• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    no zatím žádnou... :) ještě nejsem ve francii :) našel jsem si tuhle páč se dá koupit za BTC a na nějaké stránce ji doporučovali že je dobrá pro francii... nebo nějaké jiné doporučení?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    eh. no proste zalezi jaky mas typ VPN, jestli se pres ni da routovat vsechen provoz atd.
    tgze jakou mas VPN?

    pripadne sem nakopiruj vypis prikazu "sudo route -n" z konzole.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    ??? co tím myslíš? :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KUKIDE: musis mit default route pres tunel te vpn
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    Ahoj, mám hloupej dotaz, bude mi stačit ve francii nastavit jen VPN abych moch v klidu stahovat torrenty aniž by mě HADOPI odhalila Nebo mi doporučíte nějaké jinné řešení? A musím i nějak nastavit Transmission na to VPN?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Oh fuck :)
    nvbn/thefuck · GitHub
    https://github.com/nvbn/thefuck
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VYHULENY_UFO: To se nepočítá;)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR: ani virtualni? :P
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GILHAD: Některé naše stroje dokonce nemají vůbec žádný hardware ;)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GILHAD: tedka sem dokonce videl i jednoho postarsiho Suna. Ten dokonce nemel ani VGA konektor :P
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak ono spousta nasich linuxovych masin nejenze nema GUI, ale ani obrazovku, mys, nebo klavesnici :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SATAI: vsak pokud se nepletu, doslo to i microsoftu a ty jejich posledni verze windows serveru snad nepotrebuji gui (alias server core), zejo...
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: ona hlavne myslenka GUI na serveru ti zacne pripadat skutecne absurdni, az si prestanes predstavovat nejaky usmudlany file/print server a objevis veci, jako je virtualizace, kontejnery a immutable infrastructure...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RUTHAN: Podle mě to jako s každou složitou věci. Pokud přidáš další věc so se může pokazit, pak se pokazí. Pokud máš linuxový stroj jako server, gui na nic nepotřebuješ a snižuješ tím také zátěž toho serveru, který se může věnovat věcím na je určen a ne na zobrazování ikonek. Samozřejmě na pracovní stanici je to jiná pohádka.

    S tím překlikáváním je to tak, že proc člověka který je zvyklý na klávesnici a zkrakty je myš vlastně zpomalením. Různé terminálové multiplikátory jako tmux či screen, dovedou zobrazit více "oken" na displeji a pracuje se s tím podobně jako v gui akorát si okna nepřenášíš sem a tam.
    LUDO
    LUDO --- ---
    MUTHA: a potrebujes nutne Bridged adapter? nastav vo VB Settings NAT a malo by to ist v pohode
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RUTHAN: Pokud bych se na problém podíval optikou Windows, tak pokud nvidia nefunguje v OS je to chyba výrobce karty. Nelíbí se ti prostředí? Máš smůlu.
    Co je hezké, že zatímco autoři otevřených ovladačů se snaží zlepšit co jiný autor otevřeného ovladače vymyslel, tak autor uzavřeného ovladače se ze všech sil snaží obejít patenty těch předchozích. Otevřený ovladač se tedy bude zlepšovat tím víc, čím víc lidí na něm bude pracovat, zatímco ty uzavřené zamrznou na vyčerpání i těch nejšílenějších obchvatů.

    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RUTHAN: 5) Takze ti system jede, az na problem s Xserverem, ktery nenabehne asi kvuli problemum s nvidi (a jejimi proprietalnimi ovladaci - i pro linux je to jen nejaky binarni blob) - a ty se divis, proc linux dava prednost non-gui, ktere ti chodi

    Kdyz ti tam ten quiet vadi, tak ho odtamtud smaz, jde to jak na disku libovolnym textovym editorem v konfiguraci, tak vestavenym editorem v grubu.

    ve /var/log by mely byt posledni logy, ostatne se podivej na jejich cas

    Ja bych vypnul automaticky boot do Xek, pak si poresil co a jak, spusti Xka rucne, kdyz by spadly, tak v klidu prosel logy, zagooglil, upravil co potrebuju a zase ta Xka rucne nahodil. Idealne nejdriv jen samotna Xka, potom teprve nejakeho spravce oken nebo slozitejsi prostredi (KDE, GNOME), abych resil vzdy jen jeden problem naraz
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RUTHAN: Kdyz pomines drtivou vetsinu use-casu, tak ti mozna rozumny default nebude davat prilis velky smysl.

    Pokud "beznym uzivatelem" myslis "bezneho uzivatele Windows", kdo chce jen vlezt na ten internet, par her a office, tak GUI je to prvni, co ho asi zajima.

    Ale zatimco Windows vznikly jako graficka nadstavba DOSu a dlouhou dobu se drzely filozofie "jeden PC = jeden clovek = sedi u zeleza a muze s nim delat co chce, ale nerozumi tomu", tak linux vzniknul jako naslednik UNIXu - serveroveho systemu, kde se k zelezu vlastne uzivatel nedostal (bylo kdesi daleko v serverovne) a na jednom zeleze byly prihlaseny mraky uzivatelu, kteri kazdy potrebovali zpracovat svoje data bez ruseni ostatnimi uzivateli (a dostat vysledky co nejdriv, tedy vyuzit prideleny vykon)

    takze typicky stroj s linuxem je
    - webserver, kde uzivatel chce na GET/POST pozadavek dostat HTML/CSS/MIME/... odpoved, kterou si na svem zarizeni nejak zpracuje (treba i zobrazi)
    - fileserver, kde uzivatel chce jen vypis adresare a pak stahnout/ulozit soubor
    - mailserver, kde uzivatel chce jen poslat tenhle balik dat nekam do site, nebo si stahnout data cekajici na zpracovani k sobe (kde si je zobrazi v klientu)
    - router, kde uzivatel chce aby jeho data odesly do site a data ze site prisly k nemu, plus pripadnou ochranu firewalem a NAT, nezmeneny
    - superpocitac, kde vedecky tym chce zpracovat taaaaaakhle velky balik dat taaaaakhle slozitym zpusobem, aby dostal jednu stranku cisel
    - ....

    - nekde hodne daleko na konci seznamu par lidi, co chteji pouzit ten stroj jako koncovy terminal, ktery jim bude zobrazovat data na graficke karte, aby si mohli jen vlezt na ten internet, zahrat par her a spustit office

    Takze graficke rozhrani je z hlediska linuxu prilepek a nejak vic se rozvijet zacalo az nedavno a rozhodne nei pro beh vetsiny instalaci linuxu nezbytne, casto ani uzitecne.

    Kdyz to reknu hnusne, tak se svymi pozadavky na GUI jsi celkem nepatrna minorita a muzes byt rad, ze i na tebe vyvojari linuxu trochu mysli :)

    Jinak otevrit si vic terminalovych oken pri sprave vzdaleneho pocitace neni zadny problem (sam to delam bezne), kdyz jsem na masine fyzicky, tak mam defaultne 7 textovych konzoli (a obcas i jednu grafickou s Xkama) a samozrejme je tu treba 'screen', kde muzu mit v jednom sezene zase mraky samostatne bezicich shellu (kazdy s vlastni "obrazovkou")

    I na vzdalene plose bys musel mezi okny preklikavat (nebo jak tu rezii nazvat) a samozrejme se da ta vzdalena plocha na vzdalenem pocitaci vytvorit a pripojit se na ni, pokud po tom touzis, jen se to moc nepouziva, protoze moc neni proc.

    GUI umoznuje jednoduse naklikat to, co autor programu slozite vyexportoval do klikadel. Pro spravu pocitace je ale vetsinou vyhodnejsi mit moznost si sam definovat, co se ma stat a jak a zatimco typicke veci snadno zabalis do skriptu (treba i s klikacim rozhranim), tak netypicke muzes resit adresne a ne badat, ajk bys to udelal pomoci tech par klikadel, co jsou k dispozici. (Krome toho samozrejme KDE, GNOME a dalsi maji i GUI frontendy klikadla pro vetsinu spravy, ale z dob, kdy jsem jeste pracovaval s Windows si pamatuju ty neustale problemy, jak tu vec, ktera je mi zcela jasna, proboha v tom pruvodci pro blondyny naklikat tak, aby ji udelal tak jak poterbuju ja, nikoli typicka americka blondyna. Sahnout do konfiguraku a napsat tam dva radky je pro me podstatne pohodlnejsi, nez se proklikavat nekolikaobrazovkovym pruvodcem.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam