• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DANIELSOFT: Uvádím pouze jako možnost. Ty moje bedýnky jsou poslední tři roky připojené k TV tuneru, takže mohu soft/OS chyby víceméně vyloučit. Co pomáhá pošťuchat zmíněné kolečko až to chrastit přestane.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ERGOSUM: to je zajímavá hypotéza, ale proč by pak vždy deterministicky pomohl softwarový reset zvukových driverů? to moc nedává smysl.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DANIELSOFT: Pro jistotu si zkontroluj, zda to nedělá samotný repráček. Mě to dělá na regulátoru hlasitosti.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    VYHULENY_UFO: díky, tak jsem podle toho návodu promazal ~/.config/pulse (předtím jsem si ho zazálohoval, radši)

    válely se tam nějaký starý soubory a mezi nima jeden broken link (ten viním, že by za to mohl být odpovědný)

    protože to je sporadický bug, tak nevím, jestli je opraveno, ale zatím mi to zvučí dobře
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANIELSOFT: no nevim jestli ti pomuzu, ale nedavno sem resil absenci zvuku pres hdmi. vyreseno pomoci step1 z tohoto manualu, treba si tam neco najdes...

    SoundTroubleshootingProcedure - Community Help Wiki
    https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshootingProcedure
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ahoj! mám občasný problém se zvukem na Xubuntu 16.04 - zvuk začne chrastit, zní to jako třeba "když je blbej signál v rádiu": někdy je to po bootu, někdy to nějak "samo" začne

    $ lspci | grep -i audio
    00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
    01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 0fbc (rev a1)

    zdá se, že ta nvidia zvukovka je pro HDMI a já používám analog repráčky přes tu intelovou

    pomůže dát

    pulseaudio -k && sudo alsa force-reload

    (což jsem si dal do skriptu, abych si to nemusel pamatovat)

    a je na nějakou dobu pokoj, ovšem třeba po novém bootu se problém může vrátit. mám taky pocit, že to začalo až s určitým updatem verze jádra. v současné době mám

    $ uname -a
    Linux doma 4.4.0-47-generic #68-Ubuntu SMP Wed Oct 26 19:39:52 UTC 2016 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

    napadá někoho něco? googlí se to blbě, protože tam stále nacházím problém, že zvuk nejede vůbec (což není můj případ) a ne že chrastí
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    CHOROBA: zafungovalo :-) už jede dist-upgrade... ď.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    system-preferences-Look and Feel-Desktop Setting-Windows-Windows Manager = Marco+Compositing
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Ahoj,
    mám mint mate 17 a přestaly mi fungovat dekorace oken, ani vypnutí/zapnutí těchto dekorací v nastavení Compizu nepomohlo, tak jsem si přidal Cinnamon, docela už jsem si to nastavil, jak jsem zvyklý, nejde mi nastavit jediná věc, která mi hrozně chybí a to je přepínání aplikací otočením kolečka myši na panelu s otevřenými okny a taky nefunguje přesunutí na jinou plochu s CTRL + ALT a kolečkem myši, čistě klávesové zkratky fungují...

    Děkuji za radu buď jak vrátit dekorace v MATE nebo jak donutit Cinnamon, aby reagovalo přepínání ploch/aplikací i na kolečko myši (našel jsem radu, že je to nutné nastavit v nastavení Compizu, ale to mi nepomohlo).
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    DANIELSOFT: Tak už to běží, skvělé. Jenom ta LED-ka mi nejede, protože na scroll lock nejspíše žádnou LED nemám a num-lock, na který jsem to zkusila "přepojit" vždycky jenom problikne a nic. Ale hlavní je, že už nemusím jak magor pořád přepínat klávesnice, když chci napsat % nebo @.
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    DANIELSOFT: Díky moc, zkusím a uvidíme - sedím teď ve škole a koukám, že tady to funguje úplně "normálně" jen na tom mém notebooku mi to nešlo.

    RATTKIN: Aha, tak to jsem o ní netušila, ale už jsem tak nějak zvyklá na tu českou (občas dělám někde, kde to ani nejde pořádně přepínat a je tam qwertz, takže píšu i ty znaky vedle automaticky).
    SUK
    SUK --- ---
    DANIELSOFT: Ten grp_LED je supr, diky ;)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    JIXIPEN: já mám českou programátorsku a ta je přesně obráceně. je anglická, ale s alt+gr je česká, takže shift+2 je @, alt-gr+2 je ě
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: tu "magii" kterou potřebuješ totiž dělá právě ten "grp:switch" kterej jsem tam prvně zapomněl
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: ...teď trochu googlím a tohle možná bude lepší

    setxkbmap -layout "us,cz_qwerty" -option "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    JIXIPEN: pokud to neumí tvoje desktopové prostředí (bývá tam na to klikátko, ale mně to v XFCE chodí out of the box když jsem si naklikal českou a anglickou) dá se to nastavit příkazem

    setxkbmap -layout "us,cz_qwerty" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

    ještě jako bonus (to grp_led:scroll) budeš mít rozsvícený scroll lock, když bude česká a vypnutý, když bude anglická

    (za to, jestli se to nebude tlouct s tvým přepínáním v rámci desktopového prostředí, neručím, já to takhle dělal na své minulé mašině na icewm, stačí ten příkaz zadat jednou a bude fungovat pro celou session, nemusíš být root)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    JIXIPEN: mám totéž v linuxu (ubuntu 12.04 i 14.04). Mám tak jednu jedinou klávesnici "Česká (qwerty)" a nemusím nic přepínat. V podrobnostech mám ještě upraveno (proti defaultu): znak "euro" pod E, vypnutá CapsLock, Numerická klávesnice jako výchozí numpad.
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    Klávesnice: Ve windows používám klávesnici, kde na zmáčknutí pravého altu se mi jakoby přepne na anglickou (např. zavináč = AltGr + 2). Tzn. standardně mám českou qwerty, ale když potřebuji anglický znak, mačkám pravý alt a je tam (případně pravý alt+shift). Nevíte prosím o něčem podobném v linuxu? Z neustálého přepínání česká-anglická-česká už mi hrabe, nefungují mi tu vůbec žádné klávesové zkratky, ani ty, co píší v české qwertz klávesnici anglické znaky jinak (jako AltGr+V = zavináč, AltGr+3 = stříška...). Tzn. v principu ty znaky můžou být kdekoli, naučím se, ale aby byly někde. Chlap netuší, on českou klávesnici používá jen výjimečně a na webu nacházím jen českou programátorskou (ale ta má zase anglické rozložení všeho ostatního a nevím, jak píše třeba čísla) nebo návody na přepínání klávesnice (to sice občas blbne, ale jakž-takž funguje, jen se nemění ikonka na panelu).
    SATAI
    SATAI --- ---
    BRKODLAK:
    Staci web? -> Chromebook. Nestaci web -> hledat repas, nejspis nejaky Thinkpad.
    Atom vidim na Arku.
    Hele, mas to v ruce a nejsi schopen ani popsat, co vidis. Co s tim chces delat?
    SATAI
    SATAI --- ---
    BRKODLAK: uprimne bych tohle sel vratit, o tom notebooku se neda rict nic dobreho. A linux na tehle Atomech byval peklo. Navic ocividne nejsi schopen s tim nic delat, takze pokud to nefunguje rovnou z krabice...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam