• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    DANIELSOFT: Díky moc, zkusím a uvidíme - sedím teď ve škole a koukám, že tady to funguje úplně "normálně" jen na tom mém notebooku mi to nešlo.

    RATTKIN: Aha, tak to jsem o ní netušila, ale už jsem tak nějak zvyklá na tu českou (občas dělám někde, kde to ani nejde pořádně přepínat a je tam qwertz, takže píšu i ty znaky vedle automaticky).
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    JIXIPEN: já mám českou programátorsku a ta je přesně obráceně. je anglická, ale s alt+gr je česká, takže shift+2 je @, alt-gr+2 je ě
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tu "magii" kterou potřebuješ totiž dělá právě ten "grp:switch" kterej jsem tam prvně zapomněl
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: ...teď trochu googlím a tohle možná bude lepší

    setxkbmap -layout "us,cz_qwerty" -option "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    JIXIPEN: pokud to neumí tvoje desktopové prostředí (bývá tam na to klikátko, ale mně to v XFCE chodí out of the box když jsem si naklikal českou a anglickou) dá se to nastavit příkazem

    setxkbmap -layout "us,cz_qwerty" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

    ještě jako bonus (to grp_led:scroll) budeš mít rozsvícený scroll lock, když bude česká a vypnutý, když bude anglická

    (za to, jestli se to nebude tlouct s tvým přepínáním v rámci desktopového prostředí, neručím, já to takhle dělal na své minulé mašině na icewm, stačí ten příkaz zadat jednou a bude fungovat pro celou session, nemusíš být root)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    JIXIPEN: mám totéž v linuxu (ubuntu 12.04 i 14.04). Mám tak jednu jedinou klávesnici "Česká (qwerty)" a nemusím nic přepínat. V podrobnostech mám ještě upraveno (proti defaultu): znak "euro" pod E, vypnutá CapsLock, Numerická klávesnice jako výchozí numpad.
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    Klávesnice: Ve windows používám klávesnici, kde na zmáčknutí pravého altu se mi jakoby přepne na anglickou (např. zavináč = AltGr + 2). Tzn. standardně mám českou qwerty, ale když potřebuji anglický znak, mačkám pravý alt a je tam (případně pravý alt+shift). Nevíte prosím o něčem podobném v linuxu? Z neustálého přepínání česká-anglická-česká už mi hrabe, nefungují mi tu vůbec žádné klávesové zkratky, ani ty, co píší v české qwertz klávesnici anglické znaky jinak (jako AltGr+V = zavináč, AltGr+3 = stříška...). Tzn. v principu ty znaky můžou být kdekoli, naučím se, ale aby byly někde. Chlap netuší, on českou klávesnici používá jen výjimečně a na webu nacházím jen českou programátorskou (ale ta má zase anglické rozložení všeho ostatního a nevím, jak píše třeba čísla) nebo návody na přepínání klávesnice (to sice občas blbne, ale jakž-takž funguje, jen se nemění ikonka na panelu).
    SATAI
    SATAI --- ---
    BRKODLAK:
    Staci web? -> Chromebook. Nestaci web -> hledat repas, nejspis nejaky Thinkpad.
    Atom vidim na Arku.
    Hele, mas to v ruce a nejsi schopen ani popsat, co vidis. Co s tim chces delat?
    SATAI
    SATAI --- ---
    BRKODLAK: uprimne bych tohle sel vratit, o tom notebooku se neda rict nic dobreho. A linux na tehle Atomech byval peklo. Navic ocividne nejsi schopen s tim nic delat, takze pokud to nefunguje rovnou z krabice...
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    BRKODLAK: dej aspon link na ten nb, kde ho koupila. Ale klidne to tak muze bejt, jak rikas.
    SATAI
    SATAI --- ---
    BRKODLAK: A jak to mame vedet? A co presne znemana, ze je tam "Linux Startup"?
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUDOLF: no jo, nemůže být všechno haskell ;)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    ale jako implementace v awk nebo R, to jsou chuťovky;-)
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUDOLF: to uz tak byva ;)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    SATAI: cywe, větší problém je definovat co řeším než samotný řešení;-)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SATAI: no, zatím to vypadá, že se nedostanu na ty správný servery pro update, tak to večer zkusím z domova... a aspoň si udělám zálohu SD karty... ať to pak nemusím všechno nastavovat znova :-D
    SATAI
    SATAI --- ---
    TEAPACK: a misto toho muzes tri dny vybirat ten spravny generator :-D
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SATAI: O.O a já se už tři hodiny babrám s Drupalem... =D
    SATAI
    SATAI --- ---
    GILHAD: tech generatoru je zhruba tak bambilion.

    Top Open-Source Static Site Generators - StaticGen
    https://www.staticgen.com/
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SATAI: Mozna i staci, kdysi jsem mel webovky provozovane z casti v HTML a casti M4 a prekladane pomoci make. Akorat se mi nechce delat znova praci, kterou uz urcite udelal a odladil nekdo jiny - jaky generator mas na mysli?

    RATTKIN: na tu dokuwiki se podivam rad, jen se obavam, zda tam jsou nejake ty tagy (ale asi jo, pod jinym jmenem) a hlavne ty roky/mesice/titulka nejak automaticky


    VESNACH: O tom jsem taky uvazoval, je to plan B, ale brani mi lenost a nechut delat neco , o "prece uz davno musi byt nekde hotove", zvlast pokud by mi to melo zabrat nekolik clovekomesicu prace
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam