• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK:
  LWEEK: kratom je návykovej opiát, to že není na seznamu návykových látek podle seznamu zákona č.463/2013 sb. ještě neznamená, že ta látka není návyková. nejsou na seznamu ani alkohol, cigarety a kofein, ale návykový prokazatelně jsou.
  máš málo informací a děláš, jakobys měl v břiše knihu, člověče. dělej si se svým tělem co chceš, ale povinnost zodpovědnýho diskutéra je, aby ti řekl, že jdeš na šikmou plochu a že to, co tvrdíš, jsou často prokazatelný blbosti a že tenhle postup nelze doporučit.
  ale nenech se rušit, pokračuj o přírodních látkách neznámýho spektra, o průmerných lidech, o nerizikovosti kratomu ;D
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: no tak si ty studie najdi... Natož aby říkaly něco o tom, co to dělá pro poruchy pozornosti, kdy se ta pozornost zhoršila tím, že se ti rozjebala psychikac, co tady píšeš. To je úplně jasná indikace pro antidepresiva.

  Vykašli se na svoje nespolehlivé internetové zdroje, včetně nyxu , a řeš to se svým ošetřujícím psychiatrem.

  Ten by ti řekl, ne anopak ta antidperesiva, co mají stimulační účinek - tedy třeba bupropion a venlafaxin libido posilují. Taovéhle nesmyslné spekulování bez toho, abys věcem rozumněl a trvání na tom že "hodná přírida" "zlá chemie" jsou klasické příznaky právě úzkostně depresivních chorob. Hlavně najít něco, co nebude léčba, co bude reálně pomáhat a nahradit to něčím co je rizkové, nejsité, ale vygooglil sis to.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: pobavils, pokračuj v show, prosím :D
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  ZUZKAOU: Základní studie ohledně toxicity musí existovat. Stejně jako když se na trhu objeví nová syntetická droga tak se zkoumá. Narozdíl od syntetické drogy kratom existuje a užívá se velmi velmi dlouho. To je v podstatě docela slušný klinický trial. :) Pokud by se v závislosti na užívání umíralo nebo tam byli jiné fatální následky, tak by se o tom vědělo. V dlouhodobém horizontu může nějakou škodlivost, ale v krátkodobém užití nebo rekreačně to bude docela jistě zanedbatelné. To je okamova břitva. Zatím se ví, že nadměrné užívání může poškodit játra (jako alkohol nebo cokoliv co játra přetěžuje?). Zkrátka spadá to do kategorie lehkých drog. Tam se to dostalo z nějakého důvodu a nemyslím si, že to bylo na základě něčího dojmu.

  Nemyslím si, že potřebuju antidepresiva. Podle čeho tak usuzuješ? Opět antidepresiva se, co jsem slyšel už z mnoha zdrojů, používají jako podpůrná léčba (s vyjímkou deprese z fyziologických důvodu) a pouze pokud člověk má problémy, které ho omezují ve fungování. Tzn. k potlačení příznaků. Jestli tam proběhne nějaká léčba tak to je spíš vedlejší produkt změny chování. Krom toho jedním z vedlejších účinků antidepresiv je snížení sexuálního libida. To by mě zabilo. :D
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  LWEEK: zavidim ti tvoje nadseni. kdyz jsem byl v podobne detskem veku jako ty, zcela nekriticky jsem obdivoval konopi jako lek na vsechny bolistky sveta. kdyz vymenim v textu kratom za marihuanu, jakobych slysel sam sebe.

  no nicmene, to bylo pred triceti lety a dodnes neni marihuana ani legalizovana, ani dekriminalizovana a osobne bych kratom radeji videl v rukou lekaru, nez v rukou internetovych samolecitelu a jejich podivnych neidentifikovatelnych zdroju susiny.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: přírodní v tomto případě znamená nejasné účinky, neznámé složení, není jasná dávka účinné látky navíc je známé že se falšuje a přidávají se tam syntetické látky, aby to víc kopalo.

  Navíc prostě je návyková a ty jsi v momentu, kdy není bezpečné s tím experimentovat.

  Logickým a funkčním řešením jsou antidepresiva se stimulačním účinkem. Ne stratera či ritalin ty naopak emoce mohou nepříjemně posilovat.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VYHULENY_UFO: Ale hovno. :)

  Takhle, co jsem slyšel od několika psychiatrů, tak stimulanty nemají být lékem. Mají být podpůrnou léčbou během psychoterapie a mají se užívat jen dočasně. Dokonce u lehčích forem se stimulanty nedoporučují vůbec. Můžu vám to tu prolinkovat jestli chcete, pokud se na tomhle neshodenem. Dlouhodobé braní stimulantů se obvykle doporučuje pouze u lidí s těžkým ADHD. Bohužel i braní stimulantů je svým způsobem návykové, takže nezřídka lidi končí u dlouhodobého užívání a není to dobře.

  Celá moje myšlenka kolem kratomu spočívá v tom, že je to přírodní, zatím teda volně dostupná látka, která má potenciál odvést stejnou službu. Nikde jsem nenašel zatím jakoukoliv informaci o tom že užívání kratomu je nebezpečné. Dokonce i WHO doporučuje to neregulovat. Jako je mi to v zásadě jedno kdo tu má jaké dojmy. Je to prostě informace a každý podle své vlastní vůle a uvážení s ní naložit jak chce. Pro někoho to je big no no, pro někoho je to příjemnější varianta než hledat někoho kdo mu diagnostikuje ADHD když ti doktoři prostě nejsou a kognitivní terapeut se sehnat dá dobře. Je to prostě cesta a každý má tu svou která mu z různých osobních důvodů může přijít lepší.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  Normálně si zajdi pro antidepresiva, bát se vedlejších účinků léku a chtít to místo toho řešit kratomem nezámého původu a složení je hodně divoké :-D
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: dyť to máš v každém příbalovém letáku. To "vzácně" a "výjimečně" má jasnou statistickou funkci, podobně jako třeba určování míry větru.

  Každý funkční lék má vedlejší účinky. Jeden z klídových věcí co se zjištuťuje v rámci výzkumu je jestli rizika převažují přínosty a to hodně citelně.

  Proto se holt kokain přestal už koncem 19. století používat jako lék na deprese.

  Pokud něco nemá vedlejší účinky, tak to bude fungovat jen na úrovni placeba - tedy máš 60 % že to zabere, ale stejně by zabralo cokoliv jiného.
  IRINASH
  IRINASH --- ---
  LWEEK: Mně třeba dávkování léků podle hmotnosti nefunguje, musim brát dvojnásobek, jinak nezabírají (antidepresiva).
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  PALEONTOLOG: tak ja nevim, co jsem videl s triticem a co znam ze svejch prasku na vysokej tlak, tak lekar davkovani vzdy optimalizuje podle situace. takze to neni tak, ze ti rekne zer dve tablety a nepremejslej.

  jako tady u elweeka citim takove to "zla zkorumpovana farmaloby ovladana jestirky a sorosem"
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  POZITRON: To jsem samozřejmě zjednodušil. Jen jsem chtěl poukázat na to že průmysl má své trhliny, které mají různě velké důsledky, ale taky své důvody.

  ZUZKAOU: Nn, nechci tím říct že jsou padouši. Na konspirační teorie nevěřím. Jenom ukazuji, že to má své limity. Ví tady někdo jaké jsou typické vedlejší účinky farmaceutických stimulatů a kolik procent pacientů se s nimi setkají?

  PALEONTOLOG: Kdyby sis nevšiml, jsi zbytečně útočný čímž akorát zbytečně snižuješ váhu svých argumentů. Klinické studie fungují, a ano u mnoha léků se dají koupit různé dávky. V tom se shodneme. Ostatní vnímám spíš jako tvůj osobní názor.
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  LWEEK: davkovani leku neni vzdy jen o jednoduchem prepoctu na kg, co zvladne clovek s iq nad 90. muj byvaly sef byl expert na antibiotika a s nim se radili (nejen) lekari bezne, zvlast pokud slo o jejich vlastni deti napr. nebo o ne samotne. :)
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: nu ano - návykové látky užívat rekreančě, ne jako sebemedikaci. Tam je kořen většiny závislostí.

  Dávkováníá léků řešíš s lékařem a podle vlastní reakce. Ne podle internetu, že. Ne - fakt tomu nerozumíš víc než zkušený psychiatr. Fakt viděl mnohem víc a ví lépe, jak co funguje. A ne fakt to neumsí fungovat jen na zákaldě váhy.
  A ne - farmafirmy opravdu nejsou větší padouši než dealeřit omamných látek. (alkohol a zejména tabák v to počítaje)
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: to už trochu přeháníš, fantazíruj si o drogách a jejich léčebnejch schopnostech, ale neplácej tady blbosti, že dávkování je pro průměrný lidi. dávkování vychází z klinickejch studií a je přízpůsobený maximu benefitu pro maximální počet pacientů. nezřídka se taky dělají stejný léčiva s různým obsahem účinných látek, aby šlo dávkování pacientovi přizpůsobit.
  já jen čekám, kdy se z kecala proměníš v úplnýho idiota, takže neváhej a pokračuj ve svých tezích a nápadech, je to fascinující pohled.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Mimochodem trochu OT, ale jeden z problémů farmaceutického průmyslu je v tom, že vyrábí léky pro průměrné lidi. Tzn dávkování je kolikrát úplně off. Pro někoho málo pro, někoho moc. Je pravda, že velké množství lidí jsou neschopni si dávkovat léky správně. Přeci jenom je potřeba mít asi IQ nad 90 aby třeba si uměl zjistit dávkování na kilogram tělesné váhy a věděl, že si musí pořídit váhu která umí měřit s přesností minimálně na desetiny gramu. A hlavně věděl jak váhu používat (nebo si to alespoň přečetl). :)
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  LWEEK: okej, rozbory v laboratori, duvera zakazniku, chapu a rozumim. :D
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VYHULENY_UFO: Nj, je potřeba zvolit pokud možno důvěryhodného dýlera. :) Ti lepší obchody si nechávají dělat rozbory v laboratoři a jsou ověřený. Mají důvěru velkého množství zákazníků. Oproti tomu můžete koupit cosi někde v trafice, sice levněji, ale bez jakékoliv snahy prodejce si hlídat kvalitu. Blbé je, že prodejci nemohou být plně transparentní o tom složení. Doufejme, že součástí regulace kratomu nebude úplný zákaz ale zařazení látky mezi legální drogy, čímž by se situace mohla výrazně zlepšit a třeba by ho šlo kupovat i v lékárně.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  a to mi reknete, jak poznate "White Fang z Bornea", kdyz cely ten obchod s kratomem se odehrava v sedy ekonomicky zone? vozi to sem kdekdo a jakemusi udajnemu puvodu a jmenu nezbyva nic jineho nez verit. takze nekdo prodava jakousi namletou zelenou drt, ale s vlastne s nejasnym puvodem. prodejci kratomu musis verit stejnym zpusobem jako svymu dylerovi beznych drog.

  to je jaksi velky rozdil oproti beznym lecivum, ktera jsou registrovana, evidovana a lze zjistit, kdy, kde a kym byla dotycna sarze leku vyrobena.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Co jsem si tak zkoušel o tom zjistit, tak kratom je jako alkohol jenom to riziko závislosti je větší. V praxi to znamená vysokou míru sebeovládání. Alkohol může být fajn rekreačně a může být třeba i zdravý v malé míře. Víz korelace pití vína v Francii a minimum srdečních onemocnění. Hodně záleží na odrůdě kratomu. Každá z nich má jiný potenciál a právě pro ADHD je nejlepší White Fang z Bornea, který má minimum opia. Takže se člověk nemusí bát ho používat i přes den. Tzn. člověk se po něm nejméně sjede (téměř vůbec), ale přitom ty psychoaktivní látky v tom jsou. Něco jako trává s minimem THC a maximem CBT.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam