• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RUTHAN: kernel se ti stara o spravu pameti a zarizeni na te nejnizsi urovni, takze ostatni programy a knihovny uz jedou nad urcitou abstrakci a nemusi resit technicke detaily jednotlivych karet a tak, proste nekam otevrou spojeni a poslou packet a prectou si odpoved, nebo tak neco.
    V principu muzes udelat kernel, ktery obsluhuje VSECHNA zarizeni, ale pak bude zbytecne obludne velky a vetsinu z toho nikdy nepouzijes (plus se obcas muzou vyskytnout problemy s kompatibilitou, napriklad starsi a novejsi verze protokolu, HW, ktery ma vic verzi, co se ale navenek nelisi, jen se jinak obsluhuji, optimalizace...) . Nebo muzes udelat, ze pouziva moduly a kdyz zdetekuje dane zarizeni tak si nahraje pro nej porislusny modul - zabere to min pameti, zase mas milion modulu na disku a stejne mas problem s detekci. Nebo si udelas nejak analyzu sam (ci s pomoci buildovaciho programu), ze mas A,B,C (coz se jeste zjistit da) a obcas budes chtit pripojit i D,E,F (to uz musis vedet sam, nebo vzit nejakou obecnou predvarenou mnozinu, co vyhovi x% uzivatelu a doufat, ze tam spadas) a do kernelu (a modulu) si to zkompilovat, cmz ziskas mensi kernel a pritom ti nebude nic chybet.
    Plus kompilator muze na zaklade znalosti tveho systemu pouzit ruzne sady instrukci (stylem - kdyz mas koprocesor, tak ho nechat pocitat v plovouci carce, kdyz nemas, dotakhnout knihovny, co to pomaleji spoctou samy).

    Tech moznych kombinaci je tolik, ze nema cenyu pro kazdou delat zvlast binarni obraz, casto ani pro kazdou skupinu - vyber toho spravneho by byl slozitejsi, nez si v 'make menuconfig' zaskrtat volby a nechat to prelozit na miru. Distribuce vetsinou nabizeji nejake obecne sady, co toho pokryjou celkem dost, i kdyz neoptimalne a nekdy ne zcela.

    Problem je, ze se kernel vyvyji a moduly taky a casem se mezi nima muze zmenit rozhrani, treba ze pribyde parametr ve volani, nebo je potreba jiny postup pri inicializaci - pak stary kernel s novymi moduly (ci naopak) nebude komunikovat spravne/vubec. Narazil jsem na to u neudrzovanych modulu pro proprietalni HW, chvili jsem si ty moduly upravoval podle zmen v kernelu sam, pak jsem naopak stopnul verzi kernelu (kdyz uz to zacalo byt moc slozite) a jel novy system se starym kernelem a pak jsem musel stopnout i nektere veci mimo, protoze uz s tak starym kernelem zacinaly mit potize. Ale v principu se to da, jen to neni pro zacatecnika to prave orechove.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Teď jsem si stáhl poslední Puppy Linux, abych mohl formátovat karty a flashky do FS3 až bude nové jádro. Některá hloupá zařízení v domácnosti nic lepšího neumějí.
    Na běžnou práci používám(přiohnuté) Lubuntu. Pro sestavení na míru považuji nejlepší Gentoo.
    Obecně je snadnější rozjet starý program v nové distribuci, než nové jádro ve staré.
    Většinu toho co si ohneš si musíš sám udržovat s každou další aktualizací.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RUTHAN: esli se chces neco dovedet o kernelu, architekture, driverech...stahni si buildroot (http://buildroot.uclibc.org/) a hraj si.
    kompilovat novej kernel ve starym linuxu, to te akorat nasere a nakonec pravdepodobne stejne nezvitezis.
    este je moznost stahnout si zdrojaky driveru a prcat se s jejich patchovanim a hledanim spravnejch verzi knihoven pro kompilaci tak dlouho, az je na 2.6 zkompilujes. Coz koukam, ze si zkousel a dopadl jak dopadl - kernel nezna symbols v driveru.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Kdyz uz jsem se tak rozepsal, tak me napadlo, nez s podobnejma vecma porad ztracet cas, nefunguje nejake Linux crowdfunding, ze by clovek proste nekam napsal: "Rad bych v linuxu mel tuhle featuru, tenhle bug fixnutej, podporu tohle zeleza a jsem ochotnej za to dat takovej a takovej donate?" A bud by do toho nejakej vyvojar sel a nebo ne?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Asi marna nadeje, ale ohledne vynuceni primarni obrazovky pro vsechny okna a monitoru kam se maji davat vsechny ikony na plose (paklize se pouziva rozsirena plocha) porad zadna zmena (ikony se porad davaj do levyho rohu a to je muj sekundar, kde vetsinou jedu druhej komp)?

    Zvlast to prvni me dneska nastavovano - protoze je jedna vec, ze teda musi zapnutou druhej monitor, kdyz nechci.. ale chtel jsem hrat Metro Last Light a zjistil, jsem ze tam neni moznost to spustit, ani v okne, ktery by se preneslo na jinej monitor a ani ta hra nemam volbu rozliseni a jeste drze ma user.cfg, kde to sice jde zmenit, ale nic to nedala. Hlavne, ze je to Redux verze, to byla pri vsi ucte zase linux user experience jak prase.

    Ano ja vim reseni, je pres nvidia driver docasne zakazat druhej monitor, ale proc, kdyz to jinde clovek resit nemusi..
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    CHOROBA: Ja jsem se chtel hlavne neco dozvedet, upgradovat to samozrejme taky jde (a nakonec jsem si udelal dalsi partitionu s 14.04 LTS 03, ale tyhle jsem se jeste nevzdal..), ale pokud by mi nekdo vysvetlil, jak je to s tema compat driverma vs. kernelama - viz ty moje 2 otazky a tak to to teoreticky mohlo bejt i rychlejsi a Linux by se ke me zachoval mene jako k ovci (bral moznost pouzivat 4 roky stary OS), coz bych ocenil..

    Sem pod tim sestavenim kernelu cekal nejakou magii, kdyz si nekde stahnu projekt do nejakyho IDE a budu tam muset neco vyvadet.. ty ted pises install kernel driver, tak uz jsem delal mockrat.

    Nicmene to vede, k obecny otazce (3) ma to vubec smysl zkouset, ve smyslu jaky jsou empericky zkusenosti s novejma kernelama ve starsich distribucich a jinymi slovy jak moc jsou ty distribuce na dane kernel privohnuty? Na tohle neznam poradnou odpoved.

    Dal me zajima co se presne dosahne tim, ze ten kernel zbuildum na tom cilovym HW, proc si proste nemuzu stahnout hotovou image? Je to tak, ze se pri ty kompilaci zdetekuje, co je tam za HW a nejaky casti kernelu se zahodi a neco se tam injectne - ovladace do jadra od Nvidia a tak? A reverzne deje se tohle i pri prvni instalaci Linuxu na dany zelezo? Jak je vyhoda proti Win a Mac kde se kernel nekompiluje, ale presto tam jedou 3rd party ovladace?

    DANYSEK: Myslim si, ze minimalne cast zacatecniku upgrady resit nebude, treba protoze skoncila predtim parkrat pri upgradech v terminalu, namisto Xek. To samy plati o bezpecnosti, kde zase plati, ze Linux je obecne hodne bezpecnej, takze to tam podle me dost lidi uz moc neresi.

    Ze Alx je v novejsim kernelu jsem psal to vim, nicmene jsem resil, jak moc slozity nebo jednoduchy, nebo vubec mozny, je tam ho dostat niz. A nikde v dokumentaci, ani ve skriptu jsem nenasel, ze by to neslo.. treba jsem se spatne dival, ale jako uzivatel bych ocenil, kdyz uz vubec musim kvuli driveru resit nejaky skripty, kdyz aspon tohle meli osetreny ve stylu, sorry starej OS, kernel, balik.. exceptiona to nepujde.. naproti tomu dostanu nejaky priblbly kod, ze skript je rozbitej.. (protoze je pravdepodobne planej pro vyssi verzi compileru, nebo nema spravne osetrenou nejakou parsovani vyjimku, vetveni etc).

    Jinak ja bych filosoficky daleko radsi pouzival to cemu se rika rolling distribuce, upgrady Ubuntu jsou porad lepsi, nez dead end v pripade Mintu - respektive zalohovani homu a seznamu baliku, pomoci toho priserne pomalyho backup toolu.. Jenze, co jsem si zatim nastudoval nejlepsi distribuce proste rolling nejsou.

    A treba to upgradovani uz nepodporovany distribuce (nepodporovany z pohledu klasickyho upgradu - jsem jeste vcera netusil, ze neco takovyho vubec existuje) o 7 nebo kolik verzi by v mym pripade bylo, ikdybych nenarazil na problemy tipuju tak na 5 hodin a to je pomerne dost.. tak jsem se do toho pochopitelne nehrnul.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RUTHAN: zacatecnik by predevsim nemel pouzivat zastaralou a neaktualizovanou distribuci :) Kvuli bezpecnosti, ktera sama o sobe je natolik komplexni, ze lze s uspesnosti pochybovat, ze zacatecnik tento typ problemu si sam vyresi.

    ALX je soucasti kernelu od jeho verze 3.10, coz podle seznamu dostupnych verzi znamena znamena pouzit Ubuntu alespon verze 13.10 - idealne treba 14.04 LTS, ktera ma long-term podporu. Jinak wiki je dobrym zdrojem ruznych informaci.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ty ses neskutecnej troll, ruthane ;)))

    Howto Install Kernel 3.0.1 in Ubuntu 11.10, 11.04, 10.10 and 10.04
    http://www.howopensource.com/...8/how-to-install-linux-kernel-3-0-1-in-ubuntu-11-04-10-10-and-10-04/
    pripadne zkus nejakej novejsi kernel. samozrejmne prvni nezapomen nainstalovat build-essential
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    DANYSEK: Koukam, ze message opet obsahuje klasickou davku linuxacke arogance.. Jak ma zacatecnik vedet a co bude a nebude slozity problem, kdyz jde o ovladac na sitovku?
    Cemu presne rikate sestavit si vlastni kernel, ze bych se podival?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RUTHAN: Ubuntu 10.10? Pet let stara distribuce, co od dubna 2012 neni podporovana a aktualizovana?

    Otravny problem si zpusobujes vlastni blbosti a v zacatecnickem klubu je na miste jedina odpoved - upgraduj. Pokud ses pokrocily (coz zjevne nejsi), nemuze ti cinit problem si sestavit vlastni novejsi kernel - distribuci to bude z principu fuk.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Resim zase klasicky otrany Linux problem. Po upgradu desky na Z97 + Broadwell mi nejede sitovka v Ubuntu 10.10 32bit - ktery chci jeste sem tam pouzivam (a nebudu resit proc v multibootu mam X jinejch OS, ktery byjsme mi doporucovali), protoze je to Qualcomm Killer E2000 - coz je nejake prebalenej Atheros 8161.

    V Debilian, SteamOSu a Mintu to pochopitelnej jede, jelikoz tam je podpora uz v kernelu.

    Potrebuju zavest - akx modul - nejrozumnejsi navod co jsem nasel je tohle:
    How to fix Ubuntu 13.04 alx ethernet driver | NortuRE Blog
    http://blog.norture.com/2013/05/how-to-fix-ubuntu-13-04-alx-ethernet-driver/

    Kdyz jdu podle navodu, tak mi ale ten driver-select vyhodi unexpected - } on line 82 - dead end. A kdyz ten krok preskocim a zbuildim vsechny ty drivery co tam jsou, a pak dam make install, tak mi to stejne vyhodi - unknow symbol in alx.ko
    Hrozna zabava..

    Jenze navodje pro Ubuntu 13.04, takze mam otazky:
    1) Da se to nejak rozjed na 10.10 s 2.6 kernelem, nebo mam smulu? Tohle by bylo ponekud trapny protoze mi na stejny HW beha 12 let stara installace XP (nerikam, ze to byl snadnej process).
    2) Kde najdu posledni verzi tech compact drivers a budou obsahovat jeste tehle driver, nebo je to nejakej balik, kterej obsahu neco co kernel ne a tim padem, v novy verzi bude zase uz neco jinyho, co mi nepomuze?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LEFTY: Mám 11.2.202.508 a hlásí aktuální.
    Některé doplňky potřebují při aktualizaci restartovat firefox.
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    LEFTY: koukni se v synapticu, jakej balík s flashem máš - je jich víc, já mám na mintu ten nefree od adobe a tyhle hlášky tofudíky nedostávám
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RAINBOF: mam problem s tim, ze stare pocitace nevydrzi vecne + na nove zase stare systemy nemaji drivery (a vubec na nich maji problemy, krome jineho i s rychlosti)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: cooo? ja nejak teda nezaznamenavam skoro zadny poblemy.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RAINBOF: pouštění starý dosový aplikace (nebo win 3.11? zajímalo by mě jaký) přes wine přes cygwin vůbec žádný nový problémy nevyvolá ;)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    No a nebo mít vedle druhej pc s RDP... plná virtualizace není žádná cesta ale odložení problému (a implementace nových)

    A scumm pokud vim je herní runtime.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RAINBOF: vmware player funguje už dlouhou dobu, ale to asi vis.
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHOROBA: ale stejne nakonec budou dole zelvy
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: you like emulation? so I put an emulation into your emulation!

    dosbox, scumvm,virtualbox.....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam