. Třeba nic takovýho nemáte, třeba se ptám blbě.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    AXTHEB: toho se dá zbavit, když si to znechutíš, ale to není dobrý nápad. Rozhodně nedoporučuju to zkoušet.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    A pak taky vědět, jak si ho nenavodit klikem na článek na Wikipedii, sbohem večere a noční spánku.
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    KOLLUCHA: Přijde mi, že nejčastější chyba je myslet si, že jde hyperfocus navodit u čehokoliv co děláš. Hyperaktivní mozek si prostě vybere co ho baví a docela přirozeně tě nutí to dělat. To už je na tobě jestli se povezeš po proudu flow nebo jestli se budeš snažit tlačit někam jinam.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    jesus jak ráda bych věděla, jak si navodit hyperfokus
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    KOIRA: Předpokládám, že se ptáš jak si navodit hyperfocus? Podle mě hyperfocus je spojený s tím, že děláš co chceš dělat. Ale jinak existují různé návody jak se dostat do "flow". Důležitá je motivace a vědět co děláš. Když vím co je cílem a vím jak na to, tak se do flow dostávám docela snadno. Naopak když nevím jak na to, tak pak hodně záleží na motivaci. Když to dělat nechci a ještě nevím jak na to tak se obvykle zablokuju a jediný způsob je nějak bezbolestně zjistit jak na to.
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    CYBERWOLF: já gtd zkoušel a už ten krok "svěřit svoje resty papíru" mi určitě pomohl. Díky gtd jsem pohnul s řadou věcí a měl jsem z toho dobrý pocit. Pak jsem to dělat přestal, ale už vlastně ani nevím proč.

    Ten "další krok" má být nedělitelná věc, kterou můžeš rovnou udělat - v tom je to fajn, že stačí takovou věc identifikovat. To je IMHO část gtd, kterou lze aplikovat i mimo. Velká věc nás zastrašuje svojí složitosti, ale udělat jeden malý krok dopředu je jednoduché. Osobně mě ta odměna v podobě radosti, že jsem se posunul kupředu i když jen o malý kousek fungovala.
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    KOIRA: taky nechápu otázku
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    KOIRA: Nerozumím otázce.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    AXTHEB: při běžné práci zjistíš, že ty další kroky vlasně nejsou úplně dobře a že by bylo lepší nejdřív udělat něco jinýho. Nebo musíš udělat něco jinýho, protože ti něco chybí. No a pak do toho musíš kopnout, protože jinak nic neuděláš. Nebo ty možná ne, ale já jo. Vpodstatě vždycky.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CYBERWOLF: Tak vědomě určuješ a zapisuješ další krok jen při review, při běžné práci to neděláš.
    KOIRA
    KOIRA --- ---
    Má někdo z vás činnost, kterou provozuje někde mezi fázemi distracted nebo hyperfocused a nemusí se k tomu nutit týráním se různýma akčníma metodama? A netrollim, fyi.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    AXTHEB: mě GTD spíš inhibuje, protože místo intuitivního postupu musím vědomě určit ten další krok (a pak to ještě zapisovat do systému, abych na to teda vlastně nemusel myslet), což mě většinou vykolejí. Takže tuhle metodiku nedoporučuju.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SUK: zkoušel si GTD? Nastoupit do toho naplno a udržet to je asi pro většinu z nás naprostá fikce, ale minimálně ten myšlenkový postup zastavení se a nalezení skutečného dalšího kroku super užitečný.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SUK: pokud máš podle výsledků patřit k prudce inteligentním lidem, tak to nebyl MBTI, nebo jeho interpretace byla velmi velmi volná. To předmětem testu nikdy nebylo. Samozřejmě vznikla spousta výzkumů kde vyšla nějaká korelace mezi těmi šestnácti kategoriemi a inteligencí, ale to celkem nic neznamená.
    SUK
    SUK --- ---
    CYBERWOLF: myslim, ze Luscheruv test je prinejmensim o 3 rady vic ezobullshit, nez MTBI. MTBI alespon nejak zohlednuje vnimani sebe sama te ktere testovane osoby. Nedavno jsem to zkousel a porovnaval svuj vysledek i s dalsima variantama osobnosti. Nejvetsi problem tam vidim v tom, ze si tam clovek snadno zvyrazni urcity povahovy rysy podle svych predstav, ale uplnej horoskop to neni - rozhodne to vyjde lip, nez takove ty "psychotesty" co delavali lidi z rukou psanyho textu. Ty "vysledky" byly tak univerzalni, ze sedely fakt na kazdyho :D

    ...cimz nerikam, ze to ma nejakou zasadni vypovidajici hodnotu. Ja bych dle vysledku mel patrit k nejak zvlast prudce inteligentim lidem, k cemuz mam vazne daleko :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CYBERWOLF: http://www.psychodiagnostika-sro.cz/cz/Katalog_popis.asp?kod=583&ZozArg=1&Kateg=1

    Příčetní diagnostici ho nepoužívají.

    Ale onehda mě dojala tahle prezentace kde je na závěr Pozor na Barvy života.

    https://is.muni.cz/el/1441/podzim2015/SC4MK_PPD/um/Luscheruv_barvovy_test.pdf

    (to bude nějaká studentksá práce, ale stejně :D :D :D )
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ZUZKAOU: však Luscher je stejná kategorie jako MBTI. Tváří se jako věda, ale je to horoskop. Pokud je mi známo (a můžu se mýlit) ani jeden se nepoužívá k diagnostice a využití nacházejí spíš v HR šamanismu a internetových samotestech.

    K Luscherovu testu jsem vymyslel takový meta test - jak personalista zareaguje, když mu řeknu že mám poruchu barvocitu a barvy sice rozeznávám, ale tak nějak jinak? Když řekne, že to nevadí, že s tím test počítá, tak je jasnej :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam