• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PETER_PANsadba a pěstovaní stromů, i starost o ně
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, potřeboval bych poradit strom (ne keř), který udělá pěknou hustou korunu při malém vzrůstu do výšky (max. 6m) bez nutnosti řezu. Může to být klidně i nějaký kultivar, ale jedná se o místo, které z jara bývá často podmočené (původní výsadba javorů zde uschla), takže by měl zvládat i sezónní vyšší hladinu spodní vody. No jak to tak po sobě čtu, tak si nejsem jistý, zda bude vůbec nějak vhodná dřevina pro dané stanoviště existovat...ale třeba někoho z vás něco vhodného napadne :) Díky
    THEO
    THEO --- ---
    SAKRA: Odborník nejsem, školy na to nemám, ale co jsem už pár stromků sázel (a pár jich bylo i pod odborným dohledem), tak hloubka 40 - 50 cm je tak akorát. Samozřejmě závisí na velikosti kořenového balu přesazovaného stromu (to se z fotografie nedá posoudit), nicméně hlubší díru je potřeba dosypávat zeminou, což není příliš užitečné, navíc většina stromů jde s kořenovým systémem především do šířky, takže na podloží nemusí zas tak moc záviset nemluvě o tom, že rostliny a speciálně stromy mají neuvěřitelnou sílu se kořeny dostat i do jinak na první pohled neuvěřitelných míst.

    Strom by se měl sázet tak, aby kořenový krček (takové to místo kde strom leze ze země) byl v úrovni (nebo ještě lépe malinko nad) okolního terénu (neměla by se k němu dostávat voda, naopak měl by být trochu výš mimo jiné i proto, že po několika deštích se půda nakypřená při sázení sesedne, čímž se může krček dostat pod úroveň terénu). Je-li nízko (což se snadno stane u hlubší jámy), pak hrozí, že bude přihrnut zeminou, což mu nedělá dobře (je to velice citlivé místo jednak z hlediska mechanického poškození, ale třeba i z hlediska vlhkosti).

    Jáma na sadbu zobrazená na fotce je AFAIK naprosto předpisová a dělal ji nejspíše někdo, kdo zatraceně dobře ví co dělá. Co je skutečně důležité je, jak bude strom zasazen (aby rostl rovně nahoru, úroveň kořenového krčku vůči terénu, případně zda-li a jak je vyřešeno jeho zalévaní (pytel s vodou, závlahová mísa apod.), zda-li a jak je zavětrován, případně zajištěn proti okusu zvěře (v Praze asi nebude problém) a proti očůrávání pejsky (v Praze obrovský problém).
    SAKRA
    SAKRA --- ---
    Ahoj, prosím o radu. U nás v Praze v ulici jsme usilovali o výsadbu stromů. Po několika letech to skutečně dopadlo a najednou máme v ulici krásných 16 děr! Krásné je to číslo, díry mi přijdou naprosto nedostatečné pro stromek, ale jsem lajk.

    Díry jsou maximálně 50cm hluboké (spíš tak 40) a na dne je úplně zbytnělá zemina jak beton. Bojím se aby stromky neživořily a brzy nezašly.
    Je to klidná ulice s travnatým pásem. Možná na úřadu ani neví že jim to někdo odfláknul, upozornila bych je pokud mi řeknete že to není ok.

    TICHAVODA
    TICHAVODA --- ---
    Dul- dík za odpověď, za svůj již ne tak krátký dosavadní život jsem ještě na nic takového nezaostrila a jak to bylo snad na všech habrech, docela mne to vylekalo.
    TICHAVODA
    TICHAVODA --- ---
    TICHAVODA
    TICHAVODA --- ---
    Ahoj, netušíte někdo, co by to mohlo být? Je to na mnoha habrech v oboře Hvězda v Praze. Myslela jsem, že je to smůla, ale není, je to takový řídký vodnatý něco bez vůně. Jen mi to přijde docela děsivý.

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KOCOURR: nemám na to odborný ozdrojovaný pohled, ale mám na pozemcích několik velkých smrků (odhadem 20-30m) v mixu s listnáči jako buk, jeřáb, bez, ptáčnice, vrba, olše a bříza a asi i tím, že jsou hustě zavětvený prakticky od země, tak skýtají útočiště pro velké množství ptáků, hmyzu a i těm veverkám. A třeba v době, kdy hodně prší nebo sněží, tak ty smrky zjevně poskytují velmi dobré útočiště soudě podle "hluku" co se od nich line :)
    Třeba borovice takové podmínky neposkytuje, co tak pozoruju v přilehlých remízcích.
    MEDWEDIPAC
    MEDWEDIPAC --- ---
    Zdravím všechny nemá tu někdo zkušenost s pěstováním Paulownií popř. někdo od Olomouce kdo pěstuje a měl by navíc sazenice. Děkuji všem za rady.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KOCOURR: Smrkové šišky jsou minimálně potrava pro veverky a určitě je spousta druhů rostlin a hub, které v bylinném a keřovém patře žijí se smrkem v symbioze. Spadané jehličí, kusy větví atd. vytváří specifický podklad odlišný od ostatních druhů stromů. Některým ptákům může vyhovovat pro hnízdění. Je to spousta souvislostí, proč smrk úplně nezatracovat. Důležitá je druhová pestrost.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, snad nebudu moc OT, ale zajímal by mě názor více lidí ohledně přínosu sázení smrku ztepilého.
    Momentálně řeším otázku, jak velký přínos má sázet smrky do zámeckého parku (jako náhrada za staré/mrtvé/nemocné smrky). Nedaří se mi dohledat jak si stojí smrk v porovnání s ostatními stromy co se týče pohlcení CO2 a produkce O2. Máte někdo představu?
    Když použiju svoje google-fu, tak všude jenom čtu o smrkových monokulturách, kůrovci, atd. ...ale jaký je vlastně přínos smrku ve smíšeném lese (neudržovaná část městského parku) pro biodiverzitu, zadržení vody, atp.? O kolik se to liší v porovnání s ostatními jehličnany, případně listnatými stromy?
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KOCOURR: Jde o to, že voda, kterou zaléváš splaví zeminu k přímo k povrchu kořínků, což je žádoucí
    WRANIMIR
    WRANIMIR --- ---
    KOCOURR: vždycky zalejt
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, jaký máte názor na zalévání čerstvě vysazených stromů (polovina listopadu), když venkovní teploty jdou pod nulu? Podle mě se nemůže nic stát, kořeny jsou schované v půdě, kam se mráz při teplotách do -3°C nedostane.
    Jasně, pokud by bylo -10°C a půda by byla zmrzlá, tak už vlastně zálivka postrádá smysl, protože se ke kořenům voda skrz zmrzlou půdu stejně nedostane a pouze zmrzne na povrchu (což by mohlo ve finále poškodit kmínek stromku).
    Nebo je moje logika mimo? Jak to vidíte?
    WRANIMIR
    WRANIMIR --- ---
    CERMI_FOX: je to houbove napadeni dreva, typicke pro borovici. Stava se to i skladovanemu rezivu, kdyz prijde do vlhka.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    v knize "Šumava umírající a romantická" pise Vachal o poslednich jedincich "smrku liskovce", ktere v te dobe (cca pred 100 lety) na Sumave rostli. Nedokazal jsem takovy druh dohledat, jen ze "liskovec" je druh kresby dreva, ktera se u smrku muze vyskytovat. Vi nekdo vic?
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    CERMI_FOX: to je zamodrani, ke kteremu doslo az po smrti. V kure jsou dirky po kurovci, jestli dobre vidim.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    ahoj,
    chcípla nám na zahradě malá borovice vejmutovka. Když jsem ji posekal, tak v řezu kmene měla takové divné skvrny (viz obrázek). Netuší někdo, prosím, co to mohlo být a jestli to nemá nějakou spojitost s tím, že chcípla?



    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    PETER_PAN: Ahoj,
    děkuju za zprávu. Máme na zahradě stále málo stínu, takže pokud ten strom neni nemocnej a nemůže nakazit jiné, nechal bych ho dožít a píchnul vedle novej, co myslíš?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: Kazdopadne ja jsem spis zastance malych kmenu (od palmety, pres zakrsky az po kotlovitou koruna). Obecne kratsi produkcni cyklu, ale s vyssi urovni kontroly a nenutnosti nekde silet na zebriku v 15m.

    Ale zase pro koncepcni veci je to jina. U ruznych kombinovaych agrotechnicky celku typu - pristinena pastvina s ovocnymi stromy jsou vysokokmeny cesta. Cesta jak snizit vysychani, sjednotit tu niku z hlediska mikroklimatu atd. Takze to nezatracuju obecne, jen pro malou zahradku par set m2 u domecku je IMHO lepsi jit cestou tech mensich stromu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Ekologické ovocnářství na vyšších kmenných tvarech [ISBN 978-80-904174-9-6], 1.vydani 2019
    https://aa.ecn.cz/img_upload/410697af7dfcb092dfd4e3937dd69e3f/vysokokmeny_ez.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam