JIKE: Je. Standardní akumulátor má membránovou tepelnou pojistku, nic víc. Výrobci svítilen a různé třetí strany pak do těch akumulátorů přidávají ochranné obvody, říká se tomu i ochranná elektronika. Ve skutečnosti je ten obvod prý dost jednoduchý, ale detaily neznám. Tenhle obvod má chránit akumulátor před tzv. hlubokým vybitím, které nastává, když napětí aku klesne pod 2,5V - akumulátor pak už nejde znovu nabít. V tomhle případě by ochranný obvod měl aku odpojit s tím, že po nabití je zase provozuschopný. Při nabití na napětí vyšší jak 4,2V je akumulátor nenávratně zničen, navíc při přebití (stačí 4,3V místo 4,2V, tenhle rozdíl je fatální) se aku silně zahřívá a hrozí jeho výbuch. Tenhle ochranný obvod dělá to, že pokud napětí aku překročí výše popsané limit, jednoduše "vyhodí pojistku" a odpojí anodu od katody. Nenávratně. Aku je tedy dále nepoužitelný, ale nedostane příležitost způsobit škodu. Tohle odpojení při přebití nastává dřív, než by aku odpojila tepelná pojistka, která nesleduje napětí aku, ale jenom jeho teplotu.
Akumulátory s tímhle ochranným obvodem jsou tedy bezpečnější, ale tenhle obvod mírně zvyšuje vnitřní odpor aku, což mu trochu ubírá ze schopnosti dodávat do zažízení, které napájí, vysoké proudy.
Akumulátor bez ochranného obvodu má vnitřní odpor nižší, a je proto i přes nižší jmenovitou kapacitu schopen déle dodávat vysoký proud bez výrazného poklesu napětí. U výkonných svítilen, kde do LED často teče 1+ ampéru (někdy ale taky 3A) regulační elektronika svítilny vyhodnocuje úroveň nabití aku právě podle jeho napětí.
Dočetl jsem se, že existují i naprosto nechráněné aku bez tepelné pojistky, ty se ale prakticky v maloobchodě nedají sehnat, a asi je to dobře. Podle toho, co jsem se dověděl, použít takový aku v LED svítilně je jako odjistit si granát při jízdě na divoké koze.