• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
  Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

  ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

  Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
  Příznaky (symptomy) [anglicky]
  Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
  Wikipedie [česky]
  Wikipedie [anglicky]


  http://www.nepozornidospeli.cz/

  Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
  rozbalit záhlaví
  TRISSIE
  TRISSIE --- ---
  MAJKA: ne, říkám, že když potřebuješ převést "chutě" (neurodivergentní vnímání světa a hlavně mezilidských vztahů) na "barvy" (neurotypické vnímání světa), tak je jednodušší se omezit na černou a bílou, a nedumat nad tím, jestli malinová je víc šedá než borůvková :-)
  MAJKA
  MAJKA --- ---
  TRISSIE: Tyjo, v podstatě tím říkáš, že ADHD = černobílé vidění světa? Proti takovému tvrzení bych teda dost silné protestovala :) naopak mě vždy potřeba lidí (nehledě na diagnózu) zaujmout stanovisko / rozsudek / mít hotový nezvratný názor vždycky fascinovala, jako by pro ně ta neuzavřenost byla téměř bolestivá.
  SHARKIE
  SHARKIE --- ---
  TRISSIE: Jo, mam v tomto smere strasne velky problem porusit nejake pravidlo, aj ked v danom momente nedava absolutne zmysel a spolocnost to kludne berie tym stredom a ani sa nad tym nepozastavi.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  TILIO: jo, tohle je složitý. Ono člověku tak nějak přijde, že tom co dělám dělá víc než ostatní jednoduše proto, že je vždycky u toho. Ale není vždycky u toho, když to dělají ti druzí. Typický případ je, jak NIKDO nedává nádobí do myčky, ačkoliv když se na to podíváš vědecky, tak zjistíš, že ho tam vlastně dávaj všichni, akorát se občas něco zapomene a to je ten výsledek, co z toho trčí. Protože ty ostatní to dohromady zapomínají častějc než ty (a když to někdo uklidí za tebe, tak to nevidíš). S kverulanty a mlčochy to může být podobné. Ale oproti nádobí se to blbě měří - ty bitvy se odehrávají na mnoha frontách a často za zavřenými dveřmi.

  Podobně to "odcizení" je spíš iluze. Remember that you are unique, just as anybody else. Ono to asi pramení z toho, že si člověk řekne "aha, to je ta diagnóza, takže to mám jinak" a pak to začneš vidět všude. Jako že když máš v ruce kladivo, všechno vypadá jako hřebík. Což na jednu stranu může pomoct líp identifikovat co funguje a co ne a nesnažit se to urvat na sílu když to nejde, na druhou stranu člověk nesmí koukat na ty ostatní jako na marťany (nebo na sebe jako na marťana). Nejhorší je podlehnout představě, že žiju v jiným vesmíru a ostatní to nikdy nemůžou pochopit, protože to tak nemaj. A když to maj, tak to maj míň a když to maj víc, tak ty tím zase víc trpíš atd. Je to dost nebezpečná mentální past a rozlišit skutečnost od zdání je hodně těžké. Soudě podle jakékoliv společenské debaty na tom asi není nic zvláštního.

  Pak je docela svůdná myšlenka, že svět je zařízený pro tu normální většinu (nebo bohatý, praváky, nebo někoho), do které nepatříme a tak trpíme útlakem a někdo by to měl napravit. To teď dost frčí ve všech možných tlupách a přijde mi to dost destruktivní pro všechny.

  TL;DR pointa: každej je jinej, ale přesto jsou všichni stejní :)
  TRISSIE
  TRISSIE --- ---
  MORKANT: co můžu pozorovat u našeho ádéháděte, je to dané silně černobílým vnímáním světa.
  asi že mu ten svět nedává až tolik smysl, převádí si ho na černou a bílou, aby ho chápal, a ta šedivá mu v tom nějak neštymuje.
  prostě jsou pravidla / hodnotové systémy a v těch je jasně dané, co je správně a co ne.
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  CYBERWOLF: Moje zkušenost je, že lidi s ADHD mají mnohem častěji tenhle smysl hypertrovanej.
  TILIO
  TILIO --- ---
  CYBERWOLF: Hele dobra otazka! Moje zkusenost teda je spis ta, ze brecej do piva, ale skutek utek. A kdyz na to prijde, tak mlcej a soupaj nohama, a to i v momente kdy se ozve nekdo jinej (typicky, ja - a nikdo se za me nepostavi, protoze si nechtej delat problemy nebo janevimco, i kdyz vecer budou zas nadavat u piva jak je to na hovno).

  Takze by me vlastne zajimalo, jestli moje hluboka niterna potreba neustale mlatit hlavou do ty zdi, i kdyz vim ze budu jedina, nikdo me nepodpori a nikam to nepovede, je moje ND, nebo jestli to maj nejaky NT stejne. Odpovedet nedokazu, moc malej vzorek / jenom anecdotal evidence. Ale kdyz uz se to tu resi, tak me to zaujalo velmi, prave proto ze se v tom cejtim velmi jina od ostatnich (NT) lidi.
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  TILIO: já bych řek, že to takhle vnímá každej, soudě podle všudypřítomného brečení do piva. Málokdo je splachovací
  TILIO
  TILIO --- ---
  CYBERWOLF: Ne. Ale a) otazka prezentace a b) otazka jak moc te to sere? Jako, ze NT jsou zhusta schopny nektery veci "nechat plavat", protoze je to fuk, neni to jejich starost, nejsou za to placeny, nezajima je to natolik aby si delali nasili, ...?

  (Ja nevim! Ale vnimam ze to mam "jinak" jez vetsina, ze jak nabydu presvedceni ze je to spatne, tak mi dela obrovskej problem s tim koexistovat. Jak kdybych se snazila spolknout pravitko, nebo jak to popsat.)
  MULTICAT
  MULTICAT --- ---
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  Fakt vám přijde, že na to aby vás tyhle věci sraly potřebujete ADHD?
  MORKANT
  MORKANT --- ---
  Mě by fakt hodně zajímalo, jestli je ten smysl pro spravedlnost danej samotnym ADHD, nebo tou spostou osobních zkušeností s nespravedlností?
  CNV
  CNV --- ---
  Spravedlnost! Občas bych radši byla šimpanz s jednoduchým myšlením a klackem v ruce. Kdykoli vidím, jak někdo šprajcnutě trvá na něčem pomýleném, kvetu z toho. Tolik problémů pramení z toho, že někdo nedokáže překročit vlastní chybu, přitom je to tak jednoduchý, ne: uznám, vyřeším, jedu dál.
  Ale občas mi pomáhá dívat se na to "geologicky" - všechny tyhle věci jsou v celkovém měřítku věcí naprosto bezvýznamné a nemá cenu kazit si jimi už tak kraťoučký život.
  MULTICAT
  MULTICAT --- ---
  KOIRA: moje přezdívka od ex je Dušínovka a že bych se se svou poctivostí a spravedlností měla odstěhovat někam do haj*lu.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  WRNQ: Jo, to znám. Smysl pro spravedlnost 😂😂 taky jsem z práce odešla kvůli tomu že jsem se vztekala, jak to šéf dělá blbě a naddrzuje fuchtli, co se hezky maluje a mota si ho kolem prstu. a s ex chtěla mít rovnocennej vztah, kde teda odmakame kazdej svoji půlku. Nějak to nepochopil, urazil se a utekl 😅😅 tohle mě vždycky vyřídí a asi musím na jiný lidi působit strašně divné 😅 ale spíš mi šlo o to, jestli nějaký rady , tipy triky čím se zabývat a co nechat být a hlavně jak. Občas se mnou hýbou věci tak, že je to prostě na vyhoření. Například rozchod me rozebral snad na půl roku.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  TILIO: tak ta citlivost je imho sourozenec těch neadekvátních reakcí, který nejspíš všichni dobře známe. pro mě to je velkej problém při větších operacích s hotovostí, spekulace, nebo nákup/prodej něčeho většího. ze stejnýho důvodu nemůžu podnikat, protože riziko a třeba nezaplacená faktura by mě hrozně nervovaly, nemluvě o zvládání stresu při čekání na výsledek nabídky. nebo jestli bude objednávka splněná správně, a co když si bude zakoš stěžovat na nějaký věci. mě to dostává hrozně moc do vrtule, ať za mě nese to riziko na bedrech někdo jinej.
  DRABICZ
  DRABICZ --- ---
  TILIO: ano, a s mou disortografií (nespolupracující hemysféry) jsem si už začal myslet a nabývat dojmu, že chápu matiku, tak mi do toho někdo vrazil písmena a díky tomu i doteď počítám třeba 13+12 na kalkulačce :D
  TILIO
  TILIO --- ---
  WRNQ: S matikou je to tezky - moje znamka se progresivne zlepsovala jak pribejvalo abstrakce. :) A v momente kdy jsme na vejsce na analyze zacli pocitat s nekonecnama a prohlasili ze "cislo je vzdycky konecny, pojdme ho oznacit c a vysrat se na nej", tak jsem byla nejvic nejstastnejsi.

  Aneb, kazdej se vzdycky divi, "jak muzes mit matfyz s dyskalkulii?" Snadno, bratre. Protoze matematika a kupecky pocty jsou dve ruzny veci. Plus, kazdej kdo do me kdy keroval ze neumim pocitat / matiku, tak se mu dneska smeju, protoze nepochopil ani goniometrii a logaritmus, natoz teorii miry, distributivni derivaci, rozdil mezi spocetnym a nespocetnym nekonecnem. :))))))))) Lol pardon, omlouvam se za trochu autisticky matfyzacky onanie :))) a asi i trochu OT.
  WRNQ
  WRNQ --- ---
  DRABICZ: Do té doby, než se mi narodilo dítě, jsem měla pocit, že jsem měla úplně idylické dětství. Ty vole, to se pak rozbilo zrcadel. Zas to ale nechci nějak hrotit, každej máme v batohu něco naloženo... a rodiče to často dělali dost neúmyslně.

  TILIO: Lol, to je zajímavý s těma číslama! Každýmu už říkám, t mi nevěří vůbec nic, protože já často prostě vidím, co chci vidět! Do krve bych se hádala, že v idosu ten vlak jede v 11:08, ale ono hovno samozřejmě, stává se mi to fakt často, z matiky jsem na gymplu měla čtyřku, ale to asi diskalkulií nebude :D Ikdyž!

  Nedávno pro mě byl fakt strašlivěj objev toho, že mám pravděpodobně problém s tzv. Stálostí objektu. Takže co nevidim, to neexistuje. Už jsem to tu možná psala. Aniž bych cokoliv tušila, tak jsem to vždycky tvrdila. Co nevidim, to není! Ale to mě kurva mělo přejít asi ve třech letech!
  - Šuplíky prázdný a všude kolem mě haldy věcí.
  - Skříň bez dveří, asi abych si byla jistá, že tam ty hadry fakt jsou nebo co.
  - Když se delší dobu nevidím s milovanou osobou, propadám panice, že je konec, že mě nechce, že todle a tamto. Úplný psycho. Vysvětlit to sama sobě , natož někomu dalšímu. Jak? Čím?
  - Na stole v práci asi 3cm čtvereční pracovního místa. Je to někdy fakt twisted.
  - ruce popsaný úkolama i skoro ve 40 letech.

  Omouvám se, já mám dneska nějakou valivou.
  TILIO
  TILIO --- ---
  WRNQ: Ve stresu je to vsecko horsi asi tak milionkrat! Moje neurodivergence zahrnuje i dyskalkulii (a vubec se neptejte kolikrat jsem slysela "to neexistuje", "jsi jenom lina" apod., dyslexii kazdej zna, dyskalkulii nikdo) a kdyz jsem ve velkym stresu urcityho typu, tak mi a) silene lita pozornost, udrzim to tak 3 vteriny, a b) se podivam na cislo a hovno, bud ho vubec nezprocesuju nebo popretacim vsecky cislicka (a pak se divim jak muzou hodiny ukazovat 91:61, napr.) nebo ty cisla zamenim za podobny... meh.

  Zajimavy je ze tenhle stres urcityho typu neni skoro nikdy z neceho urgentniho v praci - tam asi nastoupi moje asd a focus je velice, velice slusnej dokud neni bezprostredni problem vyresenej (a odpadnu potom). Ale pokud je to na mezilidsky rovine (vc. obecnejsich veci jako procesy v praci, nikdo me neposloucha apod.), tak to je konec.

  ...hi ho.
  DRABICZ
  DRABICZ --- ---
  WRNQ: to nejde, vždy jsem byl vychováván, že maminka a učitelka mají vždy pravdu. Já to měl 2v1 :D :D :D Ačkoli jsem si myslel, že jsem měl hezké dětství, se svými dětmi se mi toho otevírá čím dál víc, ale na druhou stranu díky tomu vím, kterým směrem je vychovávat nechci. Je to náročné já i trpaslík jsme ADHD, moje žena má svatozář. V období silnějšího stresu buď funguju na 130% nebo na 30%. Když jsem příliš výkonný, je to fajn, když mám propad, tak ty třecí plochy jsou výrazně větší, či víc vidět a díky tomu se doma umíme dost rafnout. Ale po hádce se obejmeme, aby děti viděli, že i když se hádáme, máme se pořád rádi (což nelžeme) a že i hádka nemusí vyústit v nenávist, jak to vidí jinde kolem sebe. Jinak nastejno - holé věty bývají někdy problematické.

  MULTICAT: To je v pořádku, já se třeba naučil říkat ne a rozeznal manipulaci a hlavně se jí naučil odolávat. Naposledy mne někdo zkusil vmanipulovat kam chtěl on a ne já, a poslal jsem ho za to někam takovým způsobem, že mi za tu jebačku ještě poděkoval. To bych třeba před 10 roky neuměl. Nemyslím si, že jsem macho, ale takovej ten balanc sebeuvědomění si a zdravého sebevědomí je třeba najít. Dá se s tím pracovat a díky předchozí výchově jsem rád, že i zlé je k něčemu dobré a tak nemusím přeskakovat svoje ego - protože balanc. Jo, hrozně rád bych napsal, že jsem vyloženě vyrovnanej člověk, ale k tomuhle mám ještě daleko.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam